^
Apple Watch s4 beczka miodu z małą łyżeczką dziegciu, a może jednak nie?

Apple Watch s4 beczka miodu z małą łyżeczką dziegciu, a może jednak nie?

Jaromir Kopp

13 września 2018

Czy Apple Watch s4 przyćmił wczoraj iPhone’a? Naprawdę nie mam nic przeciw nowym iPhone’om, no może poza nazwą XR i braku 3D Touch w nim. To są w końcu modele „s”, więc rewolucji spodziewać się nie należało. Choć i tak czyha ona w A12, a dokładniej w jego 8 rdzeniowym Nerual Engine i czeka na wykorzystanie w aplikacjach. Moją uwagę najbardziej przykuł jednak zegarek.

Apple Watch s4 i jego przewagi nad s3

Zegarek wg Apple.pl ma być w Polsce dostępny od 28 września. Po nauczce, gdy z powodu zbyt optymistycznej daty podanej na stornie Apple, dwa lata temu straciłem pół nocy, usiłując zamówić Apple Watch s2, teraz wolę dokładnie sprawdzić. Na szczęście w oficjalnej informacji prasowej również podano 28 września dla wersji GPS. Jeżeli chodzi o Nike, to trzeba będzie poczekać do 5 października. Wersja z modemem znów nas omija, choć prace w Orange napawają optymizmem. Ten operator ma zamiar uruchomić wsparcie dla eSIM jeszcze w tym roku.
Cena. Dwa lata temu za s2 zapłaciłem 1999 zł. Wersje s3 kosztowały do wczoraj koło 1800 zł, a obecnie 1500 (cały czas mowa o większych rozmiarach). Cena 2049 zł za s4 z uwzględnieniem wahań kursu dolara nie jest zła.
Szybkość. Tak, mój s2 czasem irytuje, każąc czekać po kilka długich sekund na uruchomienie aplikacji, której nie ma w Docku. Już s3 jest wyraźnie szybszy i czas oczekiwania spada znacznie (również za sprawą większej ilości pamięci RAM). Jednak Apple Watch s4 ma być jeszcze dwa razy szybszy od s3! Oznacza to, że aplikacje powinny uruchamiać się w sekundę. Wszystko to dzięki 64-bitowemu procesorowi. Nowszy jest też układ łączności W3, który obsługuje Bluetooth 5.0.
Wygląd i ekran. Całkiem ładny zegarek stał się jeszcze ładniejszy. Apple na szczęście nie posłuchało fanów krągłości i nie zrobiło być może zadowalającego gusta zachowawczych odbiorców, okrągłego zegarka z bardzo niepraktycznym interfejsem. Choć pewnym ukłonem w ich stronę są bardziej okrągłe tarcze mocno nawiązujące do tradycyjnych zegarków z dużą ilością dodatków. Zaokrąglone rogi też mogą się podobać, bo dzięki nim sumaryczna powierzchnia ekranu znacznie wzrasta. To mi się naprawdę podoba! Na deser pozostała o 0,7 mm mniejsza grubość.
Nowa koronka z dotykowym sygnałem zwrotnym. Bardzo lubię haptykę w iPhone. Naprawdę przydatna funkcja. W Apple Watch również. Teraz dodatkowo koronka będzie nas informować o procesie wyboru pozycji. To również duże ułatwienie dla niewidomych.
Większa pamięć flash. Nie 8 GB, ale 16 GB. Zawsze więcej muzyki się zmieści.
Głośnik i mikrofon. Przy muzyce warto wspomnieć o 50% głośniejszym głośniku. Do tego mikrofon został przeniesiony na prawą stronę. Ma to pomóc, przynajmniej praworęcznym, sprawniej przeprowadzać rozmowy i dyktować.
Lepsze wykonanie. Tylna płytka w całości zrobiona jest z ceramiki i szkła szafirowego. W s3 środek spodu jest kompozytowy i potrafi się zarysować np. gdy trafi nam piasek pomiędzy zegarek a ładowarkę lub nadgarstek.
Ulepszony żyroskop i przyśpieszeniomierz. Drobiazg, ale pozwolił na wprowadzenie nowej bardzo interesującej funkcji: wykrywania upadku. Zegarek sprawdzi, czy upadek mógł mieć groźne konsekwencje i w razie potrzeby zacznie wzywać pomoc.
Nowy całkowicie przebudowany optyczny czujnik tętna. Umożliwi on wykrywanie nie tylko podwyższonego, ale i obniżonego rytmu serca. Ta funkcja będzie u nas działać.
Nie potwierdziły się informacje o czujniku nadfioletu. Ten parametr będzie jednak (i słusznie) pobierany z prognozy pogody.
Zasilacz. Na deser ciekawostka… do kompletu wrócił zasilacz!

