Do najważniejszego wydarzenia sportowego na świecie czyli Zimowych Igrzysk Olimpijskich jeszcze parę dni. Wcześniej jednak o palmę pierwszeństwa w oglądalności Igrzyska zmierzą się z innym sportowym świętem – finałem rozgrywek futbolu amerykańskiego, czyli SuperBowl, którego 52. edycja odbędzie się już w niedzielę, 4 lutego.
W Stanach Zjednoczonych ze względu na rozmiary kraju dawno temu zrozumiano iż rozgrywki trzeba podzielić terytorialnie. Jak w przypadku innych sportów, na terenie USA powstawały rozmaite ligi i stowarzyszenia, które miały nadzorować rozgrywki. W footballu dwoma najsilniejszymi organizacjami były American Football League (AFL) oraz National Football League (NFL), które od roku 1967 rozgrywały między sobą mecze o Mistrzostwo. Kiedy trzy lata później połączyły się, tworząc współczesną NFL, historyczny układ zachował się w postaci tzw. konferencji – amerykanskiej i narodowej w skrócie NFC i AFC. W czasie sezonu regularnego obie konferencje podzielone są na cztery dywizje po 4 zespoły w każdej. Po zakończeniu sezonu rozgrywa się mecze o tzw. dziką kartę, po czym walka toczy się na szczeblu dywizji a później konferencji. I to właśnie mistrzowie AFC i NFC spotykają się w wielkim finale – właśnie SuperBowl.
Skąd bierze się popularność SuperBowl? Na początku zaznaczmy iż sezon jest relatywnie krótki, a w ciągu tygodnia każda drużyna gra tylko jeden mecz. Istniejąca ustawa o transmisjach sportowych zabrania NFL rywalizowania z innymi ligami o najlepsze pory nadawania, a ponieważ piątek i sobota to tradycyjne dni rozgrywek collegów, każda kolejka zaczyna się meczem w czwartek. Głównym dniem rozgrywek jest niedziela, a ostatnie dwa mecze oglądamy w ramach Monday Night Football. Co ważne jest to jedyna dyscyplina sportowa w USA, w której play-offy rozstrzygane są w pojedynczym starciu (NHL,NBA i MLB grają systemem best of seven). Innymi słowy możesz pokonać wszystkich w sezonie, przejść jak burza play-offy, a odpaść w finale, jak stało się dwa lata temu z drużyną Carolina Panthers, która sezon regularny skończyła z bilansem 17–0. Niesprawiedliwe? Być może, ale Amerykanie kochają takie emocje.
Kocha je także telewizja, dzięki której niszowa dyscyplina wystrzeliła w rankingach popularności, przebijając nawet baseball, co wcześniej wydawało się nie do pomyślenia. Nieodłącznym elementem SB są specjalnie przygotowane spoty reklamowe, których cena potrafi przyprawić o zawał oraz koncert w połowie meczu. Wszystko to sprawia iż Super Sunday stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym, którego pozytywnego wpływu na gospodarkę nie sposób przecenić.
Minęły na szczęście czasy, gdy obejrzenie w internecie czy polskiej telewizji rozgrywek Superbowl było sporym wyczynem. Jakie więc mamy obecnie możliwości?
Bezpośrednią transmisję w Polsce przeprowadzi stacja Eleven Sports i to aż na dwóch kanałach. Na pierwszym obejrzymy komentarz polski, na drugim oryginalny. Niestety nie wiadomo czy nie będziemy skazani na oglądanie polskich reklam 🙁 Kanał jest też dostępny w subskrybcji internetowej jeśli więc nie mamy kablówki nic straconego.
Kolejną możliwością jest wykupienie usługi NFL Game Pass Europe – obecna cena to 20 euro. Drogo, ale możemy mieć pewność że stream się nie zatnie, a także dostajemy możliwość obejrzenia całego pre-game show plus kanał NFL Network, a dodatkowo obejrzeć możemy archiwalne spotkania, łącznie z ubiegłotygodniowym meczem gwiazd czyli Pro Bowl.
W dobrej sytuacji będą posiadacze usług VPN lub SmartDNS, jak np używany przeze mnie i polecany GETFLIX. W USA prawa do transmisji są w tym roku w ręku NBC, która na swoim sportowym kanale już od rana będzie stopniować napięcie relacjami i analizami. Aby oglądać wydarzenie na Apple TV lub urządzeniu z systemem iOS wymagane jest amerykańskie konto iTunes. Można je założyć z iTunes na komputerze i tylko w takim wypadku pozwoli to pominąć nam opcję źródła płatności! (normalnie akceptowany jest tylko PayPal i karta kredytowa wydana przez amerykański bank). Normalnie aplikacja NBC Sports Network pozwala obejrzeć stream tylko po weryfikacji u operatora kablówki lub satelitarnego, ale uwaga! tym razem stacja robi niespodziankę i cały stream będzie dostępny dla każdego (inna sprawa czy się aby nie zatnie)
Kto z kim: Philadelphia Eagles vs. New England Patriots
Kiedy: niedziela 4 lutego 18:00 ET
Gdzie: U.S. Bank Stadium, Minneapolis, MN
Wykonanie hymnu: Pink
Koncert: Justin Timberlake
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.