^

Jakie nowości w iOS 12 i macOS 10.14?

Redakcja

1 lutego 2018

Jakie nowości w iOS 12 i macOS 10.14 pojawią się jesienią tego roku? Wszystko wskazuje na to, że nie będzie ich wiele. Wiąże się to z faktem, iż w nowej odsłonie systemów operacyjnych od Apple programiści skupią się znaczącej poprawie stabilności i eliminacji błędów, którymi borykają się obecnie dostępne systemy operacyjne rodem z Cupertino. Oczywiście jest to bardzo słuszne podejście do sprawy, ale jak się okazuje, firma nadal ma w planach nowe rozwiązania.
Ostatnie wersje systemów operacyjnych, zwłaszcza we wczesnych fazach nie cieszyły się pochlebnymi opiniami użytkowników. Zarówno iOS 11, jak i macOS 10.13 stwarzały mnóstwo problemów. Świadczy o tym fakt, iż przyjęcie mobilnego systemu nie zbliżyło się do poprzedników. Ewidentnie konieczny jest powrót „do korzeni” i przywrócenie systemom dawnego blasku.
bety systemów od Apple
Mimo faktu, że Apple chce poprawić swoje systemy, to nie chce również do końca rezygnować z dalszego rozwoju. Dlatego firma chce wprowadzić możliwość uruchamiania aplikacji dla iPhonea oraz iPada na komputerach Mac jeszcze w tym roku. Tworzenie uniwersalnych aplikacji byłoby bardzo ciekawym krokiem dla rozwoju oprogramowania platformy Apple. Projekt nosi podobno w Apple nazwę kodową „Marcepan”.
Mark Gurman z Bloomberg’a spekulował, że uniwersalne aplikacje ułatwiłyby Apple stworzenie jednego systemu operacyjnego dla wszystkich swoich urządzeń. Twierdzi także, że framework dla połączonych aplikacji pozostaje w planach firmy w 2018 roku, mimo że niektóre zaplanowane funkcje systemu iOS 12 prawdopodobnie zostaną przesunięte na 2019. Między innymi nowy ekran główny z przeprojektowanym wyglądem siatki ikon aplikacji. Szef działu inżynierii oprogramowania Apple Craig Federighi przedstawił podobno takie plany podczas spotkania z pracownikami na początku tego miesiąca.
W zeszłym miesiącu Gurman informował, że programiści będą mogli zaprojektować pojedynczą aplikację innej firmy, która działa zarówno z ekranem dotykowym, jak i myszką lub gładzikiem, w zależności od tego, czy działa na iPhonie, iPadzie czy komputerze Mac. Apple prawdopodobnie usprawni również swoje własne aplikacje na komputerach i urządzeniach mobilnych.
W raporcie nie wyjaśniono, jak to będzie działać. Jednak Apple może planować wydanie nowego zestawu SDK z nowymi interfejsami API, które umożliwiają prawdziwą funkcjonalność wieloplatformową. W tej chwili platformy UIKit i AppKit firmy Apple zapewniają wymaganą infrastrukturę dla interfejsów użytkownika aplikacji na iOS i macOS. Warto zauważyć, że Apple ma już prywatną strukturę zwaną UXKit, używaną do aplikacji Zdjęcia na Macu.
Czy Apple podąży śladami platformy Windows Microsoftu, której celem jest pomoc projektantom w tworzeniu uniwersalnych aplikacji działających w systemach Windows 10? Z pewnością sprawa wyjaśni się na dorocznej konferencji deweloperów WWDC 2018 w czerwcu. Czekamy z niecierpliwością.
Źródło
 

Redakcja

Tworzymy dla Ciebie serwis Mój Mac. Strona z informacjami o Apple i technologii. Opinie, recenzje i testy. Wszystko, co chcesz wiedzieć o świecie nadgryzionych jabłek.
Komentarze (2)
L

2 komentarze

    • pemmax

      Może macOS Mój Mac 🙂