^
BBC radzi, jak filmować za pomocą iPhone

BBC radzi, jak filmować za pomocą iPhone

Jaromir Kopp

20 lutego 2018

O tym, że za pomocą iPhone, można tworzyć prawdziwe dzieła filmowe, nie trzeba już przekonywać. Mamy na to wiele przykładów, od filmów reklamowych, przez reportaże, po pełnometrażowe produkcje. A teraz możemy sprawdzić, co BBC radzi swoim reporterom.

Wytnij i zachowaj: BBC radzi jak zrobić dobry film

Marc Blank-Settle udostępnił na Twitterze zdjęcie podręcznej ściągi z zaleceniami BBC dla swoich reporterów filmujących iPhone’em. Część z tych rad wydaje się oczywista, choć oglądając filmy zamieszczane w social mediach, nie jest to takie pewne. Inne rady pokrywają się z ogólnymi zaleceniami „dobrej szkoły filmowania”, niezależnie od używanych narządzi w roli kamery. Jednak zdecydowanie warto się z nimi zapoznać.

 1. Zawsze sprawdź, czy obiektyw jest czysty.
 2. Włącz tryb „nie przeszkadzać”.
 3. Uruchom PNg (ten punkt dotyczy wewnętrznej aplikacji BBC, dla reporterów).
 4. Zawsze trzymaj iPhone w poziomie (w końcu mamy oczy obok siebie, a nie jedno nad drugim, a nasze telewizory wciąż montujemy poziomo).
 5. Światło miej za plecami.
 6. Użyj mikrofonu lub podejdź bliżej.
 7. Dobrze kadruj.
 8. Wykonuj zbliżenie za pomocą stóp (bardzo pomysłowe, czasem tele 2x w iPhone Plus to za mało).
 9. Nie zapomnij wcisnąć nagrywania.
 10. Blokowanie ostrości i ekspozycji za pomocą puknięcia w ekran (we właściwym miejscu).
 11. Nagrywaj minimum 10 sekund (zawsze trzeba mieć miejsce na wyciemnienie i rozjaśnienie).
 12. Utrzymuj iPhone’a nieruchomo.
 13. Zrób kilka ujęć: plan szeroki, średni i zbliżenie.
 14. Przy każdym ujęciu ustaw ostrość i jasność na nowo.
 15. Jak już skończysz, nie zapomnij wyłączyć trybu „nie przeszkadzać”.

Zalecenia z drugiej strony ściągi dotyczą zasilana i ustawień trybu „nie przeszkadzać”. BBC radzi, aby zawsze mieć naładowanego iPhone lub używać power banków, czy etui z baterią. Dodatkowo należy pilnować, aby mieć przynajmniej 3 GB miejsca na filmy.

Jak już pisałem, choć cześć z rad wydaje się oczywista, to nie zawsze pamiętamy o sprawdzeniu czystości obiektywu, czy włączeniu trybu „nie przeszkadzać”. Często zapominamy również o wykonaniu kilku ujęć, co zdecydowanie ułatwia potem atrakcyjny montaż materiału.

Nie ważne, czy zajmujecie się filmowaniem wyłącznie rozrywkowo, czy zdarza się Wam przygotowywać materiały do poważniejszych zastosowań, warto zapoznać się z radami BBC, a nawet je wydrukować i mieć razem z iPhone’em w etui.

 

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy