Kategorie Porady

Revisionist – sposób na uszkodzone dokumenty

Zapewne zdarzyło Wam się mieć problem z dokumentem, nad którym mozolnie pracujecie. Czasem wystarczy, że aplikacja zawiesi się podczas zapisu przy zamykaniu lub co jest na szczęście coraz rzadsze, pojawi się poważny problem z systemem. Jeżeli pracujemy na komputerze stacjonarnym bez UPS, niekiedy przytrafia się przerwa w zasilaniu. Po takim niemiłym zdarzeniu może się okazać, że plik, nad którym pracowaliśmy, nie chce się otworzyć. No i ambaras.

Wersjonowanie, czyli kilka kopii dokumentu

Gdy przypomnimy sobie o funkcji wersjonowania dokumentów obecnej w najnowszych macOS, pojawia się nadzieja na ratunek. Nie wszystkie, ale jednak wiele aplikacji pracujących z dokumentami zapisuje wcześniejsze wersje, które możemy podejrzeć, przywrócić lub nawet skopiować ich część. Więcej o tym możecie dowiedzieć się z książki macOS Mojave Proste Poradniki.

Niestety programiści macOS pracujący nad wersjonowaniem zapomnieli o jednej rzeczy. Dostęp do wcześniejszych wersji dokumentu mamy po jego otwarciu. I tu pojawia się problem. Uszkodzonego dokumentu zazwyczaj nie da się otworzyć! Nici z dostępu do jego poprzednich wersji.

Revisionist, dostęp do wersji dokumentu

Na szczęście autor bloga Eclectic Light stworzył narzędzie, którym dostaniemy się do wcześniejszych wersji dowolnego dokumentu o ile oczywiście, takowe istnieją.

Wystarczy pobrać darmową aplikację Revisionist. Jest ona zweryfikowana „notarialnie” przez Apple, czym chwali się autor. Pozwala na otwarcie dowolnego wskazanego dokumentu i wyświetla wszystkie jego wersje wraz z informacjami o nich. Jeżeli dwukrotnie klikniemy daną wersję, pojawi się podgląd QuickLook. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy wskazana wersja się otwiera i czy zawiera poszukiwane treści.

Aplikacja zapisuje wszystkie kopie dokumentu w wybranym folderze po kliknięciu przycisku „Archiwe”. „Save” zapisuje jedynie informację o wersjach, nie zapisuje dokumentów.

W ten sposób można uratować spory kawałek pracy, pod warunkiem, że aplikacja, której używamy, jest zgodna z nowymi systemami i stosuje wersjonowanie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

2 lata temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

2 lata temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

2 lata temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

2 lata temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

2 lata temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

2 lata temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.