^
iOS 13 WWDC19

Co nowego w iOS 13 wg Bloomberga

Jaromir Kopp

8 maja 2019

Sporą porcję brzmiących wiarygodnie przecieków zebrała agencja informacyjna Bloomberg. Na ich potwierdzenie przyjdzie nam poczekać jeszcze trzy i pół tygodnia. Przypomnę, że WWDC19 rozpocznie się 3 czerwca i tego samego dnia spodziewamy się udostępnienia pierwszych bet developerom.

W iOS 13 będzie się działo

Oto lista proroctw na nadchodzące WWDC19, zebrana przez Bloomberga od „osób zaznajomionych z planami” opatrzona moim skromnym komentarzem.

 • iOS 13 będzie zawierał nowe funkcje i usprawnienia, które pierwotnie były planowane dla iOS 12. Jednak ich wprowadzenie przesunięto, aby skoncentrować się na jakości. Równolegle w Apple pracują już nad iOS 14, a szczególnie nad jego funkcjami związanymi z 5G oraz nowymi możliwościami AR przyszłorocznych iPhone’ów (2020). To ostatnie brzmi szczególnie interesująco. Widocznie dopiero w przyszłym roku, Apple chce skorzystać z nowych aparatów, które będą za pomocą pomiaru czasu odbicia światła, precyzyjnie mapować odległość od obiektów.
 • Podobnie jak iOS 12, trzynastka ma przyśpieszyć działanie urządzeń (chyba jednak Apple nie martwi się mniejszą sprzedażą iPhone’ów), zredukować ilość błędów oraz będzie zawierać nowe animacje przełączania aplikacji i bardziej klarowny ekran widgetów.
 • Tak wyczekiwany przez wielu tryb ciemny. Będzie go można włączyć z poziomu Centrum sterowania. Przyda się szczególnie użytkownikom urządzeń z ekranami OLED.
 • Systemowa klawiatura „swipe”. Jednak Bloomberg zaznacza, że może nie być udostępniona użytkownikom, bo nadal istnieją zastrzeżenia co do jej funkcjonalności.
 • Aplikacja Zdrowie zyska przeprojektowany ekran główny z codziennymi informacjami. Ma się pojawić sekcja „zdrowego słuchu”, która zbierze dane o tym, jak niszczymy nasz słuch za pomocą słuchawek oraz przebywając w głośnych pomieszczeniach. Do tego znacznie ulepszona ma być część zbierająca informacje o cyklach (to dla kobiet). Wiąże się to też z nowościami w watchOS.
 • Bloomberg potwierdza również, wcześniejsze informacje o wbudowaniu w iOS funkcji pozwalających na użycie iPadów jako dodatkowego ekranu dla Maców.
 • Przypomnienia. Bardzo często używana przeze mnie aplikacja będzie w końcu unowocześniona. Pierwszy ekran ma zawierać zebrane informacje o zadaniach na dziś oraz innych podzielonych na „planowane”, „priorytetyzowane” itp.
 • Czas przed ekranem i kontrola rodzicielska otrzyma dodatkowe funkcje. Np. rodzice będą mogli ograniczać kontakty dzieci za pomocą komunikatorów o określonych porach dnia.
 • Książki dostaną funkcje motywujące do czytania i pokazujące nasz „postęp” jako bibliofila. Interesujące.
 • We Wiadomościach będzie można zmieniać swój awatar oraz opis i decydować kto może go zobaczyć. Będzie też osobne menu do wysyłania stickerów.
 • W Mapach łatwiej będzie można dodawać i oznaczać często odwiedzane miejsca. Dodatkowo będzie można grupować lokalizacje i oznaczać je zdjęciami.
 • O połączeniu Znajomych ze Znajdź mojego iPhone’a już słyszeliśmy.
 • Mail pozwoli na blokowanie i wyciszanie kontaktów lub wątków oraz łatwiejsze zarządzanie folderami.
 • Tryb snu. To nowość, która połączy tryb nie przeszkadzać, funkcję zegara „w łóżku” oraz tryb ciemny. Ma też przygotować system na lepszą integrację z aplikacjami i urządzeniami śledzącymi sen.
 • Aplikacja Dom ma lepiej współpracować z kamerami oraz pozwalać na przeglądanie nagrań z nich. To oczywiście będzie wymagało aktualizacji oprogramowania kamer zgodnych z HomeKit.
 • HomePod ma zacząć rozpoznawać głosy domowników, co pozwoli na przynajmniej częściowe użytkowanie go przez wiele osób z różnymi kontami Apple ID.
 • Lepiej zorganizowane menu udostępniania z sugestiami osób (kontaktów), z którymi dzielimy się informacjami i plikami najczęściej.
 • Menadżer pobierania w mobilnym Safari. Jeżeli funkcja doczeka się upublicznienia, to znacznie szybszy będzie dostęp do pobranych z internetu plików.
 • Aplikacja Pliki ma lepiej współpracować z aplikacjami oferującymi dostęp do innych chmur lub pamięci masowych.
 • iPad znów dostanie na wyłączność porcję udoskonaleń. Ma to być wspominana już możliwość uruchamiania tej samej aplikacji na kilku ekranach, lepszy interfejs wielozadaniowości oraz usprawnienia w ekranie początkowym.
 • Lepsze wsparcie dla osób z wadami słuchu.

To dość duży zbiór informacji o nadchodzącym iOS. Nie ma pewności, czy i które z tych przepowiedni się potwierdzą. Nie pamiętam wcześniej tak masywnej porcji przecieków, które by wyglądały równie obiecująco co wiarygodnie. Oczekiwanie na nowości osłodziło trochę konieczność opłacenia konta deweloperskiego, którego ważność właśnie wczoraj przedłużyłem.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Nullo

  Mam nadzieję że tym systemem Apple odrobi trochę do Androida