Wybierz Strona

Nowe anteny sposobem na lepszą lokalizację?

Nowe anteny sposobem na lepszą lokalizację?

  • 1
  • 06.05.2019
Jaromir Kopp

Od kilku dni pojawiają się wiadomości cytujące wielokrotnie przywoływanego, dalekowschodniego analityka Ming-Chi Kuo. Tym razem „przepowiada” on zmianę technologii, w której będą wykonywane anteny wewnątrz iPhone’ów.

Pi-krształtne anteny zamiast ciekłokrystalicznych polimerów

Ostatnio w iPhone’ach stosowane są anteny Liquid Crystal Polymer (LCP). Są one wygodne, bo ich kształt można dość wygodnie dostosowywać do potrzeb. Jednak wg Kuo, mała ilość producentów stwarza problemy w łańcuchu dostaw i dodatkowo zmniejsza siłę przetargową Apple.

Według Kuo w tegorocznych iPhone’ach Apple zastosuje 4 anteny „Modified Pi-Shape” oraz dwie LCP w miejscach, gdzie dostosowanie kształtu jest kluczowe.

Jednak Patently Apple informuje, że równie ważna, jak „łańcuch dostaw” ma być znacznie lepsza wydajność, przy zastosowaniu pomiaru sygnału podczas nawigacji wewnątrz pomieszczeń.

Apple ma bardzo wiele patentów dotyczących nawigacji w pomieszczeniach. Przejęło też wiele firm zajmujących się „mapowaniem” budynków. Wśród pomysłów na określenie położenia w budynkach Apple ma już: pomiar ciśnienia i określenie za jego pomocą wysokości, czy mierzenie stężenia różnych gazów, które ma ułatwić rozpoznanie pomieszczeń. Do tego dochodzi oczywiście Bluetooth iBeacon od wielu lat rozwijany przez Apple oraz nawigacja na podstawie znanych nadajników radiowych (Wi-Fi, BTS).

W Polsce nadal istotny jest problem „rozrysowania” map i współpracy z zarządcami budynków i firmami, ale postęp już widać, iBeacon stał się już dość popularny.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z opracowania Multiband Microstrip Antenna Using Modified Pi-Shape Slot on Ground Plane 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. Gif

    Nowe anteny się przydadzą. Gdzie mój iPhone nie ma zasięgu tam inni w tej samej sieci mają.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!