Kategorie AktualnościPorady

Gdy twój Mac się nie uruchamia

Komputer, zwłaszcza Apple może latami działać bez „awarii”. Jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy być przygotowani na sytuację, gdy coś pójdzie nie tak. Mnie takie sytuacje z racji kilkudziesięcioletnej praktyki zdarzały się wielokrotnie.

Objawy i diagnoza

Bardzo przydatny diagram obrazujący objawy i sposoby postępowania, zamieszczono na blogu Eclectic Light Company. Informacje są uniwersalne i dotyczą zarówno starych „rozbudowywalnych” Maców, jak i nowych „zalutowanych”. Dlatego niech Was nie irytują informacje typu „nie wykryto RAM”, bo kiedyś komputery Apple miały wymienne pamięci. A! Zapomniałem, że nowy Mac mini też może zostać ogołocony z RAM.

Zacznijmy od końca wpisu, czyli efekty optyczne i dźwiękowe.

Jeżeli dioda zasilania:

  • Błyska co sekundę — w komputerze nie ma pamięci RAM lub nie przeszła testów.
  • Błyska trzy razy, potem pauza i znów — w komputerze jest pamięć, ale nie może być użyta. Np. pomyliśmy rodzaje modułów.

Jeżeli coś dźwięczy:

  • Pojedynczy sygnał co 5 sekund — brak pamięci RAM.
  • Trzy sygnały, 5 s przerwy i od nowa — pamięć nie przeszła testu.
  • Trzy długie, trzy krótkie, trzy długie (niemal jak SOS) – Problem z EFI. Jego ROM może być uszkodzony. Komputer wchodzi w tryb EFI ROM Recovery mode. Należy obserwować pasek postępu. Po naprawie nastąpi restart i wszystko powinno wrócić do normy.

Inne problemy ostały przedstawione na diagramie (niestety po angielsku). Poproszę o zgodę autora i spróbuję niebawem przygotować polską wersję. Na razie zerknijcie na blog Eclectic Light Company.

Oby nam się ta wiedza nie przydawała zbyt często, a najlepiej wcale. Ja najczęściej miewałem problemy, gdy zabierałem się za eksperymenty na żywym organizmie. Na szczęście większość z problemów była softwarowa i stosowne wskazane w diagramie „magiczne zabiegi” związane z resetem tego i owego oraz przywrócenie systemu z kopii (którą zawsze trzeba mieć), wystarczały.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.