Jedną z najważniejszych premier podczas październikowej konferencji Apple na Brooklinie, była prezentacja Mac mini. Po wielu latach najtańszy komputer w ofercie Apple powrócił i to z w kosmicznym stylu. Znów stał się atrakcyjną opcją podczas wyboru nowego Maca, zwłaszcza gdy nie jesteśmy skazani na mobilność.

Mac mini i RAM

Od poprzednika różni się nie tylko kolorem, ale również znacznie wydajniejszymi procesorami. Nawet najtańsza wersja z i3 Intela jest znacznie szybsza od poprzednika i przegania wszystkie zeszłoroczne modele MacBooków w tym Pro (do 13″). Znacznie szybszy jest również dysk. Powinien pozwalać on na transfery grubo powyżej jednego gigabajta na sekundę. Niestety jest on przylutowany i po zakupie jedyną możliwością zwiększenia pamięci masowej, będzie dodanie napędu zewnętrznego. Na szczęście w przypadku komputera stacjonarnego i swobody, jaką nadal daje macOS, nie jest to problem.

Jednak jedna rzecz już 6 lat temu bardzo denerwowała w Mac mini. Była to konieczność wyboru ilości pamięci RAM na zawsze. Była ona tak jak w większości obecnych komputerów Apple, przylutowana.

Wymiana RAM w Mac mini

W końcu będzie możliwa! Co prawda Apple „mocno zaleca” przeprowadzenie jej tylko w autoryzowanych serwisach, jednak w porównaniu do wymiany RAM w iMac G3 upgrade mini, to „bułka z masłem”.

Wg Green Mini host, firmy z Amsterdamu zajmującej się hostingiem na bazie, właśnie Mac mini, wystarczą 3 wkrętaki Trox 5, 6 i 10 oraz trochę pracy.

Niestety bez wyjęcia całej płyty głównej się nie obejdzie, a najpierw należy odkręcić podstawę. Płyta wysuwana jest jak w poprzedniej wersji, do tyłu wraz z panelem zawierającym porty. Dodatkowo należy zdemontować kilka plastikowych elementów otaczających moduły pamięci.

Zbyt wiele ze zdjęci zamieszczonych przez Green Mini host dowiedzieć się nie można. Pamięci są standardowe SO-DIMM (czyli „notebookowe”. W oryginalnie były zamontowane dwie kości po 4 GB, Green Mini host wymienił je na dwie po 16 GB Kingston SODIMM (HX426S15IB2K2/32).

Takie pamięci można kupić w okolicach 1300–1500 zł. To jednak znacznie taniej niż 2 880 zł, które życzy sobie za taką zamianę w Mac mini, Apple.

Poświęciłem 10 min. na znalezienie w Polsce ofert 2×32 GB i nie znalazłem. Jeżeli znacie ceny pamięci SO-DIMM 2×32 GB, 2666 MHz to tajcie znać.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z profilu TT Green Mini host

Może Cię zainteresować: