^

Apple Pay w Polsce! To już działa

Jaromir Kopp

19 czerwca 2018

Stało się! Do kompletu brakuje nam jeszcze Siri i Apple Store, jednak mamy już w Apple Pay w Polsce! Dokładnie tak jak to zapowiadano, pierwsze banki o 5 rano 19 czerwca uruchomiły obsługę Apple Pay w Polsce. Apple się trochę zaspał. Uruchomił oficjalne usługę o 5.58.

Apple Pay w Polsce!

Pierwszymi bankami, których karty udało mi się dodać do Apple Pay, za pomocą małego wybiegu polegającego na zmianie regionu, są:

W przypadku Nest dodałem kartę Visa, w przypadku mBanku Master standard (kredytowa) i Debit (płatnicza do konta).
W tej chwili Apple Pay powinno już działać w Polsce bez wybiegów. Jeżeli funkcja dodawania się nie pojawiła, zrestartujcie urządzenie.
Inne banki, które dziś powinny uruchomić usługę i najprawdopodobniej już to zrobiły:

 • Alior,
 • BGŻ BNP Paribas,
 • BZ WBK,
 • Getin,
 • Pekao,
 • Raiffeisen Polbank

Więcej banków ma wprowadzić usługę prawdopodobnie we wrześniu. Typowane są PKO BP oraz ING, który niestety się nie popisał, bo kilka miesięcy temu obiecywał, że będzie oferował Apple Pay, gdy tylko wejdzie do Polski. Teraz zmienił danie.
Z Apple Pay można używać debetowe i kredytowe karty Visa oraz Mastercard wspomnianych banków.

Zanim ubędzie Ci z konta

Musisz skonfigurować swoje urządzenia, czyli dodać karty. Najpierw należy sprawdzić, czy nasze urządzenie jest zgodne z Apple Pay. W uproszczeniu płacić w terminalach zbliżeniowych można wszystkimi Apple Watch (nawet z dala od iPhone) oraz iPhone’ami do 6 w górę.
Z płatności w internecie i aplikacjach mogą skorzystać też iPady i komputery Apple (samodzielnie lub ze wsparciem iPhone’a, czy zegarka).
Tu znajdziesz kompletną listę urządzeń zgodnych z Apple Pay.
Jeżeli funkcja dodawania kart do portfela (Wallet) nie pojawiła się w Ustawieniach Wallet (i Apple Pay) ani w aplikacji Wallet, Apple zaleca zrestartowanie urządzenia. Uwaga: karty dodajemy osobno do iPhone’a i do Apple Watch. Mogą to być różne zestawy kart (można dodać maksymalnie 8 lub 12 kart do jednego urządzenia).
Dokładnie proces konfiguracji Apple Pay opisaliśmy wczoraj.
Proces weryfikacji karty przy dodawaniu bywa inny zależnie od banku. Nest Bank po prostu wysłał SMS z kodem, który dzięki becie iOS 12 pięknie „automagicznie” pojawił się w odpowiednim polu. mBank dodatkowo poprosił (ale tylko przy karcie kredytowej) o potwierdzenie zapoznania się z regulaminem, który wyświetlił się na stornie www, do której link przyszedł SMSem. Dopiero po tym nadszedł SMS z kodem weryfikacyjnym do karty. Ten proces również przeszedł gładko.
Apple Pay w Polsce już działa
W przypadku zegarka wszystko odbywa się podobnie. Jednak w moim przypadku (beta iOS 12 i watchOS 5) po dodaniu karty do iPhone, system sam zaproponował dodanie jej do zegarka, jednak również karty musiały przejść weryfikację. Jedynie pominięty został etap skanowania i podawania danych.
Sklepy u mnie na wsi jeszcze zamknięte, więc na relację z pierwszej płatności Apple Pay w Osolinie przyjdzie Wam jeszcze poczekać.
Apple Pay karta gotowa dla zegarka
Uwaga! Apple jeszcze o tej porze (6.15) nie zaktualizował informacji na swoich stronach. Jednak usługa w bankach już działa.
O 6.30 Apple uruchomił oficjalną polską stronę Apple Pay. Nie mamy stron wsparcia po polsku, ani oficjalnej listy banków na stronie Apple, ale pewnie lada chwila się to zmieni.
Apple Pay w Polsce na Apple Watch
Wpisujcie maista! Ups… banki! 😉

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (22)
L

22 komentarze

 1. INg

  Serio bez pinu? Przy dużych zakupach wolę drugie zabezpieczenie w postaci pinu pomimo odblokowanego telefonu. Byłoby to bezpieczniejsze.

  • Jaromir Kopp

   Nie rozumiesz zasady… czy PIN jest bezpieczniejszy od uwierzytelniania palcem lub twarzą (w wyadniu APple oczywiście)? Nie sądzę… bez odblokowania kodem lub Touch/Face ID iPhone nie zadziała. Zegarek znów musi być stale na ręce i też tylko jakiś czas działa bez odblokowywania.

 2. INg

  Rozumiem jak to działa, ale wolałbym żeby był też pin. Tu chodzi o duże transakcje, a nie bułki w sklepie. Uwierzytelnianie dwuetapowe jest zawsze lepsze niż jego brak.

