^

SuperBowl LII – jak i gdzie obejrzeć

Sebastian Szwarc

1 lutego 2018

Do najważniejszego wydarzenia sportowego na świecie czyli Zimowych Igrzysk Olimpijskich jeszcze parę dni. Wcześniej jednak o palmę pierwszeństwa w oglądalności Igrzyska zmierzą się z innym sportowym świętem – finałem rozgrywek futbolu amerykańskiego, czyli SuperBowl, którego 52. edycja odbędzie się już w niedzielę, 4 lutego.

Co to za rozgrywki i dlaczego tak

W Stanach Zjednoczonych ze względu na rozmiary kraju dawno temu zrozumiano iż rozgrywki trzeba podzielić terytorialnie. Jak w przypadku innych sportów, na terenie USA powstawały rozmaite ligi i stowarzyszenia, które miały nadzorować rozgrywki. W footballu dwoma najsilniejszymi organizacjami były American Football League (AFL) oraz National Football League (NFL), które od roku 1967 rozgrywały między sobą mecze o Mistrzostwo. Kiedy trzy lata później połączyły się, tworząc współczesną NFL, historyczny układ zachował się w postaci tzw. konferencji – amerykanskiej i narodowej w skrócie NFC i AFC. W czasie sezonu regularnego obie konferencje podzielone są na cztery dywizje po 4 zespoły w każdej. Po zakończeniu sezonu rozgrywa się mecze o tzw. dziką kartę, po czym walka toczy się na szczeblu dywizji a później konferencji. I to właśnie mistrzowie AFC i NFC spotykają się w wielkim finale – właśnie SuperBowl.

Medialne szaleństwo

Skąd bierze się popularność SuperBowl? Na początku zaznaczmy iż sezon jest relatywnie krótki, a w ciągu tygodnia każda drużyna gra tylko jeden mecz. Istniejąca ustawa o transmisjach sportowych zabrania NFL rywalizowania z innymi ligami o najlepsze pory nadawania, a ponieważ piątek i sobota to tradycyjne dni rozgrywek collegów, każda kolejka zaczyna się meczem w czwartek. Głównym dniem rozgrywek jest niedziela, a ostatnie dwa mecze oglądamy w ramach Monday Night Football. Co ważne jest to jedyna dyscyplina sportowa w USA, w której play-offy rozstrzygane są w pojedynczym starciu (NHL,NBA i MLB grają systemem best of seven). Innymi słowy możesz pokonać wszystkich w sezonie, przejść jak burza play-offy, a odpaść w finale, jak stało się dwa lata temu z drużyną Carolina Panthers, która sezon regularny skończyła z bilansem 17–0. Niesprawiedliwe? Być może, ale Amerykanie kochają takie emocje.

Kocha je także telewizja, dzięki której niszowa dyscyplina wystrzeliła w rankingach popularności, przebijając nawet baseball, co wcześniej wydawało się nie do pomyślenia. Nieodłącznym elementem SB są specjalnie przygotowane spoty reklamowe, których cena potrafi przyprawić o zawał oraz koncert w połowie meczu. Wszystko to sprawia iż Super Sunday stała się nieformalnym amerykańskim świętem narodowym, którego pozytywnego wpływu na gospodarkę nie sposób przecenić.

Jak oglądać

Minęły na szczęście czasy, gdy obejrzenie w internecie czy polskiej telewizji rozgrywek Superbowl było sporym wyczynem. Jakie więc mamy obecnie możliwości?

Bezpośrednią transmisję w Polsce przeprowadzi stacja Eleven Sports i to aż na dwóch kanałach. Na pierwszym obejrzymy komentarz polski, na drugim oryginalny. Niestety nie wiadomo czy nie będziemy skazani na oglądanie polskich reklam 🙁 Kanał jest też dostępny w subskrybcji internetowej jeśli więc nie mamy kablówki nic straconego.

Kolejną możliwością jest wykupienie usługi NFL Game Pass Europe – obecna cena to 20 euro. Drogo, ale możemy mieć pewność że stream się nie zatnie, a także dostajemy możliwość obejrzenia całego pre-game show plus kanał NFL Network, a dodatkowo obejrzeć możemy archiwalne spotkania, łącznie z ubiegłotygodniowym meczem gwiazd czyli Pro Bowl.

W dobrej sytuacji będą posiadacze usług VPN lub SmartDNS, jak np używany przeze mnie i polecany GETFLIX. W USA prawa do transmisji są w tym roku w ręku NBC, która na swoim sportowym kanale już od rana będzie stopniować napięcie relacjami i analizami. Aby oglądać wydarzenie na Apple TV lub urządzeniu z systemem iOS wymagane jest amerykańskie konto iTunes. Można je założyć z iTunes na komputerze i tylko w takim wypadku pozwoli to pominąć nam opcję źródła płatności! (normalnie akceptowany jest tylko PayPal i karta kredytowa wydana przez amerykański bank). Normalnie aplikacja NBC Sports Network pozwala obejrzeć stream tylko po weryfikacji u operatora kablówki lub satelitarnego, ale uwaga! tym razem stacja robi niespodziankę i cały stream będzie dostępny dla każdego (inna sprawa czy się aby nie zatnie)

Fakty końcowe

Kto z kim: Philadelphia Eagles vs. New England Patriots
Kiedy: niedziela 4 lutego 18:00 ET
Gdzie: U.S. Bank Stadium, Minneapolis, MN
Wykonanie hymnu: Pink
Koncert: Justin Timberlake

Komentarze (1)
L

1 komentarz

  1. Maciej

    Napewno na eleven sport przez internet bedzie mozna obejzec