„Bezpieczeństwo kosztuje”… w ten sposób, popularny portal Niebezpiecznik, skwitował najnowszy raport dotyczący dostępności aktualizacji bezpieczeństwa dla smartfonów. Raport został opublikowany przez SecX13 SecurityLab.
Ciągły wyścig
Nawet w systemach uważanych za najbezpieczniejsze, co jakiś czas odnajdywane są luki. Te luki należy szybko załatać. Właśnie nie tak dawno, bo pod koniec roku, byłyśmy świadkami i uczestnikami wyścigu związanego z naprawianiem problemów podatności sprzętowych Spectre i Meltdown. I nie były to jedyne kłopoty z bezpieczeństwem. W tym tygodniu odkryto problem ze wścibską Siri, która potrafi odczytać ukryte powiadomienia. Apple już zapowiedział załatanie tej luki w najbliższej aktualizacji. Niestety nie wszyscy posiadacze smartfonów mogą liczyć na tak szybką reakcję.
Zielone wygrywa.
Według wspomnianego zestawienia SecX13 iOS jest liderem w dostępności aktualizacji bezpieczeństwa i to pod każdym względem. Tuż za nim, na podium zalazły się systemy, które odchodzą w niepamięć: Windows Mobile i PrivatOS. Stawkę zamykają, czego można się było spodziewać, smartfony z Androidem.
Ocenie podlegała szybkość udostępniania aktualizacji, jej dostępność, niezależność od operatorów lub szybkość wydawania aktualizacji przez operatorów oraz okres wsparcia urządzeń. Dla iPhone’ów jest on najdłuższy i sięga 5 lat. Wyjątek stanowi iPhone 5c (4 lata). Użytkownicy Samsungów mogą w najlepszym wypadku liczyć na wsparcie przez 2,5 roku, jednak zazwyczaj jest to rok, a aktualizacje są często mocno opóźniane przez operatorów. Oznacza to, że sprzęt nie rzadko kosztujący niewiele mniej niż iPhone po 1-2 latach nadaje się na złom.
Należy jednak pamiętać, że aby nasz iPhone był bezpieczny, musimy na bieżąco instalować aktualizacje i nowe wersje systemów.
Poniżej zamieszczam link do Tweeta zawierającego szczegółowe opracowanie.
Smartphone security update availability report (February 2018)
Smartphone comparison : Android, iOS, PrivatOS, Windows.#Google #Apple #WindowsPhone #Samsung #Blackphone #FairPhone #Malware #MobileSecurity pic.twitter.com/EzFEP0GWKE— SecurityLab (@SecX13) 26 lutego 2018
0 komentarzy