Wybierz Strona

Jak połapać się w aktualizacjach macOS Mojave 10.14

Jak połapać się w aktualizacjach macOS Mojave 10.14

  • 0
  • 08.12.2018
Jaromir Kopp

W macOS 10.14 Mojave aktualizacje systemu i jego elementów powróciły na swoje miejsce. Znów są w Preferencjach systemowych. Jednak nie ułatwia to zorientowania się w tym, co już zostało zainstalowane i kiedy się to stało. Sytuację pogarsza z dumą wychwalana przez Apple, aplikacja App Store żywcem przeniesiona z iOS. Osobiście niestety nie potrafię podzielić entuzjazmu firmy do tego wyrobu.

Aktualizuj głupcze!

Aktualność systemu to jeden z czynników zwiększających bezpieczeństwo komputera. Oczywiście „duże” uaktualnienia warto zawsze sprawdzić, szczególnie gdy używamy nietypowego oprogramowania w pracy. Jednak właśnie drobne aktualizacje przynoszą najwięcej poprawek bezpieczeństwa i są dla niego najważniejsze.

Zaktualizowało się czy nie?

Nie dość, że teraz gdy możemy włączyć aktualizacje automatyczne, łatwo przegapić komunikat o ich wykonaniu np. w mocy, to jeszcze są aktualizacje, których nie widać.

Właśnie do takich cichych aktualizacji zalicza się bardzo ważne odświeżenie bazy Gatekeepera. Jest on odpowiedzialny za kontrolę aplikacji i rozszerzeń systemu oraz wychwytywanie wszelkiego zła, które usiłuje się zainstalować lub uruchomić w naszym Macu. Takie wcielenie „Antywirusa”*

Kilka dni temu, jak wiecie, ukazała się aktualizacja macOS Mojave. Jednak towarzysząca jej aktualizacja Gatekeepera nie zainstalowała się u mnie automatycznie. Gdyby nie pewna sztuczka, to wcale bym się nie martwił. Bo bym się o tym fakcie nie dowiedział.

Jak sprawdzić wszelkie instalacje i ich datę?

Należy uruchomić „Informacje o systemie”, czyli wejść w menu Apple ze wciśniętym klawisze Opcja. Informacje o systemie znajdziemy zaraz pod jabłkiem (gdy będziemy trzymać wciśnięty Option/alt).

Lista instalacji oprogramowania

Po uruchomieniu tego programu, po lewej odnajdujemy „Oprogramowanie” i w nim klikamy w „Instalacje”.

Teraz wystarczy zmienić na sortowanie wg czasu. Robimy, to klikając w nagłówek kolumny z datą. Kolejne kliknięcie zmienia kolejność, gdyby się okazało, że najnowsze są na końcu.

Na liście znajdują się nie tylko aktualizacje, ale i wszelkie instalacje programów i rozszerzeń. Poznamy również wersję oraz pochodzenie zainstalowanej rzeczy.

Warto tam czasem zerknąć. Wiedza pochodząca z tego zakątka Informacji o systemie przydaje się również, gdy coś, co zainstalowaliśmy, zaczyna sprawiać problemy.

* Antywirus – imię jednego z dowódców oddziału Imperatora Rzymu w filmie „Asterix misja Kleopatra”. Nie należy mylić z rodzajem oprogramowania znanego głównie ze środowisk androidowo-windowsowych (w skrócie androws [czytaj androłs]).

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Mój Mac Magazyn

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!