Wybierz Strona

Cicha aktualizacja Gatekeepera w macOS

Cicha aktualizacja Gatekeepera w macOS

 • 3
 • 10.01.2019
Jaromir Kopp

Gatekeeper jest w macOS odpowiedzialny za bezpieczeństwo. To on sprawdza instalowane programy, rozszerzenia i dodatki do systemu, ale również i podejrzane dokumenty ściągnięte z internetu, otrzymane mailem lub za pomocą AirDrop. Od razu zaznaczę, że jego cicha aktualizacja nie jest niczym dziwnym.

Gatekeeper – cichy strażnik

Gatekeeper nie jest tak cichy, aby stać się niezauważalnym dla użytkownika, ale zdecydowanie daleko mu do agenta bezpieczeństwa znanego z Windows Vista i kolejnych wersji systemu Microsoftu. Zresztą sami zobaczcie.

W normalnym użytkowaniu przypomina o sobie właśnie, gdy usiłujemy uruchomić program pobrany z internetu lub otworzyć niektóre dokumenty np. Xcode pochodzące z nieznanego źródła. Trochę więcej problemu mamy, gdy chcemy uruchomić aplikację lub rozszerzenie od programisty, który „przyoszczędził” na koncie deweloperskim Apple i nie podpisał swojego produktu. W takiej sytuacji musimy udzielić dodatkowej zgody w Preferencjach systemowych > Ochrona i prywatność.

Gatekeeper podczas kontroli certyfikatów sprawdza, czy czasem Apple ich nie unieważnił, co zdarza się, gdy deweloper zostanie przyłapany na kombinowaniu lub jego podpis „wycieknie”. Dodatkowo tak, jak w programach antywirusowych Gatekeeper porównuje podejrzane pliki ze wzorcami, które otrzymuje wraz z innymi danymi z serwerów Apple. I właśnie tej bazy danych dotyczyła ostatnia „cicha” aktualizacja nosząca numer 158.

Raport systemowy z listą aktualizacji i zainstalowanych programów

Jeżeli chcecie sami sprawdzić, czy Wasza baza Gatekeeper jest aktualna, to skorzystajcie z art. „Jak zapanować nad aktualizacjami”.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

3 komentarze

 1. Krzysiek

  A ja się właśnie dziwiłem dlaczego mi znikła 3 opcja ( z dowolnego źródła)…

  Odpowiedz
 2. Sebastian

  Ja zawsze mam opcję 3 włączoną

  Odpowiedz
  • Jaromir Kopp

   Nie ma 3 opcji… jak w reklamie iMaca nie ma 3 kroku

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!