^
Intel 5G fiasko

Intel wystawia patenty dotyczące modemów komórkowych na sprzedaż

Jaromir Kopp

27 czerwca 2019

Intel poległ na rynku modemów komórkowych. Nie udało mu się, pomimo dużego początkowo wsparcia ze strony Apple, o które spore pretensje miał Qualcomm, zdążyć. Teraz Intel usiłuje zmniejszyć straty związane z utratą największego klienta, czyli Apple i wystawia ogromną ilość swoich patentów na aukcję.

Ponad 8 500 patentów związanych z technologią transmisji komórkowej

To wg iam może być jedną z największych aukcji patentów w historii.

Patenty są oferowane w dwóch pulach. Około 6 000 jest związanych ze standardami komórkowymi 3G, 4G i 5G. Dodatkowe 1700 dotyczy komunikacji i IoT.

Oferta patentów jest niezależna od prób sprzedaży całego działu zajmującego się do tej pory modemami komórkowymi. Wg WSJ przynosi on nawet miliard strat rocznie.

Już wcześniej pisaliśmy, że Apple jest zainteresowana zakupem działu „komórkowego” Intela. Jednak nie będzie to łatwe, bo Intel w największe tarapaty w tej dziedzinie popadł właśnie przez Apple i jego rezygnację z zakupu modemów 5G do przyszłych iPhone’ów od Intela. Z drugiej strony, Intel nie ma ich jeszcze gotowych, więc Apple musiało dogadać się z Qualcomm i zakopać topór wojenny.

Wcześniej Apple podkupił jednego z najważniejszych inżynierów Intela z działu modemów. To ostatnio dość często stosowana przez Apple praktyka.

Aukcja patentów Intela może być jedną z największych, a nawet większa od czasów Nortela w 2011 r. Wtedy wśród głównych zainteresowanych też było Apple.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. nasigramar

    Dziwnie brzmi ten tytuł: „Intel wystawia patenty dotyczące modemów komórkowych na sprzedaż”?
    Co z tego powyższego zdania wynika? Że intel sprzedaje patenty „jak sprzedawać modemy komórkowe. A sprzedaż ma się odbywać zgodnie z patentem intela? 😉
    a nie lepiej i poprawniej brzmi „Intel wystawia na sprzedaż patenty dotyczące modemów komórkowych”?

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Stało się, Apple kupił dział Intela zajmujący się modemami - Mój Mac - […] że Intel w związku z zakończeniem działalności na rynku modemów do smartofnów, szykuje aukcję 8 500 patentów z tym…