Kategorie Archiwum

Nowe pamięci RAM Samsunga przyśpieszą iPhone'y?

Apple potrafi zrobić najszybsze procesory mobilne. Jednak szybki procesor to nie wszystko, aby był z niego pożytek, musi mieć jakieś treści do przetwarzania. A jak wiemy, te treści najczęściej przechowywane są podczas pracy urządzenia w pamięci RAM. Im szybciej będzie mógł je z pamięci pobierać i zapisywać, tym większą wydajność uzyska całość. Jest szansa na to, że nowe pamięci RAM Samsunga przyśpieszą iPhone’y.

LPDDR5 szybsze i oszczędniejsze

Od dwóch generacji procesorów (A10, A11), Apple stosuje najbardziej wydajne i energooszczędne pamięci LPDDR4 i LPDDR4X. Jednak przedwczoraj Samsung ogłosił, że zakończył testy i jest gotowy do rozpoczęcia produkcji najnowszych układów RAM w technologii 10 nm.
Nowe pamięci mogą być o 30% wydajniejsze od poprzedniej generacji, stosowanej w iPhone’ach 7, 8 i X. Osiągają przepustowość 6,4 Gigabita na sekundę (poprzednie 4,26 Gbps). Przy zastosowaniu, tak jak dotychczas magistrali 64-bitowej pozwala to na przekroczenie bariery 50 GB/s (do 52 gigabajtów na sekundę).
To nie koniec dobrych wiadomości. Dzięki nowym sposobom oszczędzania, pamięci LPDDR5 mogą zużywać o 30% mniej energii niż jej i tak już ekonomiczny poprzednik. Te nowe sposoby to zmienne napięcie zasilania, brak „nadpisywania” zer co jak każda operacja zużywa energię oraz tryb „głębokiego snu”. Czyli nie dość, że iPhone (iPad) będzie szybszy, to jeszcze dłużej popracuje na baterii lub będzie mógł mieć więcej wbudowanej pamięci RAM bez strat energetycznych.

Jest też zła wiadomość

Raczej nie należy liczyć na użycie nowych technologii RAM w tegorocznych iPhone’ach. Ich produkcja już się rozpoczęła, procesory też są gotowe i produkowane, a LPDDR5 dopiero weszły w fazę opracowywanie specyfikacji. Samsung planuje rozpoczęcie masowej produkcji w swoich zakładach oraz w firmach licencjonujących rozwiązania zależnie od zapotrzebowania rynku.
Przypomnę, że w iPhone’ach od kilku lat są stosowane układy Apple z pamięcią RAM na jednej płytce krzemowej. Tylko w niektórych modelach iPadów pamięć RAM jest „zewnętrzna”, czyli tak jak w komputerach, w osobnych układach.
Małe wyjaśnienie: pamięć RAM zwana „pamięcią dynamiczną” lub „pamięcią operacyjną” jest używana do przechowywania aktualnie wykonywanego kodu (systemu, bibliotek i programów) oraz danych w tym grafiki. Nie służy do długotrwałego przechowywania danych. Od tego jest pamięć Flash, zwana też „nieulotną” i to jej pojemność jest podawana przy wyborze iPhone’a (64 GB, 256 GB itp.).

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Ostatnie wpisy

Router Synology RT6600ax. Potężny zarządca sieci

Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…

1 rok temu

Sonos ogłasza partnerstwo z Apple i pokazuje dwa głośniki

Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…

1 rok temu

Sejf Smart Safe współpracuje z HomeKit

Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…

1 rok temu

FileMaker Cloud w Polsce

Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…

1 rok temu

Ivory zamiast Tweetbot’a. Mastodon lepszy od Twittera?

Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…

1 rok temu

Najważniejsza funkcja nowego HomePod’a

Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…

1 rok temu

Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.