Select Page

Jak na iPhone zrobić animowany GIF, bez dodatkowych aplikacji

Jak na iPhone zrobić animowany GIF, bez dodatkowych aplikacji

  • 1
  • 29.06.2018
Jaromir Kopp

Jak na 31-letniego „staruszka”, format zapisu obrazów GIF miewa się całkiem dobrze. Od kilku lat przeżywa wręcz renesans, za sprawą możliwości zapisywania w nim prostych animacji. „Socjale” bez GIF nie byłyby już takie same. Jednak nie każdy wie jak na iPhone zrobić animowany GIF bez wspierania się dodatkowymi aplikacjami.

Klucz do sukcesu: Żywe zdjęcia (Live Photo)

Od kilku lat możemy się cieszyć z tego formatu, który poza zdjęciem zapisuje króciutki filmik. iPhone rejestruje około pół sekundy sprzed naciśnięcia migawki i półtora po. Filmowi towarzyszy dźwięk. Zdjęcia Live włączamy ikoną na środku belki w aparacie. Wymagany jest iPhone 6s lub nowszy.

Zdjęcia Live niestety mają pewną wadę. Niewiele aplikacji potrafi je wyświetlić w formie ruchomej i przy próbie eksportu często są one zamieniane na statyczne ujęcie. Są na to dwa sposoby: zainwestować w aplikację konwertującą Live Photo na inne formaty lub metoda, którą opiszę niże.

Jak zrobić GIF z Live Photo

Wybieramy Żywe zdjęcie, którego chcemy użyć. Można je łatwo odnaleźć w dedykowanym im albumie w aplikacji zdjęcia. Przesuwamy palcem w górę, aby zobaczyć dodatkowe opcje pod zdjęciem. Interesuje nas efekt „W pętli” i „Odbicia”. Wybieramy ten, który wypada lepiej.

Następnie znów w Albumach szukamy takiego o nazwie „Animowane”. Powinien być gdzieś pod koniec listy.

Live photo do GIF w iOS

Odnajdujemy w nim nasze zdjęcie, zaznaczamy i pukamy w ikonkę udostępniania. I tu zaczynają się schody. Nie możemy wyeksportować w dowolny sposób naszej animacji, a musimy wysłać ją np. do samego siebie mailem.

Po odebraniu maila okaże się, że mamy w nim tłustego, animowanego GIF-a, którego główną wadą jest objętość (około 16 MB).

Otrzymane zdjęcie dobrze jest zapisać znów w „Zdjęciach”. Będzie ono zachowane w postaci animowanego GIF-a.

GIF z Live photo

Niestety nie wszystkie programy pozwalają na używanie takich GIF-ów, ale to już ich specyfika. Tweetboot np. pozwala.

Nie pozapychajcie łączy!

Inspiracja: Apple Insider

Może Cię zainteresować:

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!