ECG, EKG, czyli najważniejsze i najbardziej kontrowersyjne

To właśnie ta łyżeczka dziegciu.
Czujnik pracy serca wykorzystujący impulsy elektryczne. To oficjalna informacja z polskiej strony Apple. Nigdzie jednak nie ma wzmianki o tym, że aplikacja ECG wykorzystująca ten czujnik będzie dostępna tylko w USA i to „później w tym roku”. Apple uważa, że pomiar może być użyty jako wskazówka przy diagnostyce medycznej, więc musi otrzymać stosowne certyfikaty i zezwolenia od instytucji zajmujących się sprzętem medycznym. To nie takie proste. Ciekawostką jest fakt, że w polskim opisie przy zamówieniu występuje również określenie „Czujnik EKG”.
Apple Watch s4 z EKG w Polsce?
Problematycznym pozostaje podawanie informacji o elektrycznym mierniku pulsu w krajach, gdzie z funkcji nie da się korzystać. Chyba że obwarowaniami jest objęty tylko wykres do zastosowań medycznych, a wszędzie da się użyć tego czujnika do pomiaru tętna bez dokładniejszej analizy. Również nigdzie poza USA nie będą pojawiać się informacje o nieregularnej, pracy serca zwiastujące arytmię lub migotanie przedsionków.
Oby formalności w Europie nie zajęły firmie Apple wielu miesięcy. Niebawem użytkownicy będą mogli sprawdzić, czy uda się oszukać system zmieniając region na USA. Niestety zabezpieczenie może być sprytniejsze.
Ponieważ nie każdy wie, co to jest dziegieć małe wyjaśnienie. To substancja wytwarzana podczas suchej destylacji drewna. Coś jak smoła. Ma on bardzo intensywny zapach i smak, przez co nawet w niewielkiej ilości potrafi zdominować (zepsuć) smak innych substancji.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (6)
L

6 komentarzy

 1. lukczu

  „Ma to pomóc, przynajmniej praworęcznym, sprawniej przeprowadzać rozmowy i dyktować.” – leworęcznym również dlatego, że w ich przypadku zegarek nosi się koronką w drugą stronę.

 2. Adam

  „nigdzie poza USA nie będą pojawiać się informacje o nieregularnej, pracy serca zwiastujące arytmię lub migotanie przedsionków”- czyli jeśli chciałbym kupić s4 lub S3 głównie z uwagi na możliwe powiadamianie o odstępstwach od normy pracy serca, to nie ma obecnie sensu w Polsce?

  • Jaromir Kopp

   S3 nie ma tej funkcji (elektrycznego pomiary rytmu serca).
   Jednak jak pewnie czytałeś na łamach Mój mac Magazynu i w serwisie są aplikacje, które pozwalają na analizę ti wychwytywanie anomalii. Np Cardiogram. Do tego cały czas masz ostrzeżenia o zbyt wysokim tętnie (wszystkie zegarki) i zbyt niskim (s4)

 3. Kamil

  Dziegieć? Łyżka dziegieciu? Czy dziegciu? 😉

  • Jaromir Kopp

   Dziegciu, to zwyczajowa odmiana stosowana w staropolskim przysłowiu. Wszystko się zgadza.

 4. QDS

  Niestety wydaje się, że EKG nie będzie dostępne w naszym kraju.
  Nie mamy nawet wszystkich zakładek przetłumaczonych na polski w stronie przedstawiającej Watch.
  A w zakładce Konstrukcja widać, że nie będzie to dostępne. Bardziej bym wierzył tym informacjom niż podstronie zakupowej która pewnie była przetłumaczona od początku do końca bez dostosowania do naszego kraju.
  W US optyczny i elektryczny
  https://www.apple.com/apple-watch-series-4/design/
  W PL tylko optyczny
  https://www.apple.com/pl/apple-watch-series-4/design/