Wybierz Strona

Apple testuje własne metody logowania „na sobie”

Apple testuje własne metody logowania „na sobie”

 • 2
 • 08.07.2019
Jaromir Kopp

O „logowaniu z Apple” dowiedzieliśmy się już miesiąc temu podczas WWDC. Ma to być dbająca o naszą prywatność konkurencja dla „logowania z Facebookiem, Google, czy Twitterem”. Jednak dobrze jest przed zaoferowaniem usługi dla masowego odbiorcy, przeprowadzić testy praktyczne na mniejszą skalę. Więcej o testowanej na nas, a w zasadzie na ochotnikach betatesterach, metodzie możecie dowiedzieć się z czerwcowego wydania Mój Mac Magazynu.

Logowanie na iCloud com testowane w betach systemów

Poza wymienianymi przez Apple zaletami jego logowania związanymi z prywatnością dochodzi dość istotny aspekt bezpieczeństwa. Podawanie hasła zawsze wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Może zostać podejrzane „przez ramię”, kamerą „bezpieczeństwa”, czy podsłuchane keylogerem. Dlatego im rzadziej podajemy hasło, tym lepiej.

Logowanie z Apple, jeżeli będzie wykonywane z urządzeń, które są związane z danym Apple ID, nie zawsze będzie wymagało podania hasła. Najczęściej wystarczy uwierzytelnienie biometryczne palcem lub twarzą, a w przypadku komputerów bez tych funkcji, hasłem do konta w systemie.

Ta metoda nie dość, że mniej narażająca nasze hasło do iCloud na wykradnięcie, jest dodatkowo znacznie łatwiejsza w użyciu.

Logowanie z Apple OK

Jeżeli jesteście użytkownikami jakiś bet nowych systemów, to możecie wypróbować, czy i jak działa nowe logowanie na stronie icloud.com lub beta.icloud.com.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

2 komentarze

 1. oammm

  Lepiej nie logować się tą metodą. OpenID Fundation wykryła szereg nieprawidłowości związanych z bezpieczeństwem i prywatnością.

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Czytałem i gratuluję czujności. Jednak to jest beta i tylko testy na własnej infrastrukturze. Błędy były wytykane w protokołach komunikacji z serwerami firm trzecich, a takich testów publicznie Apple nie prowadzi. Zdążą poprawić.

   Więc wiesz, że gdzieś dzwoni, nawet dzielnicę określisz, ale kościół już nie

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!