^

Apple Pay w Polsce oficjalnie zapowiedziane

Maciek Winiarski

2 maja 2018

W czasie wczorajszej konferencji telefonicznej, dotyczącej wyników za drugi kwartał fiskalny, CEO Apple Tim Cook oficjalnie zapowiedział wprowadzenie Apple Pay w trzech kolejnych krajach. Wśród nich oprócz Norwegii i Ukrainy znalazła się także Polska.
Niestety, prezes firmy nie podał informacji o dokładnej dacie premiery usługi. Nie wiadomo też o tym, które banki będą oferować usługę na terenie naszego państwa. Jedyne, co wiadomo to, że nastąpi to w ciągu kolejnych kilku miesięcy. Jeśli niedawne plotki nie kłamią, to może to nastąpić w drugiej połowie czerwca.

Czym jest Apple Pay i dlaczego jego start jest istotny?

Apple Pay to usługa płatnicza, umożliwiająca użytkownikom sprzętu Apple płacenie zbliżeniowe, z wykorzystaniem odcisku palca lub, w przypadku iPhone X, rozpoznawania twarzy (FaceID). W porównaniu do zwykłej płatności kartą jest to metoda bezpieczniejsza, a także dbająca o naszą prywatność (Apple maskuje numer naszej karty). Dodatkowo umożliwia ona płatności w aplikacjach oraz na stronach internetowych. Szerzej o Apple Pay pisał kilka miesięcy temu Robert w swoim artykule.
Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że na zapowiedziach się nie skończy i faktycznie doczekamy się w końcu startu usługi. W ostatnich latach opóźnienia stały się niestety powszechnością w kalifornijskiej firmie. By daleko nie szukać, inteligentny głośnik HomePod został zapowiedziany wcześnie (WWDC 2017), a na rynek trafił dopiero w styczniu 2018 roku. Innym brakiem jest AirPower – ładowarka indukcyjna do iPhone’a, Apple Watcha i AirPods.
Osobiście z Apple Pay korzystam od kilku miesięcy i muszę przyznać, że jest to szalenie wygodne rozwiązanie, szczególnie w połączeniu z Apple Watchem. Dzięki niemu nie muszę trzymać karty w kieszeni, ani szukać jej w portfelu, co znacznie przyspiesza i uprzyjemnia nieco proces zakupu. Jeszcze lepsze wrażenie sprawia jej obsługa w aplikacjach. Korzystałem z tej opcji w apce Ryanair oraz Apple Store. Brak konieczności wpisywania lub kopiowania z 1Password danych karty znacząco przyspiesza i ułatwia wydawanie ciężko zarobionej waluty.
Szkoda tylko, że zajęło to tak wiele czasu.
Źródło informacji: MacRumors.com

Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Marcin

  Jakiej konferencji? DZISIEJSZEJ?! Szkoda, że odbyła się wczoraj (tak autorze, jesteśmy w Polsce i posługujemy się polską strefą czasową) i od wczoraj wiadomo oficjalnie o Apple Pay chociaż moje dobre duszki z irnalndzkiego oddziału firmy już w marcu śpiewały, że Apple Pay jest w Polsce tuż za rogiem 😉 WWDC 2018? Oj kochany autorze moje jednak kawa by się przydała 😉 a od kiedy IPhone sam nie zapamiętuje kart? 😀 ja mam zapisane swoje trzy które mogę wybrać zaraz po tym jak Face ID zeskanuje moją twarz, tak, działa to jak zapisane hasła chociażby w Safari 😉 już tematu HomePod’a i AirPower nie poruszę bo autor jeszcze stwierdzi, że odległa grudniowa ale zapowiedziana premiera iMac’a Pro również była opóźnieniem więc skoro od samego początku jest zapowiedziane kiedy gadżet trafi na rynek to gdzie tu mowa o opóźnieniu?

 2. Marcin

  To jeszcze raz ja. Teraz zauważyłem, że autor zaczerpnął z macrumors. Serio? A sam napisać nie potrafił? Tylko podane jak na tacy? Ja wczoraj śledziłem na żywo telekonferencje i w przypadku takiej wiadomości, wpis na stronie pojawiłby się za nim Cook powiedziałby „Bye” do inwestorów 😉

 3. Maciek Winiarski

  Marcin, dzięki za uwagi, oczywiście, że wydarzenie było wczoraj (przeoczenie, po prostu pisałem wczoraj późnym wieczorem, a dopiero po napisaniu przyszło mi na myśl, żeby wrzucić na dziś rano), a WWDC było w 2017 😉
  MacRumors dałem raczej jako potwierdzenie, że to jest już pewne, a nie jako źródło sensu stricte.

 4. Ason

  Wreszcie. Rok po Androidzie! Ale mnie denerwowało jak ktoś mógł płacić, a ja nie, mimo że dałem 5tys 🙁 Ciekawe czy szybciej od Google wprowadzą polską Siri…