^

Porady dla fotografów. Nowe filmy od Apple z sentymentem w tle

Jaromir Kopp

28 lutego 2018

Apple ostatnio wykazuje sporą aktywność na kanale YouTube. Niedawno zamieściło reklamy prezentujące najważniejsze zalety iPhone’ów w kontrze do innych urządzeń, a tym razem pojawiły się dwa krótkie filmy zawierające porady dla fotografów.

Choć na fotografii zna się każdy, to porady dla fotografów mogą się przydać

O filmach prezentujących zalety iOS i iPhone pisaliśmy wczoraj. Z dzisiejszymi radami dla fotografów łączy je jedna cecha: też są krótkie. Krótkie, ale warte obejrzenia.

Jak używać teleobiektywu

Pierwszy z nich pokazuje, jak teleobiektyw przydaje się przy kadrowaniu. Zamiast „przybliżać za pomocą stóp” wystarczy puknąć w kółeczko z cyfrą 1. Proste i praktyczne.

Od ciebie dodam, że jest jeszcze jedno nietypowe zastosowanie obiektywu tele. Wygodniej z jego pomocą robi się zdjęcia „makro”, czyli mocno powiększonych, małych obiektów. Wymaga to tylko odpowiedniego oświetlenia.

Naturalne ramy

Drugi film jest znacznie bardziej inspirujący. Pokazuje to, czego za sprawą porad Michała Koralewskiego zamieszczanych w naszym magazynie, uczyłem seniorów podczas szkoleń rok temu: Jak wykorzystywać naturalne ramy np. elementy architektoniczne, aby wyeksponować obiekt. Naprawdę warto obejrzeć ten film kilka razy i przeanalizować.

Skojarzenia niefotograficzne

Jednak same porady to nie wszystko. Od razu filmy skojarzyły mi się ze słynną reklamą pierwszego iMac: „Nie ma trzeciego kroku”. Wiem, że większość porad od Apple dla fotografów, jest przygotowywana w ten sposób, ale właśnie w tych dwóch, nie ma trzeciego (a nawet drugiego) kroku. Zresztą sami zobaczcie i oceńcie, czy czasem po prostu nie robię się już zbyt sentymentalny.

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy