^

10 Gigabit Ethernet dla MacBook, iMac i innych

Jaromir Kopp

15 lutego 2018

Czasy FastEthernet minęły już dawno. WiFi N, też już pomału przestaje wystarczać. Nawet w domach, gdy poważnie myślimy o wideo 4k, WiFi-AC oraz sieć Gigabit jest koniecznością. A profesjonaliści mają jeszcze większe wymagania. 10 Gigabit Ethernet dla MacBook może bardzo im się przydać.

Nadchodzą czasy 10 Gigabit Ethernet

Jeżeli w naszym posiadaniu są współczesne MacBooki (Pro), to aby się podłączyć do dowolnej sieci kablowej, jesteśmy skazani na jakiś adapter. W trochę lepszej sytuacji są posiadacze iMac i Mac mini. Te komputery mają gniazda Gigabit Ethernet. Jednak dla profesjonalistów 1 Gigabit to już może być zbyt mało. Przypomnę, że iMac Pro ma już na pokładzie kartę 10GBASE-T.
Obecnie w naszych nowych komputerach pamięci masowe radzą sobie z transferami sięgającymi jednego gigabajta na sekundę. Wtórują im też najwydajniejsze serwery, czy dyski sieciowe, które radzą sobie z obsługą transferów 600 MB/s, a nawet więcej. Tak wielkie prędkości transmisji danych pozwalają na bezproblemową edycję materiałów wideo nawet 8k lub niższej rozdzielczości, za to bez kompresji. Jednak musimy się do takiego serwera podłączyć. Z pomocą przyjdzie już niebawem AKiTiO Thunder3 10G Network Adapter.
10 Gigabit Ethernet dla MacBook

Thunder3 10G Network Adapter

Jest przystawką o wymiarach 12,6 cm x 8 cm x 3,7 cm, którą podłączamy za pomocą kabla Thunderbolt 3 (USB-c) do komputera. Z drugiej strony pudełka znajduje się popularne złącze 10GBASE-T obsługujące również wolniejsze sieci. Obudowa adaptera wykonana jest z aluminium, w którym umieszczono sporo otworów wentylacyjnych. Dzięki czemu nie wymaga aktywnego chłodzenia i jest całkowicie bezgłośna. Zasilanie odbywa się z magistrali USB-c (Thunderbolt). W zestawie otrzymujemy 50-centymetrowy kabel Thunderbolt 3. Pewną wadą urządzenia jest brak drugiego złącza Thunderbolt.
10 Gigabit Ethernet

Nie tak drogo

Zapowiadana cena za zestaw z kablem to 280$. Po dodaniu stosownych podatków może się do przełożyć na 900 – 1100 zł. Tym, którzy będą utyskiwać na cenę, przypomnę, że najptostsze karty 10GBASE-T na PCIe kosztują w granicach 500 zł, a profesjonalne rozwiązania, rzadko kiedy są tańsze niż 1500 zł.
Więcej na stornie producenta: Thunder3 10G Network Adapter

Można też inaczej

W świetle tych cen całkiem inaczej prezentują się serwery QNAP z Thunderbolt np. QNAP TS-453BT3-8G, który kosztuje (bez dysków) około 4 500 zł. Nie dość, że są one zaawansowanymi, wielozadaniowymi i bardzo wydajnymi serwerami (nawet do 800 MB/s), to dzięki wbudowaniu złącz Thunderbolt 3 oraz 10GBASE-T stanowią bridge do sieci 10 Gigabit dla komputerów z Thunderbolt 3 i USB-c. Odpada dość istotny koszt adaptera.
QNAP TS-453BT3-8G
Więcej o zaletach Thunderbolt w dyskach sieciowych napisałem w książce „Mój QNAP”.

Jaromir Kopp

Użytkownik komputerów Apple od 1991 roku. Dziennikarz technologiczny, programista i deweloper HomeKit. Propagator przyjaznej i dostępnej technologii. Lubi programować w Swift i czystym C. Tworzy rozwiązania FileMaker. Prowadzi zajęcia z IT i programowania dla dzieci oraz młodzieży, szkoli też seniorów. Współautor serii książek o macOS wydanych przez ProstePoradniki.pl. Projektuje, programuje oraz samodzielnie wykonuje prototypy urządzeń Smart Home. Jeździ rowerem.
Komentarze (0)
L

0 komentarzy