Wybierz Strona

Gdy twój Mac się nie uruchamia

Gdy twój Mac się nie uruchamia

  • 0
  • 20.11.2018
Jaromir Kopp

Komputer, zwłaszcza Apple może latami działać bez „awarii”. Jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy być przygotowani na sytuację, gdy coś pójdzie nie tak. Mnie takie sytuacje z racji kilkudziesięcioletnej praktyki zdarzały się wielokrotnie.

Objawy i diagnoza

Bardzo przydatny diagram obrazujący objawy i sposoby postępowania, zamieszczono na blogu Eclectic Light Company. Informacje są uniwersalne i dotyczą zarówno starych „rozbudowywalnych” Maców, jak i nowych „zalutowanych”. Dlatego niech Was nie irytują informacje typu „nie wykryto RAM”, bo kiedyś komputery Apple miały wymienne pamięci. A! Zapomniałem, że nowy Mac mini też może zostać ogołocony z RAM.

Zacznijmy od końca wpisu, czyli efekty optyczne i dźwiękowe.

Jeżeli dioda zasilania:

  • Błyska co sekundę — w komputerze nie ma pamięci RAM lub nie przeszła testów.
  • Błyska trzy razy, potem pauza i znów — w komputerze jest pamięć, ale nie może być użyta. Np. pomyliśmy rodzaje modułów.

Jeżeli coś dźwięczy:

  • Pojedynczy sygnał co 5 sekund — brak pamięci RAM.
  • Trzy sygnały, 5 s przerwy i od nowa — pamięć nie przeszła testu.
  • Trzy długie, trzy krótkie, trzy długie (niemal jak SOS) – Problem z EFI. Jego ROM może być uszkodzony. Komputer wchodzi w tryb EFI ROM Recovery mode. Należy obserwować pasek postępu. Po naprawie nastąpi restart i wszystko powinno wrócić do normy.

Inne problemy ostały przedstawione na diagramie (niestety po angielsku). Poproszę o zgodę autora i spróbuję niebawem przygotować polską wersję. Na razie zerknijcie na blog Eclectic Light Company.

Oby nam się ta wiedza nie przydawała zbyt często, a najlepiej wcale. Ja najczęściej miewałem problemy, gdy zabierałem się za eksperymenty na żywym organizmie. Na szczęście większość z problemów była softwarowa i stosowne wskazane w diagramie „magiczne zabiegi” związane z resetem tego i owego oraz przywrócenie systemu z kopii (którą zawsze trzeba mieć), wystarczały.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!