^

Nowy iPad, stary Apple Pencil

Jaromir Kopp

27 marca 2018

Tak, jest nowy „tani” iPad. Właśnie podano jego parametry podczas edukacyjnej konferencji Apple w Chicago. Choć moje przypuszczenia nie potwierdziły się, to z informacji jestem całkiem zadowolony. Czas na konkrety: Nowy iPad, stary Apple Pencil.
Aktualizacja: Polskie ceny!

Nowy iPad w wersji podstawowej

 • Ekran: 9,7″.
 • Kamera tylna: 8 megapikslowa.
 • Kamera FaceTime: HD.
 • Procesor: A10 Fusion chip.
 • Do 10 godzin pracy na baterii.
 • Touch ID.
 • Jako opcja LTE (do 300 Mb/s), GPS i Compass.
 • Wsparcie dla Apple Pencil!
 • Akcelerometr i żyroskop.
 • Cena w USA: 329$, dla szkół 299$
 • Apple Pencil do kupienia osobno.
 • 32 GB: 1599 zł z VAT!
 • 128 GB: 1999 zł z VAT!

Ważne: Apple Pencil został przeceniony o 50 zł, kosztuje obecnie 429 zł z VAT.
Zapowiedziano nowe akcesoria od Logitech w tym rysik (tańszy od Apple Pencil) oraz etui z klawiaturą.

Trochę bardziej bym się ucieszył z Apple Pencil działającego ze starszymi iPadami, ale trudno. Nowy iPad ma znacznie lepsze parametry przy zachowaniu starej ceny.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (9)
L

9 komentarzy

  • Jaromir Kopp

   Zwykły ≠ dobry.
   Komputery się kończą… niebawem będą przeżytkiem, szkoły już powinny kształcić do ery Post PC. Wie o tym IBM, SAP, GE, CISCO, a i Microsoft pomału się przekonuje i tworzy coraz lepszy soft dla iOS. Wstyd się przyznać, ale wsparcie dla Apple Pencil, które pojawiło się dziś w iWork, w Office na iOS było do ponad roku.

 1. komor

  Ale to nie dla polskich szkół takie mecyje… 😉 Jaromir, te ceny to bez modemu, nie?

 2. macpretorians

  Bolesławiec, 50 tys. miasto na Dolnym Śląsku. 8 lat temu. Szkoła Średnia Technik Mechanik – mieli zajęcia z informatyki na … iMacach. Wtedy kosztowały dużo więcej, niż „normalny” inny komp z x-komu 🙂 Spójrzmy prawdzie w oczy, jaka szkoła kupi? Taka, które zależy na tym, żeby się rozwijać i iść do przodu, nie bacząc, że musi wydusić troszkę więcej grosza. A iPady w szkole to zupełnie co innego niż laptopy. Jestem byłym nauczycielem i wiem jak dzieci pracują na laptopie a jak na iPadzie (lub ogólnie tablecie).

 3. Paweł Nyczaj

  @macpretorians, jeśli to były nowe iMace, to nie zapominaj o wsparciu dla szkół ze środków UE. Do tego środki z gminy i/lub niższe ceny dla edukacji wynegocjowane z dystrybutorem.Mogły tez być poleasingowe lub używane z jakiejś zaprzyjaźnionej ze szkołą firmy. Jednak nawet używane np. poleasingowe maki są lepsze od niejednego, nawet nowego peceta. W 2012 było głośno o kursach dla bezrobotnych z terenów wiejskich w gminie Jarocin, którzy dostawali rowery oraz iPady http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114873,12146451,W_Jarocinie_daja_iPady_bezrobotnym.html. Rowery ze względu na likwidowane połączenia PKS ze wsi, a iPady, żeby projekt się wyróżniał i zachęcał do udziału. Środki pochodziły z Ministerstwa Pracy (teraz ma ono dłuższą nazwę)

 4. macpretorians

  @Paweł Nyczaj – właśnie o to mi chodzi, że szkoły nie są zostawiane same sobie przy zakupie takiego rodzaju sprzętu. Mają olbrzymie wsparcie, tylko należy poszukać tego wsparcia. A moja wypowiedź była odpowiedzią na zdanie @ottona, który radzi kupować tańsze pc z xkoma 🙂

 5. Paweł Nyczaj

  @Jaromir Kopp, racja, ale nie wolno popadać w skrajność. Moim zdaniem w firmach nadal w wielu zastosowaniach nie ma alternatywy dla komputerów, choćby ze względu na duży monitor czy system operacyjny o możliwościach, którym nadal nie dorównuje iOS. Choćby pisanie aplikacji dla iOS nadal nie obejdzie się bez XCode, którego brak w wersji dla iOS. Ewentualnie inne platformy np. Xamarin też są tylko desktopowe, czyli dla komputerów. Dlatego też dzieci powinny być uczone pracy na różnych sprzętach: od smartfona (oraz smartwatcha), poprzez tablet kończąc na laptopie i tradycyjnym komputerze stacjonarnym.

  • Jaromir Kopp

   Racja, ale mylisz zajęcia „z informatyki” z ogólną edukacją. Tu i w domach PC się kończy.

 6. Rafał

  Właśnie, ja też mam Air 2 najwyższą wersję 128 GB / cellurar – możecie porównać, czy ten obecny „tani” nowy model jest dużo mocniejszy? Bo cena bardzo atrakcyjna, za swojego aira dałem 3 tys brutto i była to dobra cena jakiś czas po premierze. Pewnie wersja cellurar też będzie podobnie? A jak porównanie mocy i innych parametrów? I czy warto iść w rysik, co on mi da w bieżacej pracy? Dobrze się sprawuje? Dla mnie ipad to element świętej trójcy, czyli MBP13, iPhone i iPad. To są produkty komplementarne i niech nikt nie mówi, że po co ipad, skoro można mieć laptop 😉 przy wadze najnowszego MBP, ipad dodatkowo w plecaku to wygoda, bo jest czymś pomiędzy iphone a laptopem.