^
Rolety Tradfri

Rolety Ikea Tradfri już niebawem?

Jaromir Kopp

6 maja 2019

Ikea swoimi rozwiązaniami inteligentnego oświetlenia zgodnego z HomeKit, zrobiła lekkie zamieszanie na rynku „smart home”, zwłaszcza ceną. Teraz dodaje kolejne elementy do systemu TRADFRI, choć nie przychodzi jej to łatwo. Rolety Kadrilj i Fyrtur Ikea TRADFRI, które miały mieć premierę na przełomie zimy i wiosny, „lekko” się spóźniają.

Rolety sprytne i bez kabli

Tradfri od Ikei jest dobry, bo jest tani. Ma pewne wady, ale przystępna cena je rekompensuje, a z każdym nowym urządzeniem, Ikea radzi sobie coraz lepiej. Niestety często zdarzają jej się opóźnienia. Tak było z gniazdkiem Tradfri, a w zasadzie jego wsparciem dla HomeKit.

Podstawową zaletą rolet Tradfri ma być ich łatwy montaż. Będą one zasilane z akumulatorów. Bateria powinna na jednym ładowaniu wystarczyć na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy pracy. Do ponownego ładowania należy ją wyjąć. Mają być również dostępne „luzem”, co pozwoli na użytkowanie w zasadzie bez przerw.

Rolety Ikea wymiana baterii

Kolejną zaletą znów będzie cena. Na razie znamy jedynie wstępną wycenę na dla rynku niemieckiego. To od 99€ do 150€ zależnie od rozmiaru. Rolety są przeznaczone do instalowana wewnątrz pomieszczeń nad oknem.

Roletami Kadrilj i Fyrtur będzie można sterować za pomocą pilota (bez konieczności używania bramki) lub z aplikacji (konieczna bramka i sterownik-pilot). Nie wiadomo, czy wsparcie dla HomeKit będzie dostępne wraz z premierą urządzenia, czy będzie wprowadzone dopiero za jakiś czas aktualizacją oprogramowania.

Rolety Ikea Tradfri pilot-sterownik

Sierpień, a może już maj?

Po wcześniejszych zapowiedziach jeszcze zimą okazało się, że premiera rolet może być opóźniona aż do sierpnia. Jednak wczorajsza aktualizacja oprogramowania Tradfri może być zapowiedzią szybszego pojawienia się rolet w sklepach. Nie wiadomo niestety, czy Polska premiera będzie jednoczesna z europejską, ale wcześniejsze zapowiedzi rzecznika Ikea dają taką nadzieję.

Rolety Tradfri aktualizacja aplikacji

Niestety Rzecznik Ikea dziś ostudził zapał i wygasił nadzieje, choć już zdarzało się, że był (była) zbytnim pesymistą.

Rolety jednak nie dak szybko

Czy Wam taka forma rolet się podoba? Ustawicie się w kolejce przed pierwszą dostawą pod salonami Ikea?

Fot. Ikea

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

  1. lukczu

    Najszersza roleta Fyrtur jest dla mnie zbyt wąska. Mam nadzieję na pojawienie się sterowanego systemu zasłon podobnego do tego który ma Xiaomi Aqara.

  2. Adam

    Zmieniła się nazwa aplikacji z Trådfri na IKEA Home Smart. W opisie w sklepie Google Play widnieje wzmianka, że dodano możliwość sterowania roletami Fyrtur i Kadrilj oraz, że wkrótce będzie można dodać jeszcze więcej urządzeń Ikea Smart. Aha, no i zmieniają coś w numeracji artykułów serii, bo wycofują stare czujniki ruchu i pod koniec lipca mają się pojawić nowe z nowym numerem (info z oficjalnego messengera Ikea).