Wybierz Strona

Apple sprzedało najmniej komputerów od 8 lat i dlaczego to dobra wiadomość

Apple sprzedało najmniej komputerów od 8 lat i dlaczego to dobra wiadomość

  • 0
  • 02.08.2018
Jaromir Kopp

Trzy miliony siedemset dwadzieścia tysięcy sprzedanych komputerów w ciągu 3 miesięcy, to najmniej od 2010 roku. To aż o 13% mniej niż rok temu. Może to jeszcze nie zapaść, ale wyraźny znak.

Brak aktualizacji sprzętów w zeszłym kwartale

Tak tłumaczono ten negatywny rekord. I to wyjaśnienie jest w pełni uzasadnione. Pierwszy „wysyp” nowych komputerów miał miejsce już w tym kwartale. I pomimo problemów z procesorem i9 oraz bardzo rzadkich, ale jednak występujących kłopotach z T2 należy tę aktualizację MacBooków Pro uważać za udaną. Już jest niemal pewne, że jesienią czeka nas odświeżenie jeszcze przynajmniej MacBooka „Air”, a może i „dwunastki” oraz Mac mini.
Jednak wszystkie te premiery są spóźnione i to wcale nie z winy Apple. Intel, który boryka się z technologią 10 nm, nie był w stanie na czas przygotować odpowiednich procesorów. Z tego powodu, Apple musiał zmieniać założenia i projekty płyt głównych. Np. nie doczekał się w procesorach Coffee Lake obsługi pamięci LPDDR4, dlatego w modelach 13″ zastosował mniej wydajne LPDDR3. Ich ograniczeniem jest maksymalna ilość 16 GB RAM. W modelach 15″ zastosowano RAM DDR4. Wydajniejszy, ale bardziej energożerny. Nowe pamięci LPDDR4 mają być obsługiwane dopiero w procesorach Cannon Lake, a tych niestety nie zobaczymy wcześniej niż na początku przyszłego roku. Sporo, bo niemal 3 lata po pierwotnych terminach zapowiadanych przez Intela.

Gdy IBM się spóźniał z energooszczędnym PowerPC

Apple przeszedł wtedy na bardziej ekonomiczne procesory Intela. W tajnych laboratoriach udoskonalał system i technologie emulacji przez ponad 5 lat. Teraz również ma gotowy system macOS w wersji na własne procesory i idę o zakład, że od kilku lat w dobrze strzeżonych miejscach testuje komputery na bazie architektury zbliżonej do ARM.

Czy jest o co walczyć?

Przecież dochód z komputerów to zaledwie 10% obrotów firmy. To wartość w granicach wzrostu dochodów firmy rok do roku. Bardzo dobrze obrazuje udział komputerów w dochodzi firmy, wykres Statista.com.
Apple sprzedało najmniej komputerów od 8 lat i dlaczego to dobra wiadomość
Jednak jeszcze długo bez komputerów się nie obejdziemy. Po pierwsze i najważniejsze: jeżeli nie ma Xcode na Widnowsa, ani na iPada to nie ma czym tworzyć programów dla najważniejszej mobilnej platformy. O ile można podejrzewać, że gdzieś tam testują Xcode na Windows, to do Xcode na iOS jeszcze długa i wyboista droga. Wypuszczenie Xcode na PC byłoby bolesnym przyznaniem się do porażki. A to tylko jeden powód, dla którego jeszcze przez wiele lat iMaki, MacBooki i inne „Macintoshe” będą nieodzowne. Świat Post PC staje się faktem, ale przez wiele lat będą jeszcze branże, w których komputer zostanie koniecznością.
Problemy Intela, to dobra wiadomość dla zwolenników własnych procesorów Apple do których, jak wiecie, się zaliczam. Apple musi się uniezależnić. Jeżeli jesteście „związani” koniecznością wirtualizacji i pracy w środowiskach mieszanych, to też nie musicie wpadać w panikę. Proces przejścia, który obserwowałem już dwa razy, jest dość długotrwały, a z czasem pojawią się emulatory i narzędzia wirtualizacji „krossprocesorowe” tak jak kiedyś VirtualPC z Windows na PowerPC.

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!