^
Notatki w macOS- Jak oswobodzić notatkę

Notatki w macOS: Jak oswobodzić notatkę

Jaromir Kopp

25 kwietnia 2018

Notatki to jeden z programów, który używam wiele razy podczas dnia. W nim piszę ten artykuł, trzymam potrzebne przy programowaniu teksty, czy zaszyfrowane ważne informacje. Jednak dopiero dziś „odkryłem” ogromnie przydatną funkcję.

Osobne okno z notatką

Aż mi wstyd, bo nieraz w różnych artykułach radziłem Wam, aby przeglądać menu w programach w poszukiwaniu przydatnych opcji. Sam jednak w Notatkach zapomniałem o tym i dopiero wpis na blogu Macworda naprowadził mnie na tę przydatną funkcję.

Program Notatki ma wiele zalet. Synchronizacja pomiędzy urządzeniami, wspólna praca nad notatką z innymi osobami i ich udostępnianie, zabezpieczenie i szyfrowanie hasłem, wygodne grupowanie. Jednak często sprawiała mi problemy możliwość edycji czy podglądania tylko jednej notatki.

Notatki w macOS- Jak oswobodzić notatkę

Rozwiązanie okazało się banalne! Wystarczy, gdy podczas edycji interesującej nas notatki z menu „Okno” wybierzemy „Zaznaczona notatka w osobnym oknie”. Po tym zabiegu notatka stanie się samodzielnym oknem.

Zawsze na wierzchu

To nie koniec możliwości. Oswobodzoną notatkę można uczynić „niezatapialną”. Wystarczy znów z menu „Okno” wybrać: „Zawsze na wierzchu”. Po tym okno z notatką będzie utrzymywać się przed wszystkimi innymi oknami. Ta funkcja jest przydatna, jeżeli chcemy korzystać z informacji zawartych w tej notatce podczas edycji dokumentu w dużym oknie.

 

Przy okazji, odkryłem dziś, że układ folderów w lewej części okna notatek jest hierarchiczny i można foldery zagnieżdżać. Człowiek uczy się całe życie… nawet na 4 dni przed pięćdziesiątką.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. Tomasz Wołkowski

    Też o tym nie wiedziałem …. super, że to wyciągnąłeś 😉

  2. Damian

    A czym to się różni od dwukrotnego kliknięcia na notatkę na liście po lewej?

  3. MDW

    O otwieraniu notatek w osobnym oknie wiedziałem. Odkryłem to gdy przypadkiem dwukliknąłem na jakąś notatkę na liście notatek. Ale o tym, że można towrzyć całe hierarchie notatek zagnieżdżając foldery nie miałem pojęcia. Przyda się, dzięki!