^

DVD Player żyje! Dobra wiadomość dla posiadaczy kolekcji płyt

Jaromir Kopp

15 czerwca 2018

Jakiś czas przed WWDC pisałem o tym, jak rozpoznać aplikacje 32-bitowe w naszym systemie. Wiele znaków wskazywało na to, że nie będą one działać w macOS 10.14, Teraz wiemy, że egzekucja została odroczona, a jeden ze skazanych został uniewinniony. DVD Player żyje!

macOS 10.14 Mojave ostatnim systemem ze wsparciem dla 32-bitów

To wiadomość oficjalna podana przez Apple. Daje to trochę czasu na zidentyfikowanie i zastąpienie aplikacji 32-bitowych. O tym, jak je znaleźć dowiecie się z art. „Koniec 32-bitów, jak rozpoznać aplikacje, z którymi trzeba będzie się pożegnać”.
Jedną z ofiar, miał się stać odtwarzacz DVD. Nie był on aktualizowany przez niemal 10 lat. Wiele osób przypuszczało, że skoro Apple nie robi już komputerów z napędami, to nie będzie sobie zawracać głowy „jakimiś DVD”. Jednak stało się inaczej.
DVD Player w końcu 64-bitowy

Znaczna wsteczna zgodność

macOS 10.14 Mojave zadziała nawet na dość wiekowych komputerach. Z nowego systemu cieszyć się będą posiadacze MacBookow (Pro, Air) z 2012 roku i nawet Mac Pro z 2010 (pod pewnymi warunkami). Te komputery są wyposażone w DVD. Zewnętrzny napęd można obecnie nadal całkiem tanio kupić i obyć się bez konieczności konwersji (zazwyczaj stratnej) posiadanej kolekcji filmów na płytach.

Nowy DVD Player

Powstał w tym roku, a jego wersja to 6.0. Wiekowy poprzednik był oznaczony numerem 5.8. Program wygląda w końcu współcześnie i jest w ciemnej „oprawie”. Niestety nie mam w tej chwili, żadnego napędy DVD pod ręką, aby sprawdzić go w akcji. Wiem, że m.in. mój Tato z uratowania DVD bardzo się ucieszy. Ma on bowiem stosowny napęd i całkiem sporą kolekcję płyt.
DVD Player 6.0

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (5)
L

5 komentarzy

 1. Partyzant

  a gdzie go dostać? w Appstorze brak.

 2. Ja

  Dobra wiadomość, bo używałem nawet często. Zła to ta, że mój staruszek i tak nie dostanie Mojave. Czas czyli na zmianę sprzętu.

 3. Paweł Nyczaj

  No właśnie, ale skąd pobrać DVD Player, który jednak teoretycznie może się przydać. Moim zdaniem DVD Player powinien być uaktualniony przez MAS, podobnie jak iTunes, bo zapomniany odtwarzacz DVD jest składnikiem systemu podobnie, jak iTunes i wiele innych aplikacji. Ja osobiście nie mam przenośnego napędu DVD ani tym bardziej BluRay. Jednak są osoby, które z takich mediów nadal korzystają

  • Jaromir Kopp

   To się ma, a nie pobiera. Instaluje się wraz z systemem.

 4. Paweł Nyczaj

  Skoro w macOS High Sierra 10.13.6 mam DVD Player 5.9.6 to wychodzi na to, że wersja 6.0 jest w Mojave