Kategorie AktualnościPorady

Jakie tajemnice skrywa Time Machine?

O tym, że kopie trzeba robić, nie muszę Wam przypominać… prawda? Sposobów na zadbanie o bezpieczeństwo naszych danych jest wiele. Jednak najwygodniejszym dla większości z nas jest to dostarczane od 11 lat wraz z systemem, czyli Time Machine. Jakie tajemnice skrywa Time Machine, które muszę przyznać, uratowało moje 4 litery już ponad 6 razy, można poznać za pomocą prostego i darmowego programu: T2M2.

Time Machine po prostu działa

Wystarczy jakiś dysk zewnętrzny lub lepszy dysk sieciowy i kilka chwil na konfigurację, która zazwyczaj ogranicza się do włączenia szyfrowania archiwów i… już działa.

Co prawda wykonanie pierwszej kopia może trwać kilkanaście godzin, ale nawet jeżeli zostanie przerwana, to kolejne podejście nie zaczyna się od nowa. Potem Time Machine już po prostu działa, a zazwyczaj jedyną oznaką jego pracy jest zmiana wyglądu ikony na pasku menu oraz postukiwanie dysku zewnętrznego przeznaczonego na kopie, który zazwyczaj jeszcze jest mechaniczny.

Jednak czasem możemy mieć ochotę sprawdzić ile danych i kiedy zostało skopiowanych (kopie są przyrostowe), na jakie dyski i czy obyło się bez przeszkód. Może się też zdarzyć, choć mi nigdy przez 11 lat się to nie przytrafiło, że pojawią się większe problemy. Ręczna diagnoza może być bardzo skomplikowana.

Na szczęście pojawiło się narzędzie, które przeanalizuje za nas logi Time Machine i pokaże rezultat w bardziej strawnej postaci.

Program T2M2 (TheTimeMachineMechanic) można za darmo pobrać ze strony eclecticlight.co.

Jeżeli potrzebujesz kopii bootowalnej, czyli takiej, której można uruchomić komputer bez odtwarzania, to polecam program SuperDuper.

Pisząc „4 litery” w pierwszym akapicie, miałem na myśli nazwisko.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.