^
Sonoff Pow, jak pomierzyć co ile prądu nam zużywa

Sonoff Pow, jak zmierzyć co ile prądu nam zużywa

Jaromir Kopp

12 marca 2018

Ci z Was, drodzy Czytelnicy, którzy zaglądają do naszego serwisu, mogli zauważyć, że mocno zaangażowałem się w temat „inteligentnego domu”, IoT oraz HomeKit. Jednym z urządzeń, których używam na co dzień, jest Sonoff Pow. Dziś napiszę o nim trochę więcej.

Przełącznik mierzący moc: Sonoff Pow

Sonoff Pow jest przełącznikiem sterowanym przez WiFi, dodatkowo wyposażonym w pomiar mocy, napięcia i prądu płynącego przez sterowany obwód oraz współczynnika mocy. Można obciążać go nawet do 3500 W (16 A maksymalnie). U mnie w domu bez problemu obsługuje bojler 2000 W.

Urządzenie wymaga instalacji przez osobę, która zna się na elektryce i potrafi zachować ostrożność oraz rozsądnie i solidnie zaplanować i podłączyć obwody. Jeżeli Sonoff Pow ma być zainstalowany „przed gniazdkiem”, to montażu powinna dokonać osoba z uprawnieniami elektryka. U mnie zamontowany jest „za kontaktem”, na kablu prowadzącym do bojlera, w formie przedłużacza. Pamiętajmy, że mamy do czynienia z prądem, który może zabić lub spowodować pożar, gdy zaniedbamy zasady bezpieczeństwa.

Sonoff Pow

Wewnątrz urządzenia, znajduje się bezpiecznik topikowy, na wypadek zwarcia lub przekroczenia obciążenia. Zaciski przewodów są sprężynowe, czyli musimy je przycisnąć od góry, aby wprowadzić przewód. Bez problemu wchodzą przewody o powierzchni przekroju do 2,5 mm2.

Uprzędzenie fabrycznie jest wyposażone w oprogramowanie, które do pracy wymaga dostępu do internetu. Dedykowana dla urządzeń Sonoff aplikacja na iPhone eWeLink komunikuje się z serwisem ewelink.coolkit i za jego pośrednictwem z naszym urządzeniem.

Poza sterowaniem (włączanie, wyłączanie) możemy w aplikacji sprawdzać chwilowy pobór mocy, zużycie energii w określonym czasie oraz sprawdzać na wykresie jak pobór prądu zmienia się w trakcie dnia, czy miesiąca.

Konfiguracja jest stosunkowo prosta. Opisałem ją już wcześniej w naszym serwisie.

Alternatywne oprogramowanie

Jednak sam zdecydowałem się na uwolnienie od konieczności korzystania z obcego serwera i internetu. Wgrałem do Sonoff Pow alternatywne oprogramowanie, co pozwoliło na używanie tego przełącznika z HomeBridge. Sercem Sonoff Pow jest bardzo popularny mikrokontroler Espressif z serii ESP8266, na który powstało wiele firmware’ów, nawet w Arduino. Zdecydowałem się na oprogramowanie Tasmota.

O HomeBridge mogliście przeczytać już wielokrotnie. Pozwala on na używanie wielu niezgodnych urządzeń z HomeKit Apple.

Metodę wgrania alternatywnego oprogramowania oraz sposób na uruchomienie HomeBridge opisałem w serii artykułów w naszym serwisie. Moim zdaniem, nie jest to specjalnie trudne, ale oceńcie sami: „Inteligentny dom tanim kosztem…”.

Aby ułatwić Wam dodanie Sonoff Pow z oprogramowaniem Tasmota do HomeBridge, napisałem specjalny plugin. Pozwala on na częściową emulację kontaktów Eve od Elgato. Dzięki temu można parametry chwilowe odczytywać za pomocą darmowej aplikacji Eve zgodnej z HomeKit.

Uwaga! Wgranie oprogramowania wymaga podłączenia do Sonoff Pow adaptera USB-TTL, co wiąże się z bezwzględną koniecznością odłączenia go od obwodu i zasilania sieciowego!

Parametry:

 • Napięcie: 90-250 V prąd zmienny
 • Maksymalny prąd: 16 A
 • Maksymalna moc: 3500 W
 • Rozmiary obudowy: 114 × 52 × 32 mm
 • Zakres WiFi: 2,4 GHz (b, g, n)
 • Temperatura pracy: -40°C – 125°C
 • Urządzenie równie dobrze spisuje się przy pomiarach zużytej energii bojlera, grzejnika, czy zasilacza do iPhone, lodówki lub sprzętu RTF. Jego dokładność jest wystarczająca nawet przy odbiornikach energii bardzo oszczędnych.

Sonoff Pow

 • Cena: ~60 zł
 • Ocena (1…5): 4
 • Storna: Sonoff Pow
 • Plusy: Solidne wykonanie, dobra dokładność, duża obsługiwana moc, możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania, przystępna cena.
 • Minusy: Wymóg dostępu do internetu, gdy używamy oryginalnego oprogramowania.

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (4)
L

4 komentarze

 1. Andrzej

  Jestem zupełnie zielony w sonoff. Czy można odpytać po http ile aktualnie podpięte po pod to urządzenie pobiera prądu bądź mocy?

 2. Darek

  Czy z wykorzystaniem pluginu w aplikacji Elgato pojawią się wykresy obrazujące zużycia energii w czasie tak jak w przypadku urządzenia Eve Energy

  • Jaromir Kopp

   Niestety nie. Sposobu transmisji tych danych do Elgato nie udało mi się rozgryźć.

   • Darek

    Szkoda, myślałem że niepoprawnie skonfigurowałem …