^

Blokada połączeń przez USB w iOS 12, GrayKey będzie miał jeszcze trudniej

Jaromir Kopp

11 czerwca 2018

Jedną ze znanych obecnie metod odblokowywania iPhone’ów, jest „wstrzykiwanie” kodu przez złącze USB–Lightning, który wewnątrz iPhone’a będzie odgadywał hasło (kod). W iOS 11.4 złącze USB jest blokowane po 7 dniach, jednak iOS 12 wprowadza zmiany.

Nowa opcja w sekcji „Pozwalaj na […] przy zablokowanym ekranie”

W ustawieniach iOS możemy decydować co z iPhone’em można zrobić, gdy jego ekran jest zablokowany. Wystarczy zajrzeć do „Touch ID (Face ID) i kod”. Są tam opcje, jak „Widok dnia dzisiejszego”, „Ostatnie powiadomienia”, „Sterowanie domem”, „Wallet” i kilka innych mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Zmiana tych ustawień wymaga podania kodu urządzenia. Nie można użyć uwierzytelniania biometrycznego.
Blokada połączeń przez USB w iOS 12
iOS 12 przynosi nowość: „Akcesoria USB”. Wyłączenie tego nastawu powoduje konieczność odblokowywania iPhone’a, jeżeli chcemy użyć złącza Lightning do czegoś więcej niż ładowanie, gdy iPhone ma zablokowany ekran.
Włączenie tej opcji pozwala na transmisję danych tak jak teraz, również przy zablokowanym ekranie.
Interesujące jest, że transmisja jest zablokowana „w standardzie” i jeżeli chcemy, sami musimy ją odblokować. Oczywiście jest to pierwsza beta i nie ma pewności, czy pod wpływem agencji rządowych, Apple nie zdecyduje się na jakieś zmiany.
Jedno jest pewnie. Urządzenia i systemy podobne do GrayKey będą miały trudniejsze zadanie.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy