Select Page

W Apple Maps coś się dzieje? Przystanki komunikacji miejskiej.

W Apple Maps coś się dzieje? Przystanki komunikacji miejskiej.

 • 3
 • 07.08.2018
Jaromir Kopp

W Apple Maps coś się dzieje… w Kalifornii i to nie całej, a tylko w zatoce. Pisaliśmy o tym jakiś czas temu. Apple przechodzi na własne dane zdobywane m.in. za pomocą naszych iPhone’ów. Jednak wygląda na to, że i w Polsce zaczyna przybywać punktów na mapach. Mam wrażenie, że ostatnio w kilku miastach pojawiły się przystanki komunikacji publicznej. Czy może znów skarcicie mnie za brak spostrzegawczości?

Poznań, Warszawa, Kraków Apple Maps

W marcu tego roku w mapach Apple pojawiły się masowo stacje różnych systemów rowerów miejskich. Za jednym zamachem Apple dodał rowery publiczne w 175 miastach z 36 krajów w tym Polski. Niestety możemy jedynie skorzystać z lokalizacji tych miejsc. Brak informacji o ilości rowerów.
Teraz kolega Michał zwrócił mi uwagę, że na Apple Maps pojawiły się informacje o przystankach komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro).
Przystanki w Apple Maps
Poza adresem i nazwą przystanku w informacjach znajdziemy numer infolinii dla pasażerów oraz adres witryny przewoźnika. Czasem mogą pojawić się również zdjęcia z innych źródeł, jeżeli przystanek jest w pobliżu jakiegoś ważnego miejsca.
Linie tras tramwajowych są dokładnie wrysowane nawet w miastach, gdzie nie ma jeszcze przystanków (np. niestety Wrocław).
Tak jak w przypadku rowerów miejskich poza lokalizacją i ew. nazwą przystanku nie mamy zbyt wielu pożytków z tej informacji. Jednak to już jest pewien postęp.

Korki lepiej oznaczone

Dopiero dziś zauważyłem również, że mapy wyraźnie pokazują pasy, których dotyczą korki i utrudnienia. Kreska oznaczająca kolorem „spowolnienie” ruchu jest umieszczona po odpowiednio po lewej lub prawej stronie. To być może już jest od dawna, ale wybaczcie – ja poruszam się głównie rowerem lub koleją.
Wpisujcie miasta!

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

3 komentarze

 1. Tomas

  Obyśmy dożyli czasów az mapy będą tak dobre jak mapy Google. Wiele razy google maps uratowały mnie, zmieniając trasę, bo widziały wypadek przede mną.

  Odpowiedz
 2. Krzysiek

  To tylko tyle oznacza że google śledzi każdy Twój ruch. Nie wiem czy chcesz tego na pewno.

  Odpowiedz
 3. fff

  Tak powinny działać najlepsze nawigacje na rynku. Ich użytkownik jest informowany o zdarzeniach szybciej niż przez nawigacje z integrowanymi danymi z centrów ruchu.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Poradnik do macOS

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!