^
Dual SIM z eSIM dokładnie tak jak przewidzieliśmy

Dual SIM z eSIM dokładnie tak jak przewidzieliśmy

Jaromir Kopp

13 września 2018

No i stało się, jedna z najciekawszych konferencji Apple dobiegła końca. Teraz mamy trochę czasu, zanim pokazywane urządzenia trafią do sprzedaży, na analizę zdobytych informacji. Na początek Dual SIM, które będzie dostępne jednak (prawie) dla wszystkich. O Dual SIM z eSIM wiemy już (prawie) wszystko.

Dual SIM z eSIM

Już 30 lipca napisałem:

[…] choć uważam, że korzystniejszym wariantem dla Apple, a potem i dla nas byłoby zastosowanie jednej karty SIM i drugiej eSIM. Projektanci Apple lubią oszczędzać miejsce, a dzięki temu zabiegowi operatorzy ulegliby większej presji i szybciej nowy system eSIM zaadaptowali.

Całość znajdziecie tu: Tegoroczne iPhone’y, a w zasadzie ich makiety na zdjęciach. Co z Dual SIM?
Dokładnie tak się stało. Apple nie marnuje okazji, aby rozpowszechnić swoją technologię eSIM. Dlaczego idzie to tak opornie? O tym napisałem niemal rok temu: Patent na eSIM, czyli dlaczego telekomy nie lubią Apple.
Choć w Chinach są już operatorzy obsługujący eSIM w Apple Watch, to Apple tylko na tamten rynek zdecydowało się wyprodukować iPhone’y z dwoma slotami na fizyczne karty SIM. W innych krajach pozostaje nam liczyć na szybkie działanie firm telekomunikacyjnych.
Na razie lista operatorów wspierających eSIM nie jest pokaźna. Można ją znaleźć na stornie Apple dotyczącej Apple Watch z modemem 3G/LTE. Niestety jest jeszcze gorzej. Lista operatorów wspierających eSIM w iPhone’ach jest znacznie krótsza.
Dodatkowo nowe iPhone’y nie będą obsługiwać eSIM do dnia premiery. Apple zapowiada, że funkcja będzie wprowadzona aktualizacją oprogramowania „później w tym roku”.
Jest też pewna dobra wiadomość, ale tylko dla abonentów Orange lub chcących dodatkowo skorzystać z ich usług. Rzecznik firmy kolejny raz potwierdził, że Orange pracuje nad wdrożeniem eSIM i chce tę usługę wprowadzić jeszcze w tym roku. Wygląda na to, że zbiegnie się to w czasie z aktualizacją oprogramowania nowych iPhone’ów. Niestety inni operatorzy albo milczą, albo unikają odpowiedzi wprost na pytania o eSIM. W najgorszej sytuacji będą jak zwykle użytkownicy Plus GSM, któremu to z Apple całkiem nie po drodze.
eSIM w Orange jeszcze w 2018 roku
Pocieszające jest też to, że funkcja modemów Intela pozwalająca na obsługę dwóch numerów w trybie „gotowości” nie zmarnuje się w żadnym z pokazanych wczoraj iPhone’ów. Wszystkie one będą wspierać eSIM.

Co Dual SIM w iPhone Xs, Xs Max i Xr potrafi

W zasadzie wszystko, co oferuje technologia z Dual Standby i trochę więcej. Przez oba „plany” będzie można rozmawiać, transmitować dane, wysyłać SMS i MMS. Będzie można również jednego planu (karty) używać dla rozmów, a drugiego dla transmisji danych. To wszystko z jednym zastrzeżeniem: podczas rozmowy lub transmisji, druga karta jest w trybie czuwania. Nie można jednocześnie używać obu do rozmowy. Nie dowiemy się o tym, że ktoś usiłował się dodzwonić na nasz drugi numer, podczas rozmowy za pomocą pierwszego. Dopiero po jej zakończeniu powinna przyjść wiadomość o próbie połączenia na inny numer.
Uwaga: w iPhone będzie można zapamiętać więcej wirtualnych kart eSIM. Jednak w danym momencie będzie nożna korzystać tylko z jednej z nich (plus druga fizyczna). Jeżeli telefon ma „SIMlocka”, to będzie mógł używać jedynie numerów od danego operatora. Aktywacja eSIM będzie odbywać się za pomocą kodów QR lub aplikacji dostawcy usługi telefonicznej. Plany eSIM można opatrzyć etykietami, aby łatwiej się w nich orientować.

Jakie będą tryby pracy Dual SIM?

Cytując Apple:

Użyj pierwszej linii jako domyślnej: jeśli wybierzesz tę opcję, pierwsza linia będzie domyślnie używana dla połączeń głosowych, SMS, danych, iMessage i FaceTime. Druga będzie dostępna tylko dla głosu i SMS-ów.
Użyj linii drugiej jako linii domyślnej: odwrotnie niż wyżej.
Użyj drugiej tylko dla danych komórkowych: możesz wybrać tę opcję, jeśli chcesz zachować pierwszą linię dla wiadomości głosowych, SMS, iMessage i FaceTime. Umożliwi to użycie drugiej karty dla danych.

W ostatnim wariancie zastanawia mnie to, którą linią będą przesyłane dane iMessages i FaceTime. Wygląda na to, że jak wszystkie dane, drugą linią, a jedynie numer będzie podporządkowany pierwszej. To niestety jeszcze musi się wyjaśnić.
Wyboru numeru, z którego chcemy zadzwonić lub wysłać SMS będzie można dokonać w dowolnym momencie, przed połączeniem i podczas pisania wiadomości. Dodatkowo do każdego z kontaktów będzie można przypisać nasz numer wychodzący (plan, kartę) jako „standardowy”.
Zmiany planu, który obsługuje transmisje danych, dokonywać się będzie w Ustawieniach w zasadzie w dowolnym momencie.
Wygląda na to, że jeżeli tylko eSIM się rozpowszechni, to Dual SIM może być całkiem użyteczną funkcją nowych iPhone’ów.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy