^
Jak na iPhone zrobić animowany GIF, bez dodatkowych aplikacji

Jak na iPhone zrobić animowany GIF, bez dodatkowych aplikacji

Jaromir Kopp

29 czerwca 2018

Jak na 31-letniego „staruszka”, format zapisu obrazów GIF miewa się całkiem dobrze. Od kilku lat przeżywa wręcz renesans, za sprawą możliwości zapisywania w nim prostych animacji. „Socjale” bez GIF nie byłyby już takie same. Jednak nie każdy wie jak na iPhone zrobić animowany GIF bez wspierania się dodatkowymi aplikacjami.

Klucz do sukcesu: Żywe zdjęcia (Live Photo)

Od kilku lat możemy się cieszyć z tego formatu, który poza zdjęciem zapisuje króciutki filmik. iPhone rejestruje około pół sekundy sprzed naciśnięcia migawki i półtora po. Filmowi towarzyszy dźwięk. Zdjęcia Live włączamy ikoną na środku belki w aparacie. Wymagany jest iPhone 6s lub nowszy.

Zdjęcia Live niestety mają pewną wadę. Niewiele aplikacji potrafi je wyświetlić w formie ruchomej i przy próbie eksportu często są one zamieniane na statyczne ujęcie. Są na to dwa sposoby: zainwestować w aplikację konwertującą Live Photo na inne formaty lub metoda, którą opiszę niże.

Jak zrobić GIF z Live Photo

Wybieramy Żywe zdjęcie, którego chcemy użyć. Można je łatwo odnaleźć w dedykowanym im albumie w aplikacji zdjęcia. Przesuwamy palcem w górę, aby zobaczyć dodatkowe opcje pod zdjęciem. Interesuje nas efekt „W pętli” i „Odbicia”. Wybieramy ten, który wypada lepiej.

Następnie znów w Albumach szukamy takiego o nazwie „Animowane”. Powinien być gdzieś pod koniec listy.

Live photo do GIF w iOS

Odnajdujemy w nim nasze zdjęcie, zaznaczamy i pukamy w ikonkę udostępniania. I tu zaczynają się schody. Nie możemy wyeksportować w dowolny sposób naszej animacji, a musimy wysłać ją np. do samego siebie mailem.

Po odebraniu maila okaże się, że mamy w nim tłustego, animowanego GIF-a, którego główną wadą jest objętość (około 16 MB).

Otrzymane zdjęcie dobrze jest zapisać znów w „Zdjęciach”. Będzie ono zachowane w postaci animowanego GIF-a.

GIF z Live photo

Niestety nie wszystkie programy pozwalają na używanie takich GIF-ów, ale to już ich specyfika. Tweetboot np. pozwala.

Nie pozapychajcie łączy!

Inspiracja: Apple Insider

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Twitter i Live Photos… no w końcu! - Mój Mac - […] Jak na iPhone zrobić animowany GIF, bez dodatkowych aplikacji […]