Wybierz Strona

Koniec 32-bitów, jak rozpoznać aplikacje, z którymi trzeba będzie się pożegnać

Koniec 32-bitów, jak rozpoznać aplikacje, z którymi trzeba będzie się pożegnać

 • 4
 • 18.04.2018
Jaromir Kopp

WWDC 2018 zbliża się nieuchronnie, a wraz z nim macOS 10.14. Nowy system oznacza koniec 32-bitów i rozstanie z aplikacjami oraz dodatkami do systemu, przygotowanymi dla procesorów 32-bitowych.

Tak z zaskoczenia? Koniec 32-bitów?

Spokojnie, będą ostrzeżenia. Użytkownicy wersji beta macOS 10.13.5 już są informowani podczas uruchamiania aplikacji 32-bitowych, tak jak to kiedyś miało miejsce z iOS 10, który szykował nas na nadejście jedenastki wolnej od 32-bitowego ogona.

Jednak gdy już będziemy używać macOS 10.13.5, to może się okazać, że trafią nam się niemal zapomniane aplikacje, z których rzadko, ale jednak korzystamy. Jak zawczasu sprawdzić, że nie czyha na nas jaka przykra niespodzianka? Jest na to sposób, a lista 32-bitowych aplikacji na moim, wydawało mi się, że „czystym” MacBook Air mnie zaskoczyła.

Informacja o wszystkich aplikacjach w jednym miejscu

Wchodzimy w Menu Jabłko, z niego wybieramy „Ten Mac”. W oknie, które się pokaże, klikamy „Raport systemowy…”. Możemy również w Spotlight wpisać „Informacje o systemie”.

W uruchomionej w ten sposób aplikacji, po lewej przewijamy do działu „Oprogramowanie” i klikamy „Aplikacje”. Zazwyczaj musimy chwilę poczekać.

Koniec 32-bitów 2

W głównym oknie, po prawej klikamy „64-bity…”, aby posortować wg tego kryterium i wszystkie aplikacje, które nie są 64-bitowe, znajdziemy podane jak na dłoni.

Niestety odkryłem tam kilka przykrych niespodzianek np. QuickTime Player 7, który w wielu sytuacjach znacznie przewyższa obecny odtwarzacz. Problem sprawi mi również 10-letni Intaglio, w którym mam trochę dokumentów. Z żalem pożegnam się też z Captain FTP. Jako ciekawostkę można potraktować DVD Player, który jest aplikacją systemową.

Koniec 32-bitów 3

To nie koniec miejsc, gdzie możemy natrafić na niespodzianki. Warto zajrzeć do sekcji „Panele preferencji” i w podobny sposób wyszukać dodatki, które niebawem mogą przestać działać.

„Rozszerzenia” są kolejnym miejscem, które warto sprawdzić. Nie mam pewności czy Apple pozwalał na instalowanie i używanie rozszerzeń, które nie miały wersji 64-bit, dlatego lepiej tam zerknąć. Tu niestety musimy ręcznie wyszukiwać w opisie dodatku, czy aby czasem nie jest wyłączenie w architekturze i386. Jeżeli takie znajdziemy i pochodzą one od niezależnych deweloperów, to może się okazać, że sprawią nam problemy. Uwaga, gdy tak jak na obrazku są obie architektury, to możemy być spokojni.

Koniec 32-bitów 4

Ostatnia rzecz to „Szablony”. Widać, że samo Apple jeszcze nie jest przygotowane na erę 64-bitową. Jednak o te komponenty nie powinniśmy się martwić, bo zostaną one z pewnością zastąpione nowymi w następnym systemie.

Dajcie znać, jak powiodło się Wasze polowanie na 32-bitowe archaizmy.

Ikona pochodzi z serwisu: icons8.com

O autorze

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii, wyczulony na potrzeby osób niepełnosprawnych i starszych. Tworzy w języku Swift aplikacje na platformy macOS, iOS, tvOS oraz systemy bazodanowe FileMaker. Prowadzi zajęcia z programowania dla dzieci i młodzieży. Autor książki o serwerach NAS „Mój QNAP”. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.

4 komentarze

 1. jager

  Odtwarzacz DVD zostanie wywalony, bo Apple nie robi już komputerów z odtwarzaczami DVD, a te co mają nie dostaną 10.14.Zreszztą jest dużo nowoczesnych zamienników, a ten systemowy też już zapomniany.
  Quicklook jest 32 bitowy i 64 bitowy. 32 bitowy zostanie ubity, zostanie 64 bitowy. Po co na systemie, który będzie obsługiwał tylko 64 bitowe procesory i programy aplikacja 32 bitowa( od dawna nie rozwijana), skoro jest 64 bitowy zamiennik rozwijany na bieżąco.
  Inkserver pamięta czasy Tigera. Teraz mamy Siri i inne narzędzia ułatwień i już chyba w Maveriksie został wywalony z Panelu Sterowania. U mnie jest tylko problem ze sterownikami do tplinka. Ale ta firma zawsze miała wywalone na klientów i ma gdzieś sprzęt wypuszczony 3 lata temu, a ich oprogramowanie przypomina wyglądem czasy windowsa 95, bo OSX 10.0 to za mocne słowa.

  Odpowiedz
 2. Łukasz

  Kurcze. Doom 3 nie będzie działać a kupiony w AS :/

  Odpowiedz
 3. JAGER

  O gry bym się nie martwił, mam komplet gie od Amanity i większość jest 32-bitowy a na VM mam zainstalowanego OSX 10.9 i na nim włączam gry. Gorzej ze sterownikami i aplikacjami które muszą działać na podstawowym systemie, tutaj tylko tp-link nic nie robi. Jego oprogramowanie było pisane na SDK 10.6 i nigdy nie doczekało się aktualizacji. Zabawne, że Exhaust, Bowtie, programy co mają 6-7 lat są 64-bitowe.

  Odpowiedz
 4. Seba

  Rany boskie jak Ci zależy na jakiejś aplikacji to się nie aktualizuje!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapisz się

i otrzymuj darmowy magazyn

Witaj w gronie czytelników. Dziękujemy!