Wybierz Strona

Controller for HomeKit na problemy z Domem

Controller for HomeKit na problemy z Domem

  • 1
  • 10.08.2018
Jaromir Kopp

Jedną z większych zalet HomeKit jest możliwość sterowania akcesoriami pochodzącymi od różnych producentów, za pomocą jednej aplikacji i to będącej od 2 lat w systemie. Jednak aplikacja Dom ma swoje wady i jest ich całkiem sporo. HomeKit też ma pewną dużą wadę, gdy coś szwankuje, często trzeba ustawienie domu zaczynać od nowa. Na te problemy lekarstwem jest Controller for HomeKit.

Controller for HomeKit

Program jest rozwijany od półtora roku. Jest bardzo prosty graficznie, a mnogość opcji nie zawsze ułatwia nawigację. Jednak dla każdego, kto chce wydusić maksimum ze swoich akcesoriów „sprytnego domu”, będzie ogromnie przydatny.
Controller for HomeKit
Program jest darmowy i w tej wersji już bardzo się przydaje. Można z jego pomocą tworzyć zaawansowane zadania automatyki łatwiej niż z aplikacją Elgato Eve (którą również polecam). Za wersję z jeszcze ciekawszymi i przydatniejszymi funkcjami trzeba dopłacić (jednorazowo) 33 zł.
Zacznę od nowości w obecnej wersji i największej zalety zwłaszcza dla eksperymentatorów.

Kopia zapasowa „domu”! 

Tak, program potrafi zachować kopię wszystkich ustawień i akcesoriów w domu, a potem tę kopię lub jej elementy odtworzyć! Jeżeli skasujemy pokój, popsujemy automatykę lub sceny, to możemy powrócić do ich stanu z ostatniej kopii. Więcej, jeżeli zdarzy się, że aplikacja Dom zasugeruje nam reset HomeKit (co mi się, jako deweloperowi i eksperymentatorowi zdarzyło już z 5 razy) to, zamiast mozolnie ustawiać wszystko od nowa, po prostu odtwarzamy „Dom” z kopii. Można np. pominąć akcesoria, które podejrzewamy o sprawianie problemów. Jednak jeżeli akcesoria lub dom zostały całkiem skasowane, to trzeba je dodać w tradycyjny sposób (można to zrobić wewnątrz Controller for HomeKit) i przypisać do zapamiętanych akcesoriów z kopii. Aplikacja rozpoznaje urządzenia i dopasowuje je do kopii. Jednak musimy wybór zatwierdzić, a czasem skorygować. Choć przy 50 akcesoriach to trochę roboty, jednak nie musimy dodawać i przypisywać pokoi, scen, automatyki, stref i nadawać od nowa własnych nazw. Mega ułatwienie!
Controller for HomeKit odtwarzanie z kopii
Kopie są również przydatne, gdy chcemy co jakiś czas, sezonowo zmienić zachowanie elementów w domu, a potem przywrócić je do poprzedniego stanu.
A to tylko jedna z wielu „atrakcji” wersji pro aplikacji. Dochodzi jeszcze wyszukiwanie akcesoriów i ustawień, własne widoki, powielanie automatyki (bardzo przyśpiesza dodawanie nowych), funkcje niedostępne w aplikacji „Dom” np. „Wyłącz grzałkę, gdy temp. jest większa niż…” oraz informacja co włączyło daną scenę poprzednio.
Warto program Controller for HomeKit wypróbować!
 

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

  1. snake

    Bardzo fajna aplikacja. Dzięki za polecenie 🙂

    Odpowiedz

Trackbacks / Pingbacks

  1. HomeKit: Wczytuję akcesoria i sceny. Poradnik jak naprawić problem - […] Awaryjnie zrobić backup za pomocą Controller for HomeKit […]

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!