^
Kolejne złe wieści dla Intela, Apple zrezygnuje z ich modemów?

Apple wciąż rozmawia z Intelem o zakupie działu modemów

Jaromir Kopp

12 czerwca 2019

Walka o niezależność nie jest łatwa nawet dla takich bogatych kolosów jak Apple. Nie wszystko udaje się „wymyślić” własnymi środkami, są technologie, które lepiej kupić i dalej samemu doskonalić. O tym Apple wie bardzo dobrze, od lat przejmując mniejsze i większe firmy.

Saga 5G

Choć są technologie, których rozwój zajął firmie Apple więcej czasu, np. opracowanie własnych procesorów po przejęciu kilku firm z branży CPU, to o problemach z modemami 5G wiemy najwięcej. Głównie za sprawą procesów sądowych z Qualcomm i przeciekających do opinii publicznej informacji z nimi związanych.

Apple ma już kilka własnych układów odpowiedzialnych za łączność np. W1 i H1, jednak ich zadaniem jest komunikacja bliskiego zasięgu. Niestety, choć firma usiłuje opracować własny modem 5G od jakiegoś czasu, to wciąż jest uzależniona od dostawców zewnętrznych. Intel również nie sprostał zadaniu i poddał się, rezygnując z rozwoju modemów 5G do urządzeń mobilnych.

Dział Intela, który się tym zajmował, powstał na bazie przejętego oddziału firmy Infineon i jego centrala znajduje się w Niemczech.

The Information.com cytowany przez Mac Rumors wylicza, że ewentualna umowa z Intelem przyniesie Applowi setki inżynierów zajmujących się modemami i technologią łączności oraz bogaty pakiet patentów. Niestety rozmowy się przeciągają i nie ma pewności, czy obie firmy się dogadają.

Apple jednak nie traci czasu i już w lutym tego roku podkupiło głównego inżyniera projektu 5G Intela.

Na tym tle dość interesujące jest przedłużenie umowy Apple z Broadcom, który jest dostawcą układów obsługujących między innymi Wi-Fi dla Apple. Umowa została przedłużona o dwa lata. Oznacza to, że Apple raczej nie ma nadziei na pracowanie własnych układów, które kompleksowo mają zastąpić inne chipy od łączności przez 2022 rokiem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. B.

  Jarku, artykuły ciekawe, ale skorygujcie w końcu niekomfortowy wygląd tej strony – na dłuższą metę nie da się tego czytać.
  Polecam posiłkować się portalem, który na użytkownikach testował wiele opcji i doszedł do optymalnej – np. spidersweb.pl

  Czyli:
  1. Czcionka jest za wielka – czuje się jak w 1. rzędzie kina
  Znacznie lepiej by było: line-height: 1.125rem; Font-size: 1.125rem;

  2. Śródtytuły nic nie wnoszą. Każdy powinien coś wnosić/podsumowywać i zaciekawiać, a nie mówić co będzie opisywane.
  Przykładowo: zamiast „Saga 5G” napisać „Apple od wielu lat próbuje stworzyć własne układy 5G”

  3. Więcej zdjęć/grafik lub cytatów w tekście – należy wielkie bloki tekstu łamać wizualnie. Znów, polecam spojrzeć na dowolny artykuł na np. spidersweb – zazwyczaj 3-6 grafik lub embedded video w tekscie, co kilka paragrafów.

  To się tyczy wszystkich artykułów.

  A poza tym – dobra robota! 🙂

Funkcja trackback/Funkcja pingback

 1. Intel wystawia patenty dotyczące modemów komórkowych na sprzedaż - […] wcześniej pisaliśmy, że Apple jest zainteresowana zakupem działu „komórkowego” Intela. Jednak nie będzie to łatwe, bo Intel w największe…
 2. Stało się, Apple kupił dział Intela zajmujący się modemami - Mój Mac - […] szykuje aukcję 8 500 patentów z tym związanych. Pisano też, że „na sprzedaż” jest 300 inżynierów działu modemowego. Oficjalnie…