^
GrayKey niebezpieczne narzędzie do odbezpieczania iPhonów

Apple potwierdza. Blokada transmisji USB zostanie wprowadzona. GrayKey i spółka będzie miał trudniej

Jaromir Kopp

14 czerwca 2018

GrayKey firmy GrayShift i podobne narzędzia np. od Cellebrite, aby złamać kod blokady iPhone’a muszę mieć możliwość przesłania do nich danych za pomocą kabla USB – Lightning. Niebawem będzie to blokowane w standardzie.

Pozwalaj na dostęp przy zablokowanym ekranie

Kilka dni temu pisałem o nowej funkcji, która pojawiła się w tej sekcji ustawień Touch (Face) ID i kodu. Możliwość transmisji danych przez USB jest w standardzie wyłączana po godzinie od zablokowania ekranu. Wcześniejsza aktualizacja iOS 11.4 wprowadziła blokowanie transmisji po 7 dniach. W iOS 12 i iOS 11.4.1 będzie to tylko godzina, ale opcję można wyłączyć w razie potrzeby.
Blokada połączeń przez USB w iOS 12
Przypomnę, że dostęp do ustawień Touch (Face) ID i kodu zawsze wymaga odblokowania za pomocą hasła.
Przedstawiciele Apple oznajmili w rozmowie z agencją Routersa, że zmiana ustawień ma na celu ochronę klientów w krajach, w których agencje rządowe mają mniejsze ograniczenia prawne niż w USA i usiłują zdobyć dane użytkownika w sytuacjach, które w USA nie byłyby dopuszczalne. Zauważyli również, że przestępcy, szpiedzy i pozbawieni skrupułów ludzie często używają tych samych technik. Nawet niektóre z metod najbardziej cenione przez agencje wywiadowcze zostały ujawnione w Internecie.
Apple nie informuje, czy załatało już pozostałe luki związane z działaniem GrayKey. Jednak blokada transmisji USB uniemożliwi ich wykorzystanie.
Więcej na stornie Reutersa niestety po angielsku.
Pamiętajcie aby zawsze stosować porządny kod (hasło) blokady!
Zdjęcie tytułowe: Malwarebytes

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Noi

    Zabezpieczenia Apple? Hahaha ale to żałosne chip.pl/2018/06/fbi-juz-ma-obejscie-nowych-zabezpieczen-ios-a/