^
macOS 10.15 WWDC19

Co nowego w macOS 10.15 wg Bloomberga

Jaromir Kopp

8 maja 2019

Oto lista nowości, których możemy się spodziewać po macOS 10.15 zebrana przez Bloomberga od „osób zaznajomionych z planami”. Część z nich już dotarła do nas z innych „przecieków”, ale teraz poznajemy kilka szczegółów więcej.

Marcepan „dzieli i rządzi” w macOS 10.15

 • Apple „niestety” nadal będzie szedł na łatwiznę i doda do macOS kilka nowych aplikacji z iPada pracujących dzięki bibliotekom UIKit z projektu Marzipan. Będą to osobna aplikacja Podcasty oraz połączona Znajomi i Znajdź mojego iPhone’a. Mam tylko nadzieję, że Apple mocno się zabrał za udoskonalenie środowiska Marzipan, co zresztą jest przewidywane w innych przeciekach.
 • Pojawi się Apple Music. Ten program będzie jednak tworzony z wykorzystaniem natywnych bibliotek macOS. Marzipan tego nie udźwignie w sposób akceptowalny przez użytkowników komputerów Apple.
 • Pojawi się odpowiednik znanego z iOS „Czas przed ekranem”, a Wiadomości pozwolą na odbieranie i wysyłanie efektów znanych z iOS oraz naklejek.
 • Jako bardzo ważny dodatek uznaję Skróty dla macOS. Aplikacja Skróty na iOS okazała się wielkim sukcesem i choć macOS ma swojego Automatora, to Skróty mogą być chętniej używane, zwłaszcza gdy zaoferują, choć częściową zgodność z ich wersją na iOS.
 • Przypomnienia i Książki również zostaną udoskonalone podobnie jak w iOS 13 (o ile przecieki się potwierdzą).
 • Jak już wcześniej pisaliśmy, będzie można używać iPada jako dodatkowego ekranu.

O innych udoskonaleniach, które znajdują się „głębiej” w systemie i użytkownik poznaj je po owocach ich pracy, już pisaliśmy.

No to aby do 3 czerwca! Pamiętajcie o przygotowaniu komputerów na nadchodzący system, który oznacza kres aplikacji 32-bitowych.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

 1. Flutter

  Wygląda na to, że Flutter o którym kiedyś wspominałem może być konkurencją dla Marcepana, czyli będzie można przygotować UI nie tylko na mobile (iOS i Android) ale również TV, zegarki, web, descktop – niezależnie czy Win, Mac czy Linux. Wygląda to bardzo interesująco.

  Ciekawe czy w nowym Xcode będzie hot-reload.