^
MacBook 12

Apple wycofuje 12-calowego MacBooka

Maciek Winiarski

9 lipca 2019

Wraz z dzisiejszą premierą nowych 13-calowych MacBooków Apple wycofało z oficjalnej oferty 12-calowy model MacBooka. Ze strony Apple.com zniknęła zarówno strona produktu, jak i możliwość jego zamówienia.

MacBook był komputerem pod wieloma względami rewolucyjnym. Wyposażony w tylko 1 port USB-C, ultramobilny procesor Intela niewymagający chłodzenia aktywnego oraz wyświetlacz Retina był ciekawą propozycją dla osób potrzebujących ultramobilnego laptopa. MacBook był też pierwszą maszyną Apple wyposażoną w kontrowersyjny mechanizm motylkowy klawiatury oraz w gładzik Force Touch.

Można podejrzewać, że był to MacBook był produktem zbyt niszowym i nie sprzedawał się szczególnie dobrze. Cena, jaką Apple życzyło sobie, była stosunkowo wysoka, szczególnie w porównaniu do reszty gamy, która zapewniała większą moc, lepsze wyświetlacze i elastyczność. Być może na brak aktualizacji miała też wpływ niezadowalająca oferta ze strony Intela.

Fot: Marcin Nowak

Komentarze (10)
L

10 komentarzy

 1. Michal

  Jedyny sensowny laptop dla ludzi niepotrzebujacych mocy obliczeniowej znika. Apple WHYYYYY?

   • Mariusz

    Może dlatego, ze cena tego komputera była taka sama co nowego Air

    • Paweł Nyczaj

     Głównie dlatego. W niemal tej samej cenie masz komputer znacznie wydajniejszy i niewiele większy, jakim jest nowy Air z ekranem Retina

 2. Tomasz Wołkowski

  Na szczęście mam go i nigdy nie oddam 🙂

  • PoGOOD

   Kupiłem model 2017 refurbished dla Żony i to jeden z najlepszych komputerów, jakie Apple wypuściło od wejścia do sprzedaży MBP unibody.
   Ultramały, superlekki, pięknie wykonany i łątwy do upchania nawet w damskiej torebce. Do pisania tekstów, przeglądania internetu czy pracy na Excelu – wystarcza w zupełności.
   Żona przesiadła się z MBP 13 unibody 2010 i jest zakochana. Nie przeszkadza jej trochę „drewniana” klawiatura, bo nie pisze zbyt dużo.
   Szkoda tej niszy. Używałem kiedyś netbooka Asus EeePC i mały MacBook idealnie wskakiwał w to miejsce,

   • Paweł Nyczaj

    No tak, ale odkąd wszedł Air z Retiną, kto kupi w podobnej cenie netbooka ze słabszym procesorem w zamian za brak wiatraków? Różnica wymiarów też nie jest powalająca i Apple słusznie stwierdził, że klienci wybiorą raczej nowego Macbooka Air, który też ma ekran Retina i to większy o 1 cal. Ja w tej sytuacji mając do wyboru nowy komputer w okolicach 6k PLN wybrałbym Aira

    • Michal

     MBA jest cięższy o 36% od MB oraz szerszy i dłuższy o 2 cm. Brak chłodzenia aktywnego to ogromny plus.
     Dla osób używających komputera do pakietu biurowego, internetu i filmów to laptop idealny.
     Miałem nadzieję na nową wersję z:
     – kamerą HD,
     – mniejsze ramki wokół ekranu,
     – drugi port usb-c w miejsce jack,
     – trochę lepszy procek, żeby starczyło na kolejne kilka lat.
     No, ale może apple posłucha głosów klientów.

     • Paweł Nyczaj

      Do takich podstawowych zastosowań Apple proponuje iPada. Zwłaszcza po wejściu iPad OS sprzęt ten stanie się podstawowym komputerem Apple, choć prawdopodobnie bez aplikacji takich jak: Xcode. Najlepiej kupić nowego iPada Pro, zwłaszcza z modemem komórkowym. Choć akurat teraz lepiej się wstrzymać ze względu na prawdopodobnie planowane nowe iPady. MacBook mógł wchodzić w grę dla kogoś, kto w podróży koniecznie potrzebuje pełnoprawnego komputera, bo iPad jednak nie dorównuje funkcjonalnością Macowi. Ale Macbook nie miał szans z Macbookiem Air z Retiną. Oczywiście chodzi o ceny nowych laptopów i tu widać, że wycofany MacBook dorównywał Airowi, a był od niego jednak sporo słabszy

 3. Paweł Nyczaj

  Nie dziwi mnie wycofanie Macbooka 12, skoro w bardzo podobnej cenie jest nowy Air z ekranem Retina 13. Różnica wielkości nie jest duża i Air jest tylko nieco większy od Macbooka 12, więc w sumie niemal równie mobilny. W porównaniu z Airem Macbook 12 jest kompletnie niekonkurencyjny. To przepłacony netbook klasy premium. Fajny do podróży, ale zbyt drogi w stosunku do wydajności (brak chłodzenia aktywnego wymusił kompromis w postaci słabszego procesora). Rynek po prostu to zweryfikował, bo iPad Pro i to nawet ten z 2016 jest znacznie bardziej wydajny i w cenie Macbooka 12 można kupić iPada z modemem LTE. Wręcz Apple uważa iPada za podstawowy komputer a od momentu wejścia nowego Aira brak uzasadnienia dla Macbooka 12. musiałby on znacznie stanieć

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. W Apple zaczynają komuś odrastać jaja / lwie serce* - Mój Mac - […] […]