^
iPhone SE 2 nie będzie iPhonea SE 2

iOS 13… iPhone SE do lamusa, szansa dla 6s i Air 2

Jaromir Kopp

11 maja 2019

Odliczam dni do 3 czerwca nie tylko dlatego, że z niecierpliwością czekam na nowości, które zaoferują nadchodzące systemy i WWDC 2019. Mam też obawy o los moich urządzeń, które nie są już najnowsze. Ostatnie plotki o iOS 13 napawają mnie optymizmem, choć są dość dziwne.

iOS 13 nie dla SE, 6 oraz Air 1

Poprzednie przecieki trochę mnie martwiły, bo wynikało z nich, że Apple odeśle do lamusa iPhone’a 6s (Plus), który nadal jest używany u mnie w rodzinie, a wraz z nim SE i starsze modele.

Jednak obecnie cytowane są doniesienia francuskiego serwisu iPhone soft. Według niego system iOS 13 będzie dostępny na iPhone 6s (Plus) i nowsze, ale z wyjątkiem iPhone’a SE. iOS 13 działać ma również na iPadzie Air 2. Z obecnie jeszcze wspieranych odpadną Air 1 i mini 2.

Te informacje są równie optymistyczne co podejrzane. Najdziwniejszy jest rzekomy brak wsparcia dla iPhone’a SE. Jest on wyposażony w taki sam procesor i 2 GB pamięci RAM jak 6s. Został wprowadzony do sprzedaży o pół roku później niż 6s. Z oferty oba modele wypadły w tym samym czasie, choć SE pojawiał się jeszcze u Apple w dziale „czyszczenie magazynów”.

O tym, co ma zaoferować iOS 13, pisaliśmy już wcześniej.

Jednak najwięcej obaw budzi u mnie los Apple Watch s1 i s2 (oba mają te same procesory, choć s1 bez GPS). Pewną nadzieję wprowadziła ostatnia beta watchOS 5.2.1, która zauważalnie przyśpieszyła działanie kilku funkcji np. aktywowanie ekranu gestem podczas treningi.

Na rozstrzygnięcie tych wątpliwości należy poczekać do WWDC.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (12)
L

12 komentarzy

 1. Krzysiek

  Mam IP se od 1,5roku. Jednym z powodów kupna IP było długie wspieranie aktualizacjami. To co czytam to jakiś mój strzał w kolano.

  • Jaromir Kopp

   Pamiętaj, że to „plotki i przecieki”. Jest szansa. że się nie sprawdzą.

   • Paweł Nyczaj

    Dziwiłoby mnie zaoranie teraz iPhone SE, który technicznie w dużym uproszczeniu jest po prostu mniejszym iPhone 6s. Wiadomo jednak, że następca nadchodzącego iOS 13 będzie już dostępny w najlepszym wypadku na iPhone 7, bo 6s juz raczej wtedy nie da rady udźwignąć nowych funkcji. Trzeba jednak dodać, iż Apple i tak długo wspiera swoje produkty. Jeśli chodzi o Android to o ile wiem na podobnie długie wsparcie można liczyć jedynie w firmowanej przez Google serii Pixel (dawniej Nexus)

    • Jaromir Kopp

     Ja jednak liczę, że 6s dostanie wsparcie. No już tylko 3 tygodnie

 2. krzysztof

  Szczerze powiedziawszy to lepiej by SE pozostało na wersji IOS 12 niż miałoby dostać 13 która spowolni działanie (choć może tak nie będzie).Druga strona medalu będzie taka że nie pojawią się pewnie żadne nowe funkcjonalności ponad to co jest teraz. Mi na 12 SE śmiga aż miło i nie czekam na 13.

  • Jaromir Kopp

   Błąd! Nie czytałeś, że 13 znów przyśpieszy? Tak jak 12 nawet 5s ożywił

 3. Maciek

  Weźcie ludzie się ocknijcie trochę. I co z tego, że najlepszy z telefonów Appla czyli SE nie będzie miał nowego softu? A po co mu nowy soft? Stary nie działa? Kto kupił SE dla nowinek technicznych?

  • Jaromir Kopp

   Nowy soft to jak nowy telefon. Dostajesz funkcje, których nie miałeś wcześniej (nawet jak nie wszystkie na danym modelu zadziałają). DO tego 13 znów ma przyśpieszyć. Po to się ma iPhone, aby mieć nowe systemy i nowe bajerki. Jak kogoś to nie bawi, to wystarczy mu Android.
   Dodatkowo – jak posadzisz najnowszy soft na nnych urządzeniach, to może być problem z synchronizacją.

  • Jaromir Kopp

   A! I jeszcze jedna jeżeli nie najważniejsza kwestia – bezpieczeństwo!

 4. MDW

  Moim zdaniem iOSa 13 dostanie nie tylko iPhone SE ale też iPhone 5S. Nie widzę technicznych powodów do „uwalenia” tych urządzeń. Wbrew temu co się nienawistnikom często wydaje, Apple usuwa wsparcie urządzeń ze względów technicznych, a nie finansowo-księgowych. 🙂 Przy takiej kasie jaką mają, nie muszą się posuwać do tak niskich zabiegów jak usuwanie wsparcia żeby zmusić do kupna nowych.

  Jeżeli iOS 13 jednak trafi na iPhona SE to obiecuję sobie, że już nigdy nie przeczytam jakiejkolwiek plotki. Zresztą już od 2-3 lat nie bardzo się w nie wczytuję. 🙂

  • Paweł Nyczaj

   Na wsparcie 5s raczej nie licz. Procesor w iPhone 5s jest już dość słaby. Zresztą skoro Apple wycofuje wsparcie starszych iPadów, to analogicznie musi też wycofać wsparcie starych iPhone’ów ze starszymi procesorami. Także wsparcie iPhone 6 może być niepewne, choć jest na to pewna szansa. W miarę prawdopodobne jest wsparcie 6s i jego mniejszej wersji, czyli SE

 5. LUKAS

  Witam, Mam IP 5S i Działa na razie bez problemu , chciałem go zamienić na SE ale też gdzieś czytałem ze w czerwcu 2020 maja wycofać wsparcie dla 4″ .
  Jestem laikiem ale bardzo zadowolonym użytkownikiem urządzeń Apple , dlatego też pytanie czy brak wsparcia spowoduje ze aplikacje typu WhatsApp czy messenger ,safari , Touch ID nie bedą działać .

  Co będzie się wiązało z brakiem wsparcia ?

  Będę wdzięczny za opinie fachowca