Wybierz Strona

Revisionist – sposób na uszkodzone dokumenty

Revisionist – sposób na uszkodzone dokumenty

  • 0
  • 05.03.2019
Jaromir Kopp

Zapewne zdarzyło Wam się mieć problem z dokumentem, nad którym mozolnie pracujecie. Czasem wystarczy, że aplikacja zawiesi się podczas zapisu przy zamykaniu lub co jest na szczęście coraz rzadsze, pojawi się poważny problem z systemem. Jeżeli pracujemy na komputerze stacjonarnym bez UPS, niekiedy przytrafia się przerwa w zasilaniu. Po takim niemiłym zdarzeniu może się okazać, że plik, nad którym pracowaliśmy, nie chce się otworzyć. No i ambaras.

Wersjonowanie, czyli kilka kopii dokumentu

Gdy przypomnimy sobie o funkcji wersjonowania dokumentów obecnej w najnowszych macOS, pojawia się nadzieja na ratunek. Nie wszystkie, ale jednak wiele aplikacji pracujących z dokumentami zapisuje wcześniejsze wersje, które możemy podejrzeć, przywrócić lub nawet skopiować ich część. Więcej o tym możecie dowiedzieć się z książki macOS Mojave Proste Poradniki.

Niestety programiści macOS pracujący nad wersjonowaniem zapomnieli o jednej rzeczy. Dostęp do wcześniejszych wersji dokumentu mamy po jego otwarciu. I tu pojawia się problem. Uszkodzonego dokumentu zazwyczaj nie da się otworzyć! Nici z dostępu do jego poprzednich wersji.

Revisionist, dostęp do wersji dokumentu

Na szczęście autor bloga Eclectic Light stworzył narzędzie, którym dostaniemy się do wcześniejszych wersji dowolnego dokumentu o ile oczywiście, takowe istnieją.

Revisionist okno

Wystarczy pobrać darmową aplikację Revisionist. Jest ona zweryfikowana „notarialnie” przez Apple, czym chwali się autor. Pozwala na otwarcie dowolnego wskazanego dokumentu i wyświetla wszystkie jego wersje wraz z informacjami o nich. Jeżeli dwukrotnie klikniemy daną wersję, pojawi się podgląd QuickLook. Możemy w ten sposób sprawdzić, czy wskazana wersja się otwiera i czy zawiera poszukiwane treści.

Aplikacja zapisuje wszystkie kopie dokumentu w wybranym folderze po kliknięciu przycisku „Archiwe”. „Save” zapisuje jedynie informację o wersjach, nie zapisuje dokumentów.

W ten sposób można uratować spory kawałek pracy, pod warunkiem, że aplikacja, której używamy, jest zgodna z nowymi systemami i stosuje wersjonowanie.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!