^

Nowe pamięci RAM Samsunga przyśpieszą iPhone'y?

Jaromir Kopp

19 lipca 2018

Apple potrafi zrobić najszybsze procesory mobilne. Jednak szybki procesor to nie wszystko, aby był z niego pożytek, musi mieć jakieś treści do przetwarzania. A jak wiemy, te treści najczęściej przechowywane są podczas pracy urządzenia w pamięci RAM. Im szybciej będzie mógł je z pamięci pobierać i zapisywać, tym większą wydajność uzyska całość. Jest szansa na to, że nowe pamięci RAM Samsunga przyśpieszą iPhone’y.

LPDDR5 szybsze i oszczędniejsze

Od dwóch generacji procesorów (A10, A11), Apple stosuje najbardziej wydajne i energooszczędne pamięci LPDDR4 i LPDDR4X. Jednak przedwczoraj Samsung ogłosił, że zakończył testy i jest gotowy do rozpoczęcia produkcji najnowszych układów RAM w technologii 10 nm.
Nowe pamięci mogą być o 30% wydajniejsze od poprzedniej generacji, stosowanej w iPhone’ach 7, 8 i X. Osiągają przepustowość 6,4 Gigabita na sekundę (poprzednie 4,26 Gbps). Przy zastosowaniu, tak jak dotychczas magistrali 64-bitowej pozwala to na przekroczenie bariery 50 GB/s (do 52 gigabajtów na sekundę).
To nie koniec dobrych wiadomości. Dzięki nowym sposobom oszczędzania, pamięci LPDDR5 mogą zużywać o 30% mniej energii niż jej i tak już ekonomiczny poprzednik. Te nowe sposoby to zmienne napięcie zasilania, brak „nadpisywania” zer co jak każda operacja zużywa energię oraz tryb „głębokiego snu”. Czyli nie dość, że iPhone (iPad) będzie szybszy, to jeszcze dłużej popracuje na baterii lub będzie mógł mieć więcej wbudowanej pamięci RAM bez strat energetycznych.

Jest też zła wiadomość

Raczej nie należy liczyć na użycie nowych technologii RAM w tegorocznych iPhone’ach. Ich produkcja już się rozpoczęła, procesory też są gotowe i produkowane, a LPDDR5 dopiero weszły w fazę opracowywanie specyfikacji. Samsung planuje rozpoczęcie masowej produkcji w swoich zakładach oraz w firmach licencjonujących rozwiązania zależnie od zapotrzebowania rynku.
Przypomnę, że w iPhone’ach od kilku lat są stosowane układy Apple z pamięcią RAM na jednej płytce krzemowej. Tylko w niektórych modelach iPadów pamięć RAM jest „zewnętrzna”, czyli tak jak w komputerach, w osobnych układach.
Małe wyjaśnienie: pamięć RAM zwana „pamięcią dynamiczną” lub „pamięcią operacyjną” jest używana do przechowywania aktualnie wykonywanego kodu (systemu, bibliotek i programów) oraz danych w tym grafiki. Nie służy do długotrwałego przechowywania danych. Od tego jest pamięć Flash, zwana też „nieulotną” i to jej pojemność jest podawana przy wyborze iPhone’a (64 GB, 256 GB itp.).

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy