^
Apple i Cisco zacieśnia współpracę?

Apple i Cisco zacieśniają współpracę?

Jaromir Kopp

6 lipca 2018

Od 4 lat Apple zaczyna odgryzać kolejne kawałki korporacyjnego tortu. Aby dodać pikanterii sprawie, to zaczęło od dawnego „wroga”, czyli IBM. Dalej poszło już gładko, a jak wiemy „Apetyt rośnie w miarę jedzenia”.

IBM, Cisco, SAP, GE oraz Deloitte… czas na HP?

IBM mocno zaangażował się w tworzenie aplikacji dla iOS, współpracujących z własnymi systemami. Do tego zakupił kilkadziesiąt tysięcy komputerów od Apple i sporo na tym zaoszczędził (względem stanowisk z Windows, w ciągu 2 lat). Dodatkowo jest poza Apple największym graczem w rozwoju języka Swift.
SAP podobnie jak IBM udostępnił gotowe API do swoich systemów i baz danych dla iOS. Dodatkowo rozpoczął szkolenia dla programistów, a aplikacje iOS działające z SAP rozwija również w oddziałach w Polsce.
GE podobnie jak wspomniane wyżej firmy zauważył, że w terenie lepiej spisują się urządzenia mobilne z iOS i zapewnił narzędzia oraz aplikacje dla nich.
Deloitte to firma doradcza, od jakiegoś czasu radzi, jak oszczędzać i zwiększać wydajność oraz jakość pracy za pomocą urządzeń Apple.
HP też się przyda do kompletu. Od kilku miesięcy firma HP zaczęła oferować (na razie w USA) komputery oraz urządzenia mobilne Apple jako „usługę” DAAS. Czyli do oferty wynajmu sprzętu PC doszły urządzenia od Apple. To nie koniec. Obecnie Apple poszukuje do prac w Londynie fachowców od HPE (Hewlett Packard Enterprise). To musi coś oznaczać.
Cisco nie dość, że do swoich rozwiązań telekonferencyjnych oraz do pracy grupowej „dorobił” aplikacje i wtyczki dla iOS, to we współpracy z Apple opracował Fastlane, czyli system piorytetyzacji ruchu sieciowego z iOS względem innych systemów. To nie koniec. Cisco posiada własny system MDM, który bardzo dobrze obsługuje urządzenia Apple (komputery i iOS) pozwalając na, w zasadzie na to samo co, co MDM od Apple.
Apple ma w CISCO pierwszeństwo

Z Cisco kroi się coś więcej

Wiele znaków wskazuje na to, że Apple z Cisco „coś knuje”. Co ciekawsze nie musi tu wcale chodzić tylko o wielki biznes, bo tam współpraca obu firm ma się dobrze. Możliwe, że pojawią się jakieś wspólne oferty dla mniejszych przedsiębiorstw, a nawet bardziej wymagających użytkowników domowych.
Nie dawno pisałem, że Apple coś kombinuje w dziedzinie sieci i Wi-Fi. Nie jest wykluczone, że Cisco mu w tym pomaga. W ciągu ostatniej doby pojawiło się na stornach Cisco bardzo wiele materiałów dotyczących konfigurowania i użytkowania Cisco Spark na iOS oraz usług sieciowych. Mam silne przeczucie, że współpraca Apple i Cisco niebawem wejdzie na nowy poziom.
Wykres pochodzi z bloga Cisco.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy