^

Program na dziś: Notatki systemowe

Tomasz Wołkowski

22 stycznia 2019

Notatki systemowe są częścią każdej wersji systemu macOS i iOS. Firma z Cupertino bardzo mocno rozwinęła tę aplikację, która w tej chwili może być pełnoprawną alternatywą takich programów jak iA Writer czy Bear. Na łamach MójMac pisaliśmy nie raz o systemowych Notatkach.

Notatki systemowe

Notatki w macOS zawierają między innymi możliwość formatowania tekstu: tytuł, nagłówek i różnego rodzaju listy. Notatki pozwalają też na tworzenie list kontrolnych.

Do Notatek możemy oczywiście wklejać zdjęcia i grafiki. Możemy to robić nawet bezpośrednio z Internetu. Każdą notatkę możemy zabezpieczyć hasłem. Oczywiście wszystkie notatki są synchronizowane w chmurze iCloud. Mamy tą samą notatkę na wszystkich urządzeniach. Notatką możemy się podzielić z wybraną osobą i pracować nad tą notatką w grupie. Notatkę można eksportować do pliku .pdf. Ostatnio Apple dołączyło do Notatek bardzo ważną możliwość, jaką jest tabela. Notatkę możemy od razu z poziomu programu Notatki wysłać mailem lub w wiadomości iMessage.

Uważam, że systemowe Notatki zostały tak rozwinięte przez firmę Apple, że spokojnie można korzystać z tej aplikacji jako pełnowartościowego narzędzia do tworzenia różnych tekstów. I jest doskonałą alternatywą dla wczorajszego płatnego iA Writera.

Poniżej na filmie zaprezentowano podstawowe możliwości Notatek, które największe zmiany otrzymały wraz z system El Capitan.

Tomasz Wołkowski

Nazywam się Tomasz Wołkowski i od 2006 r. korzystam z rozwiązań firmy Apple, kiedy to kupiłem MacBooka White 13" , był to pierwszy komputer od Apple z procesorem Intela. Od tamtego czasu korzystam tylko z rozwiązań Apple. Teraz prowadzę swoją firmę, ale w dalszym ciągu znajduję czas na to, żeby śledzić wydarzenia, dotyczące firmy z Cupertino.
Komentarze (8)
L

8 komentarzy

 1. Kuba Baran

  Tomku, Notatki w żaden sposób nie są pełnoprawną alternatywą dla aplikacji typu iA Writer, ponieważ już z samego założenia stanowią zupełnie odrębną grupę produktów. Dlatego stwierdzenie, że są doskonałą alternatywą dla wspomnianego już iA Writer jest sporym nadużyciem i zupełnie nijak się ma do faktycznego stanu.

  Przeczytaj też swój tekst na głos, nie obraź się, ale jest stylistycznym koszmarkiem, dodatkowo częstotliwość występowania słowa „Notatki/a” przyprawia o zawrót głowy.

  • Tomasz Wołkowski

   Czego nie można zrobić w Notatkach a co można zrobić w iA Writerze? Czy tylko dlatego, że „odgórnie” Notatki należą do innej grupy produktów nie możemy ich porównać do iA Writera? Czy nie widzisz jak bardzo Notatki „rozrosły się”? Chyba dawno nie pracowałeś w Notatkach. Znam człowieka i nawet Ty go znasz, który używa Notatek do pisania dosłownie wszystkiego. Więc czy nie jest alternatywą dla iA Writera? Do czego służy wspomniany iA? Tak właśnie, do pisania. Więc jeśli ktoś potrafi napisać i zredagować wszystko w Notatkach to czy nie jest pełnoprawnym narzędziem do pisania tak jak iA, mimo, że należy do grupy notatek?
   Co do tekst i czytania na głos. Kuba, znasz naczelnego, więc wiesz, że każdy tekst jest sprawdzany. Tak samo został sprawdzony i powyższy tekst. Bardzo mi przykro, że słowo „Notatka” przyprawia Cię o zawrót głowy. Postaram się, żeby kolejne teksty nie przyprawiały o zawrót głowy nikogo 🙂 Sam jednak najlepiej wiesz, że w każdym tekście zdarzają się koszmarki…czy to jest tekst, czy podcast 🙂 pozdrawiam

 2. Krzysztof

  Zgadzam się z przedmówcą. Notatki nie są z tej samej kategorii użyteczności. Jeżeli już szukamy darmowego zamieniła to polecam zainteresować się programikiem uFocus.

