^

AirDrop, czyli jak przesyłać pliki

Jaromir Kopp

4 lutego 2018

W czasach „chmur” i portali społecznościowych bezpośrednie przesyłanie plików tylko pozornie zeszło na drugi plan. Nadal są sytuacje, w których najlepszą, a czasem wręcz jedyną możliwością jest przesłanie pliku wprost pomiędzy urządzeniami. Na szczęście użytkownicy sprzętu Apple mają do dyspozycji AirDrop.
Od systemu macOS 10.10 możemy korzystać z dobrodziejstw AirDrop, również wymieniając pliki pomiędzy macOS a iOS. Jak to działa? W transmisji biorą udział Bluetooth oraz WiFi, dlatego oba muszą być włączone. Bluetooth jest używany przy wyszukiwaniu i uwierzytelnianiu urządzeń w otoczeniu, a WiFi podczas transferu. Urządzenia wymieniające pliki nie muszą być podłączone do sieci WiFi. Komunikacja odbywa się bezpośrednio pomiędzy nimi. Transfer jest na poziomie typowych prędkości osiąganych przez WiFi łączących się urządzeń, a Apple nie podaje informacji o ograniczeniach w wielkości transmitowanych plików. Zdarzało mi się przesyłać ponad dziesięciogigabajtowe filmy.

Jak używać?

Najpierw trzeba się upewnić, zaglądając w Centrum sterowania, czy AirDrop jest włączony. Mamy do dyspozycji trzy tryby: wyłączony, dostępny dla wszystkich oraz dostępny tylko dla kontaktów. Ten ostatni zablokuje wszystkie próby połączeń od osób, których adresów nie mamy w książce. Aby coś wysłać, w iOS używamy ikonki „Udostępniania” lub w niektórych programach: „otwórz w innych aplikacjach”. Ukaże się klasyczne menu udostępniania, a na jego szczycie po chwili (czasem po kilkunastu sekundach) pojawią się dostępne w naszej okolicy odblokowane (nieuśpione) urządzenia z włączonym AirDrop. Jeżeli będziemy przesyłać dane pomiędzy urządzeniami podłączonymi do tego samego konta, to odbiór i zapis pliku odbędzie się automatycznie bez zbędnych pytań. W innych przypadkach u odbiorcy pojawi się podgląd przesyłanych plików, nazwa wysyłającego oraz prośba o akceptację. W macOS wysyłanie można zainicjować w Finderze, klikając po lewej stronie okna w AirDrop, gdzie zobaczymy po chwili dostępne urządzenia, na które możemy naciągnąć pliki do wysłania lub jak w iOS za pomocą menu, lub ikonki udostępniania.

Co możemy wysyłać?

W zasadzie wszystko od zdjęć i filmów, przez dokumenty iWork, Office, linki, notatki, lokalizacje z map po dane w formacie specyficznym dla konkretnej aplikacji. Pliki graficzne i filmowe są oczywiście przesyłane w oryginalnej jakości i rozdzielczości, bez stosowania żadnych kompresji stratnych.
Bezpieczeństwo usługi jest zapewnione na wiele sposobów. Dane podczas transmisji są szyfrowane za pomocą TLS. Urządzenia muszą być odblokowane (używane z włączonymi ekranami) i znajdować się w pobliżu (kilka—kilkanaście metrów). Odbiorca zawsze jest pytany o zgodę na przyjęcie plików, chyba że oba urządzenia są podłączone do tego samego konta.
Polecam używanie AirDrop, bo jest wygodne, szybkie i bezpieczne oraz zachowuje poufność danych.
Tekst oryginalnie pojawił się w numerze 5/2017 Mój Mac Magazyn.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. DrDisqus

    Potwierdzam, działa bardzo wydajnie. Często tak na szybko wyrzucam jakieś pliki video lub zdjęcia na iMaca.

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. AirDrop w walce z reżimem. Na razie w Hongkongu - Mój Mac - […] AirDrop to technologia przesyłania plików pomiędzy urządzeniami Apple bez konieczności przyłączania się do jakichkolwiek sieci. Do transmisji danych i…