  • Jaromir Kopp

   Uważasz, że lepiej podawać PIN na obcym urządzaniu w miejscach naszpikowanych kamerami niż we własnym przytknąć palec? Ja mam jednak inne podejście do bezpieczeństwa.
   Apple Pay używa tokenów i powiązanych z transakcjami haseł, a nie numerów kart.To jest tak „dwuetapowa weryfikacja”.

 3. MDW

  No to popłacimy dzisiaj po południu. 🙂
  Nie jest to dla mnie kluczowa funkcja ekosystemu Apple bez wątpienia jest przydatna i dziwne byłoby gdybyśmy dłużej byli jej pozbawieni.
  Życzę wszystkim tylu samo zbliżeń co napisów „Zaakceptowano” 🙂

 4. Kamil

  W Getinie zadziałało z MasterCard a Visa żony już nie

 5. Greg

  INg masz zdecydowanie błędne pojęcie o bezpieczeństwie. Całe szczęście Apple myśli inaczej. W Android Pay masz tak jak na karcie zbliżeniowej więc jeśli to jest dla Ciebie bezpieczniejsze to możesz skorzystać.

 6. Trol

  Witamy iphonowcow 🙂 szkoda że tak długo to trwało. Słyszałem że ostatnio na polski appstore przetłumaczyli. No pędzi to u was pędzi:O może teraz mapy poprawią, albo zwiększa darmowe miejsce w iCloud…

 7. marix43

  Pekao z sukcesem, 2 karty mastercard i 1 maestro. Niczego nie musiałem poprawiać. Weryfikacja „automagiczna” po zatwierdzeniu regulaminu z kodu sms, który sam się uzupełnił (iOS 11.4).

  • Jaromir Kopp

   No a ja myślałem, że to zasługa iOS 12… widoczne w Apple Pay SMSM mają jakiś specjalny format.

 8. marix43

  Strona Apply o płatności już jest po polsku

  • Jaromir Kopp

   Tak, ale bez listy banków jeszcze

 9. CodeBoy

  mBank tez miał dziś wdrożyć AP, nie udało się ?

  • Jaromir Kopp

   Jak nie? Już dwa razy płaciłem…

 10. Kuba

  mBank – konto wspólne, karta VISA Debit dodała się bez problemów.
  Alior – konto osobiste, karta Mastercard Debit dodała się bez problemów.
  Alior kantor – karta Mastercard Debit EUR dodała się bez problemów.
  Alior kantor – karta Mastercard Debit GBP dodała się bez problemów.
  Niestety nie miałem jeszcze okazji sprawdzić usługi w praktyce. Karty walutowe wykorzystuję przeważnie do transakcji internetowych, więc pewnie działanie sprawdzę na samym końcu jak nadarzy się okazja.

 11. Sebastian

  MDW ja to bym życzył znacznie wiecej zbliżeń niż „Zaakceptowano” 😉

 12. Marioo

  U mnie problem był z dodaniem karty kredytowej z Peako, ale poszła po południu bez problemów…

 13. Marix43

  Dzisiaj miałem okazję sprawdzić, czy trzeba podawać pin przy płatności powyżej 50 zł. Do zapłaty 73 zł na stacji benzynowej. Poszło bardzo szybko i przyjemnie, można się uzależnić 🙂

 14. MDW

  Płaciłe już w Żabkach, Lidlu i Kauflandzie. Wszędzie bez PINu i jakichkolwiek problemów. Ale dzisiaj trafiłem na coś bardzo dziwnego.
  Apple twierdzi, że jeżeli trafi się na jakiś terminal, który jest źle ustawiony i poprosi nas o PIN to trzeba wklepać jakikolwiek, np. „0000” (bo autoryzacja odbyła się na etapie TouchID, FaceID albo odblokowywania iPhona kodem).
  Dzisiaj byłem w Urzędzie Miasta Wrocław, bo musiałem wymienić prawo jazdy (ze względu na zmianę adresu). Przyjemność taka kosztuje 100,50 zł. Pobiegłem do ich kasy, chcę płacić zbliżeniowo, przystawiam iPhona do terminala, TouchID (jak zwykle u mnie) zadziałało idealnie. I pojawiła się prośba o PIN. Wklepuję więc „0000” i… transakcja odrzucona ze względu na niepoprawny PIN. Powtarzam operację ale tym razem podaję mój prawdziwy PIN i… transakcja zakończona sukcesem.
  Czyli z tymi obiecanymi czterema zerami to chyba nie do końca jest prawda. Jeżeli trafi się na jakiś prehistoryczny terminal to mimo wszystko warto podać swój prawdziwy PIN.

 15. MariX43

  Niestety mam problem z uruchomieniem Apple Pay na iPhonie SE. Nie pojawia się opcja dodania karty w Wallet, ani odpowiednia opcja w Ustawieniach. Restartowałem kilka razy, naładowany odpowiednio. Oczywiście Aid ustawione

 16. marix43

  Okazało się, że w SE miałem ustawiony region: Niemcy!!!! Skąd to się wzięło, nie mam pojęcia. Teraz wszystko gra.