 3. Kuba Baran

  Jeżeli nie znasz różnic jakie dzielą te dwie aplikacje, to nie powinieneś brać się za recenzowanie (czy raczej pobieżne opisywanie, które nic nie wnosi) żadnej z nich. Robiąc to wprowadzasz potencjalnego użytkownika w błąd. Zwłaszcza w momencie, kiedy dajesz czytelnikowi do zrozumienia, że „są doskonałą alternatywą”, dla narzędzia, którego koncepcji nie rozumiesz. Dodatkowo argument, że „obie służą do pisania” jest podobny do porównania Corela do Photoshopa, ostatecznie obie te aplikacje służą do rysowania, prawda?

  Jeżeli chodzi o Notatki, jako aplikację, to możesz mi wierzyć, że w kwestii tego jak na przestrzeni lat się zmieniały, mam pojęcie na poziomie, którego życzę wszystkim ich użytkownikom. Sam wykorzystuję je na codzień, znając zarówno ich zalety jak i oczywiste wady. Nie dziwi mnie, że są osoby, które wykorzystują je do „wszystkiego”, jednak tej kwestii zupełnie w swoim komentarzu nie poruszałem. Wybór narzędzia jest indywidualnym wyborem każdego z osobna. Dodatkowo wiem, z własnego doświadczenia i pracy z klientami, że często jest to wybór wynikający z braku znajomości solidnych alternatyw wpisujących się w dziedzinę czy też formę, jaką wiele osób wykonuje.

  W kwestii jakości wpisu, nie wierzę, że był on sprawdzany, czy też weryfikowany przez Przemka, znam się z nim od lat i wiem jaką jakość prezentuje w swoich tekstach. Jeżeli jest inaczej to najwyraźniej nie zależy mu na jakości jaką prezentuje to miejsce (w co bardzo wątpię). Oczywiście słowo notatka nie przyprawia mnie o zawrót głowy, jednak wykorzystanie tego jednego słowa niemalże w każdym zdaniu jest rażące dla każdego, kto podchodzi do słowa pisanego z szacunkiem i samemu stara się pisać w formie, która sprawia przyjemność czytelnikowi. Ludzie oceniają, to co publikujesz i wyrabiasz sobie renomę, lub jej brak. Wrzucanie tutaj rzeczy napisanych „na kolanie”, kiedy nawet nie wysilisz się na przygotowanie własnych zrzutów ekranu jest raczej pójściem na łatwiznę i ewidentnym brakiem szacunku dla odbiorcy.

  Kończąc, w moich tekstach nie znajdziesz „koszmarków” do każdego jaki pojawia się w sieci podchodzę ze starannością, która jest w mojej ocenie wymagana, jeżeli ktoś ma poświęcić swój drogocenny czas na to, co chcę przekazać. Podobnie jest z Podcastem, każdy odcinek jest wypadkową przygotowania merytorycznego i podlega odpowiedniej produkcji, aby spełniać wymagania jakościowe, która wraz z Przemkiem przed sobą stawiamy.

  Pozdrawiam 🙂

  • Tomasz Wołkowski

   Po pierwsze jeśli mi zarzucasz, że w tekście o Notatkach nie ma moich własnych zrzutów ekranu, to raczej nie powinieneś już nic pisać….właśnie w tym tekście są moje i tylko moje własne zrzuty. Co do sprawdzania, nigdzie nie powiedziałem, że ten tekst sprawdzał Przemek. Jest wielu ludzi czynnych w MojMac, którzy sprawdzają teksty. Tak więc nie wkładaj mi w usta rzeczy, których nie powiedziałem. Co do podcastów….no cóż…wysłuchałem paru i z tą starannością to czasami trochę na bakier jesteś….oczywiście bez urazy 😉

 4. DiGi

  Co za piekna wymiana argumentow 😉
  Kubaaaaa love jestes the best 😉

 5. pawciu

  Kuba, mi notatki iA Writera zastąpiły, ale zgadzam się, że ten drugi ma zupełnie inne możliwości, szczególnie ważne, że oferuje zapis w Mark Down.

  Jeżeli powstał już wątek o przykładaniu się do swojej pracy i koszmarkach które rażą to błagam przestań w podcaście mówić o firmie Epple skoro to jest firma Apple.

  Widzę, po Twoich komentarzach do Tomasza, że przykładasz dużą wagę do jakości swojej pracy, więc mam nadzieję, że weźmiesz pod uwagę mój komentarz.