Gatekeeper jest w macOS odpowiedzialny za bezpieczeństwo. To on sprawdza instalowane programy, rozszerzenia i dodatki do systemu, ale również i podejrzane dokumenty ściągnięte z internetu, otrzymane mailem lub za pomocą AirDrop. Od razu zaznaczę, że jego cicha aktualizacja nie jest niczym dziwnym.
Gatekeeper nie jest tak cichy, aby stać się niezauważalnym dla użytkownika, ale zdecydowanie daleko mu do agenta bezpieczeństwa znanego z Windows Vista i kolejnych wersji systemu Microsoftu. Zresztą sami zobaczcie.
W normalnym użytkowaniu przypomina o sobie właśnie, gdy usiłujemy uruchomić program pobrany z internetu lub otworzyć niektóre dokumenty np. Xcode pochodzące z nieznanego źródła. Trochę więcej problemu mamy, gdy chcemy uruchomić aplikację lub rozszerzenie od programisty, który „przyoszczędził” na koncie deweloperskim Apple i nie podpisał swojego produktu. W takiej sytuacji musimy udzielić dodatkowej zgody w Preferencjach systemowych > Ochrona i prywatność.
Gatekeeper podczas kontroli certyfikatów sprawdza, czy czasem Apple ich nie unieważnił, co zdarza się, gdy deweloper zostanie przyłapany na kombinowaniu lub jego podpis „wycieknie”. Dodatkowo tak, jak w programach antywirusowych Gatekeeper porównuje podejrzane pliki ze wzorcami, które otrzymuje wraz z innymi danymi z serwerów Apple. I właśnie tej bazy danych dotyczyła ostatnia „cicha” aktualizacja nosząca numer 158.
Jeżeli chcecie sami sprawdzić, czy Wasza baza Gatekeeper jest aktualna, to skorzystajcie z art. „Jak zapanować nad aktualizacjami”.
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.