Komputer, zwłaszcza Apple może latami działać bez „awarii”. Jednak nie oznacza to, że nie powinniśmy być przygotowani na sytuację, gdy coś pójdzie nie tak. Mnie takie sytuacje z racji kilkudziesięcioletnej praktyki zdarzały się wielokrotnie.
Objawy i diagnoza
Bardzo przydatny diagram obrazujący objawy i sposoby postępowania, zamieszczono na blogu Eclectic Light Company. Informacje są uniwersalne i dotyczą zarówno starych „rozbudowywalnych” Maców, jak i nowych „zalutowanych”. Dlatego niech Was nie irytują informacje typu „nie wykryto RAM”, bo kiedyś komputery Apple miały wymienne pamięci. A! Zapomniałem, że nowy Mac mini też może zostać ogołocony z RAM.
Zacznijmy od końca wpisu, czyli efekty optyczne i dźwiękowe.
Jeżeli dioda zasilania:
- Błyska co sekundę — w komputerze nie ma pamięci RAM lub nie przeszła testów.
- Błyska trzy razy, potem pauza i znów — w komputerze jest pamięć, ale nie może być użyta. Np. pomyliśmy rodzaje modułów.
Jeżeli coś dźwięczy:
- Pojedynczy sygnał co 5 sekund — brak pamięci RAM.
- Trzy sygnały, 5 s przerwy i od nowa — pamięć nie przeszła testu.
- Trzy długie, trzy krótkie, trzy długie (niemal jak SOS) – Problem z EFI. Jego ROM może być uszkodzony. Komputer wchodzi w tryb EFI ROM Recovery mode. Należy obserwować pasek postępu. Po naprawie nastąpi restart i wszystko powinno wrócić do normy.
Inne problemy ostały przedstawione na diagramie (niestety po angielsku). Poproszę o zgodę autora i spróbuję niebawem przygotować polską wersję. Na razie zerknijcie na blog Eclectic Light Company.
Oby nam się ta wiedza nie przydawała zbyt często, a najlepiej wcale. Ja najczęściej miewałem problemy, gdy zabierałem się za eksperymenty na żywym organizmie. Na szczęście większość z problemów była softwarowa i stosowne wskazane w diagramie „magiczne zabiegi” związane z resetem tego i owego oraz przywrócenie systemu z kopii (którą zawsze trzeba mieć), wystarczały.
0 komentarzy