^

Wyniki finansowe Apple za I kwartał 2018. Kolejny rekord, a iPhone X sprzedaje się dobrze

Jaromir Kopp

2 maja 2018

Na początek wyjaśnienie. Apple ma przesunięty rok finansowy, w którym II kwartał 2018 to nasz I kwartał kalendarzowy. Analitycy wietrzący sensację w kiepskiej sprzedaży iPhone X są zawiedzeni. Mamy kolejny rekord, a iPhone X sprzedaje się dobrze.

Wyniki lepsze od najbardziej optymistycznych analiz

Apple wykazał obrót większy od zeszłorocznego w tym kwartale aż o 16%, osiągając ponad 61 miliardów dolarów. Odpowiednio zwiększył się również zysk, który netto wyniósł 13 miliardów 800 milionów dolarów. Przełoży się to na większą dywidendę wypłacaną akcjonariuszom. Wzrośnie ona o 16%. Minimalnie, bo o sześć dziesiątych procenta spadł wskaźnik zysku, który wyniósł 38,3%.
Apple nadal będzie kontynuować program wykupu własnych akcji. Na ten cel przeznaczy 100 miliardów dolarów.

Największa zmiana w produktach innych

Grupa, w której mieszczą się Apple Watch, Apple TV, słuchawki i HomePod zanotowała rekordowy wzrost, aż o 38%. Jak przyznał Luca Maestri, 90% tego wzrostu przypadł w udziale AirPods, Beats i zegarkom Apple. W tym świetle plotki o nowych słuchawkach wydają się wiarygodniejsze. O HomePod dowiedzieliśmy się jedynie, że niebawem będzie wprowadzony na rynki innych krajów (obecnie są to tylko trzy) oraz co ciekawsze, otrzyma nowe funkcje. Mnie by się marzyła możliwość pisania własnych aplikacji. WWDC już niedaleko.

Usługi z rekordowym wynikiem

Tym razem wzrost był duży i stabilny. Względem poprzedniego roku aż o 31% i co ważne względem świątecznego kwartału aż o 8%. Usługi nie są tak podatne na sezonowość, jak sprzedaż produktów. Obecnie stanowią 15% sumarycznego obrotu Apple w tym kwartale. To więcej niż iPady i produkty „inne” razem wzięte.

iPad trzyma się dzielnie

Choć nadal motorem Apple jest sprzedaż iPhone’ów, z której zysk wzrósł o 14% przy o 3% sztuk sprzedanych więcej, to iPad kolejny raz jest ponad kreską. Warto przypomnieć, że w raportowanym kwartale nie było jeszcze w ofercie nowego modelu, który sprzedaje się bardzo dobrze. Lekko zawiodły komputery. Ich sprzedaż spadła o 3%.
Niesforny iPhone X zawiódł zło wieszczących analityków i jest najlepiej sprzedającym się iPhone’em w każdym z tygodni od momentu wprowadzenia go na rynek.

Regionalne

Może martwić niezbyt wieli wzrost przychodów z Europy. Przy średniej 16% w Europie sprzedaż zwiększyła się jedynie o 9%. W poprzednik kwartale było do 14%. Znacznie lepiej Apple radzi sobie w Chinach i Japonii odnotowując ponad 20% wzrost rok do roku.
Najważniejszą dla nas informacją, jest oficjalna zapowiedź wprowadzenia Apple Pay w Polsce oraz Norwegii i na Ukrainie. Więcej przeczytacie o tym w artykule: Apple Pay w Polsce oficjalnie zapowiedziane.
Wyniki finansowe Apple za I kwartał 2018
Źródła: Apple, Macrumors

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Krzysztof P.

    Cyt. ” Analitycy wietrzący sensację w kiepskiej sprzedaży iPhone X są zawiedzeni. ” Nikt nie jest zawiedzony! to po 1., po 2. Cyt ” Mamy kolejny rekord, a iPhone X sprzedaje się dobrze. „, raczej bardziej poprawnie byloby napisac, ze iPhone’y sprzedaja sie dobrze! a nie ze model X sprzedaje sie dobrze! Apple aby uzyskac zysk ze sprzedaży iPhone ( wszystkich modeli a jest ich lacznie 8 + 2 dostępne poza oficjalna sprzedażą w Apple Store ) na poziomie 14%, musiało podniesc średnia cene iPhone z 710$ do 796$ (co daje powyzke o 12,11%). Z danych ktore podalo Apple mozna wywnioskować, ze % PROCENTOWA ( nie ilościowa ) sprzedaż modelu X vs pozostale modele jest NIZSZA aniżeli było to w 4Q 2017r. ( 1Q fiskalny 2018 ), czyli przyklad! na kazde 100 sprzedanych iPhone’ow w 4 i 1 Kwartale, wiecej nabywcow wybieralo model X w 4Q anizeli w 1Q. Cyt. Niesforny iPhone X zawiódł zło wieszczących analityków i jest najlepiej sprzedającym się iPhone’em w każdym z tygodni od momentu wprowadzenia go na rynek. ” Niech mi Pan pokaze gdzie Apple w swoich danych udostępniło czytającym dane odnośnie ilości sprzedanych poszczególnych modeli, w tym X??? Ja moge Panu zrobic wyliczenia na podstawie OGÓLNYCH danych za 4Q 2017 i 1Q 2018 z których JASNO wynika ze model X w 1Q 2018r % (PROCENTOWO! nie ilościowo), sprzedawal sie gorzej aniżeli w 4Q 2017r Zaznaczam, ze moim wpisem NIE KWESTIONUJE wynikow podanych przez Apple! tylko je PRZEANALIZOWALEM!