Wybierz Strona

Apple wciąż rozmawia z Intelem o zakupie działu modemów

Apple wciąż rozmawia z Intelem o zakupie działu modemów

 • 1
 • 12.06.2019
Jaromir Kopp

Walka o niezależność nie jest łatwa nawet dla takich bogatych kolosów jak Apple. Nie wszystko udaje się „wymyślić” własnymi środkami, są technologie, które lepiej kupić i dalej samemu doskonalić. O tym Apple wie bardzo dobrze, od lat przejmując mniejsze i większe firmy.

Saga 5G

Choć są technologie, których rozwój zajął firmie Apple więcej czasu, np. opracowanie własnych procesorów po przejęciu kilku firm z branży CPU, to o problemach z modemami 5G wiemy najwięcej. Głównie za sprawą procesów sądowych z Qualcomm i przeciekających do opinii publicznej informacji z nimi związanych.

Apple ma już kilka własnych układów odpowiedzialnych za łączność np. W1 i H1, jednak ich zadaniem jest komunikacja bliskiego zasięgu. Niestety, choć firma usiłuje opracować własny modem 5G od jakiegoś czasu, to wciąż jest uzależniona od dostawców zewnętrznych. Intel również nie sprostał zadaniu i poddał się, rezygnując z rozwoju modemów 5G do urządzeń mobilnych.

Dział Intela, który się tym zajmował, powstał na bazie przejętego oddziału firmy Infineon i jego centrala znajduje się w Niemczech.

The Information.com cytowany przez Mac Rumors wylicza, że ewentualna umowa z Intelem przyniesie Applowi setki inżynierów zajmujących się modemami i technologią łączności oraz bogaty pakiet patentów. Niestety rozmowy się przeciągają i nie ma pewności, czy obie firmy się dogadają.

Apple jednak nie traci czasu i już w lutym tego roku podkupiło głównego inżyniera projektu 5G Intela.

Na tym tle dość interesujące jest przedłużenie umowy Apple z Broadcom, który jest dostawcą układów obsługujących między innymi Wi-Fi dla Apple. Umowa została przedłużona o dwa lata. Oznacza to, że Apple raczej nie ma nadziei na pracowanie własnych układów, które kompleksowo mają zastąpić inne chipy od łączności przez 2022 rokiem.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

 1. B.

  Jarku, artykuły ciekawe, ale skorygujcie w końcu niekomfortowy wygląd tej strony – na dłuższą metę nie da się tego czytać.
  Polecam posiłkować się portalem, który na użytkownikach testował wiele opcji i doszedł do optymalnej – np. spidersweb.pl

  Czyli:
  1. Czcionka jest za wielka – czuje się jak w 1. rzędzie kina
  Znacznie lepiej by było: line-height: 1.125rem; Font-size: 1.125rem;

  2. Śródtytuły nic nie wnoszą. Każdy powinien coś wnosić/podsumowywać i zaciekawiać, a nie mówić co będzie opisywane.
  Przykładowo: zamiast „Saga 5G” napisać „Apple od wielu lat próbuje stworzyć własne układy 5G”

  3. Więcej zdjęć/grafik lub cytatów w tekście – należy wielkie bloki tekstu łamać wizualnie. Znów, polecam spojrzeć na dowolny artykuł na np. spidersweb – zazwyczaj 3-6 grafik lub embedded video w tekscie, co kilka paragrafów.

  To się tyczy wszystkich artykułów.

  A poza tym – dobra robota! 🙂

  Odpowiedz

Trackbacks / Pingbacks

 1. Intel wystawia patenty dotyczące modemów komórkowych na sprzedaż - […] wcześniej pisaliśmy, że Apple jest zainteresowana zakupem działu „komórkowego” Intela. Jednak nie będzie to łatwe, bo Intel w największe…
 2. Stało się, Apple kupił dział Intela zajmujący się modemami - Mój Mac - […] szykuje aukcję 8 500 patentów z tym związanych. Pisano też, że „na sprzedaż” jest 300 inżynierów działu modemowego. Oficjalnie…

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!