^

AirPlay 2 dla AirPort Express! Apple zaktualizował wycofane ze sprzedaży urządzenie

Jaromir Kopp

29 sierpnia 2018

A jednak! Od wielu miesięcy pojawiały się oznaki, że Apple eksperymentuje z AirPlay 2 dla AirPort Express z 2012 roku. Eksperymenty zakończyły się sukcesem i użytkownicy wiekowych urządzeń otrzymali aktualizację do AirPlay 2 dla AirPort Express!

AirPlay 2 dla AirPort Express stał się faktem

Pisałem wielokrotnie o dziwnym pojawianiu się i znikaniu w kolejnych wersjach bet iOS komunikatów dotyczących AirPort Express A1392 drugiej generacji z 2012 roku. Sam znalazłem również ślady w kodzie macOS sugerujące, że będą one obsługiwane przez HomeKit, a co się z tym wiąże przez AirPlay 2.
Wczoraj u użytkowników tych urządzeń pojawiła się informacja o aktualizacji oprogramowania do wersji 7.8. Lakoniczna komunikat towarzyszący aktualizacji nie informuje nawet o najważniejszej nowości, czyli AirPlay 2.
Po zaktualizowaniu oprogramowania w AirPort Express za pomocą AirPort Utility trzeba uruchomić aplikację Dom (HomeKit) i dodać nowe akcesorium. Należy wybrać dodawanie bez skanowania kodu, wskazać AirPort Express i wybrać pomieszczenie, w którym się znajduje.
AirPlay 2 dla AirPort Express! Apple zaktualizował wycofane ze sprzedaży urządzenie
Od tego momentu będzie pojawiać się w centrum sterowania w panelu odtwarzania oraz wszędzie gdzie możemy wybierać wyjście dźwięku w iOS i iTunes.

Jednocześnie na wiele urządzeń

Przypomnę, że AirPlay 2 dodał możliwość jednoczesnego wysyłania muzyki na wiele urządzeń oraz znacznie zredukował opóźnienia i przerwy w odtwarzaniu spowodowane niewystarczającym transferem.
Obecnie AirPort Express 2 generacji można kupić w serwisach aukcyjnych za około 320 zł, a ofert jest bardzo mało. Na eBay ceny zaczynają się od 30$ plus wysyłka do Polski niemal drugie tyle. Dotyczy to oczywiście urządzeń używanych. Nie są już oferowane przez Apple od dłuższego czasu.
A to ci miła niespodzianka!
Zdjęcie tytułowe nadgryziony97
Pozostałe zdjęcia pochodzą z 9to5mac.com 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (3)
L

3 komentarze

  1. Krzysiek

    Ja kupiłem rok temu Airport Apple MC414Z/A w Morele za 399 zł. Teraz jak sprawdzam są już niestety niedostępne

  2. aziem

    Zastanawiałem się kiedyś nad zakupem airport express, który miałby mieć jeden właśnie cel: być podłączony pod mój wiekowy (ale fajny) amplituner za pomocą jacka i przesyłać grzecznie muzykę z iOS/macOSa. Tylko, że pomyślałem sobie: kurde mam trochę elektronicznych śmieci, m.in. jakiś tablet samsunga; może zamiast złomować lepiej byłoby móc takie urządzenie wykorzystać do lokalnego streamingu? No i okazało się, że za pomocą apki (AirReceiver – poza AirPlay obsługuje też inne metody przesyłu) mogę uzyskać pożądaną funkcjonalność. Jasne, rozwiązanie znacznie mniej gustowne, ale działa. AirPlay2 nie obsługuje (nie wiem czy będzie, może pojawi się jakaś inna apka), ale o dziwo jak testowałem to przy odtwarzaniu filmów z netfliksa przez macOSa i iOSa dźwięk się ładnie synchronizuje z obrazem, w przypadku VLC natomiast już się przepięknie rozjeżdża (może da się ustawić jakieś buforowanie, czy coś, na razie nie kombinowałem). Rozwiązanie nie jest idealne – jest typowo chałupnicze. Ale sądzę, że jeśli komuś się po domu walają jakieś stare urządzenia, to warto się zastanowić czy nie można ich w przydatny sposób wykorzystać (mniej elektrośmieci na świecie!).

  3. lukczu

    U mnie nie działa. Zaktualizowałem AirPort Express generacji 2. do 7.8, ale w aplikacji dom pojawia się komunikat „Nie można dodać akcesorium Aplikacja Do nie może połączyć się z akcesorium.” Uruchamiałem go ponownie, ale bez skutku.