^
Jak połapać się w aktualizacjach macOS Mojave 10.14

Jak połapać się w aktualizacjach macOS Mojave 10.14

Jaromir Kopp

8 grudnia 2018

W macOS 10.14 Mojave aktualizacje systemu i jego elementów powróciły na swoje miejsce. Znów są w Preferencjach systemowych. Jednak nie ułatwia to zorientowania się w tym, co już zostało zainstalowane i kiedy się to stało. Sytuację pogarsza z dumą wychwalana przez Apple, aplikacja App Store żywcem przeniesiona z iOS. Osobiście niestety nie potrafię podzielić entuzjazmu firmy do tego wyrobu.

Aktualizuj głupcze!

Aktualność systemu to jeden z czynników zwiększających bezpieczeństwo komputera. Oczywiście „duże” uaktualnienia warto zawsze sprawdzić, szczególnie gdy używamy nietypowego oprogramowania w pracy. Jednak właśnie drobne aktualizacje przynoszą najwięcej poprawek bezpieczeństwa i są dla niego najważniejsze.

Zaktualizowało się czy nie?

Nie dość, że teraz gdy możemy włączyć aktualizacje automatyczne, łatwo przegapić komunikat o ich wykonaniu np. w mocy, to jeszcze są aktualizacje, których nie widać.

Właśnie do takich cichych aktualizacji zalicza się bardzo ważne odświeżenie bazy Gatekeepera. Jest on odpowiedzialny za kontrolę aplikacji i rozszerzeń systemu oraz wychwytywanie wszelkiego zła, które usiłuje się zainstalować lub uruchomić w naszym Macu. Takie wcielenie „Antywirusa”*

Kilka dni temu, jak wiecie, ukazała się aktualizacja macOS Mojave. Jednak towarzysząca jej aktualizacja Gatekeepera nie zainstalowała się u mnie automatycznie. Gdyby nie pewna sztuczka, to wcale bym się nie martwił. Bo bym się o tym fakcie nie dowiedział.

Jak sprawdzić wszelkie instalacje i ich datę?

Należy uruchomić „Informacje o systemie”, czyli wejść w menu Apple ze wciśniętym klawisze Opcja. Informacje o systemie znajdziemy zaraz pod jabłkiem (gdy będziemy trzymać wciśnięty Option/alt).

Lista instalacji oprogramowania

Po uruchomieniu tego programu, po lewej odnajdujemy „Oprogramowanie” i w nim klikamy w „Instalacje”.

Teraz wystarczy zmienić na sortowanie wg czasu. Robimy, to klikając w nagłówek kolumny z datą. Kolejne kliknięcie zmienia kolejność, gdyby się okazało, że najnowsze są na końcu.

Na liście znajdują się nie tylko aktualizacje, ale i wszelkie instalacje programów i rozszerzeń. Poznamy również wersję oraz pochodzenie zainstalowanej rzeczy.

Warto tam czasem zerknąć. Wiedza pochodząca z tego zakątka Informacji o systemie przydaje się również, gdy coś, co zainstalowaliśmy, zaczyna sprawiać problemy.

* Antywirus – imię jednego z dowódców oddziału Imperatora Rzymu w filmie „Asterix misja Kleopatra”. Nie należy mylić z rodzajem oprogramowania znanego głównie ze środowisk androidowo-windowsowych (w skrócie androws [czytaj androłs]).

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy