Jakie nowości w iOS 12 i macOS 10.14 pojawią się jesienią tego roku? Wszystko wskazuje na to, że nie będzie ich wiele. Wiąże się to z faktem, iż w nowej odsłonie systemów operacyjnych od Apple programiści skupią się znaczącej poprawie stabilności i eliminacji błędów, którymi borykają się obecnie dostępne systemy operacyjne rodem z Cupertino. Oczywiście jest to bardzo słuszne podejście do sprawy, ale jak się okazuje, firma nadal ma w planach nowe rozwiązania.
Ostatnie wersje systemów operacyjnych, zwłaszcza we wczesnych fazach nie cieszyły się pochlebnymi opiniami użytkowników. Zarówno iOS 11, jak i macOS 10.13 stwarzały mnóstwo problemów. Świadczy o tym fakt, iż przyjęcie mobilnego systemu nie zbliżyło się do poprzedników. Ewidentnie konieczny jest powrót „do korzeni” i przywrócenie systemom dawnego blasku.
Mimo faktu, że Apple chce poprawić swoje systemy, to nie chce również do końca rezygnować z dalszego rozwoju. Dlatego firma chce wprowadzić możliwość uruchamiania aplikacji dla iPhonea oraz iPada na komputerach Mac jeszcze w tym roku. Tworzenie uniwersalnych aplikacji byłoby bardzo ciekawym krokiem dla rozwoju oprogramowania platformy Apple. Projekt nosi podobno w Apple nazwę kodową „Marcepan”.
Mark Gurman z Bloomberg’a spekulował, że uniwersalne aplikacje ułatwiłyby Apple stworzenie jednego systemu operacyjnego dla wszystkich swoich urządzeń. Twierdzi także, że framework dla połączonych aplikacji pozostaje w planach firmy w 2018 roku, mimo że niektóre zaplanowane funkcje systemu iOS 12 prawdopodobnie zostaną przesunięte na 2019. Między innymi nowy ekran główny z przeprojektowanym wyglądem siatki ikon aplikacji. Szef działu inżynierii oprogramowania Apple Craig Federighi przedstawił podobno takie plany podczas spotkania z pracownikami na początku tego miesiąca.
W zeszłym miesiącu Gurman informował, że programiści będą mogli zaprojektować pojedynczą aplikację innej firmy, która działa zarówno z ekranem dotykowym, jak i myszką lub gładzikiem, w zależności od tego, czy działa na iPhonie, iPadzie czy komputerze Mac. Apple prawdopodobnie usprawni również swoje własne aplikacje na komputerach i urządzeniach mobilnych.
W raporcie nie wyjaśniono, jak to będzie działać. Jednak Apple może planować wydanie nowego zestawu SDK z nowymi interfejsami API, które umożliwiają prawdziwą funkcjonalność wieloplatformową. W tej chwili platformy UIKit i AppKit firmy Apple zapewniają wymaganą infrastrukturę dla interfejsów użytkownika aplikacji na iOS i macOS. Warto zauważyć, że Apple ma już prywatną strukturę zwaną UXKit, używaną do aplikacji Zdjęcia na Macu.
Czy Apple podąży śladami platformy Windows Microsoftu, której celem jest pomoc projektantom w tworzeniu uniwersalnych aplikacji działających w systemach Windows 10? Z pewnością sprawa wyjaśni się na dorocznej konferencji deweloperów WWDC 2018 w czerwcu. Czekamy z niecierpliwością.
Źródło
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.