Apple mocno angażuje się w technologię dostępności. Na łamach polskich grup dyskusyjnych przeprowadzono głosowanie na najlepsze aplikacje które pomagają osobom z ograniczeniami ruchowymi i wzrokowymi. Poniżej Michał Kasperczak przedstawia ranking na najlepsze „dostępne: aplikacje dla iOS w 2017.
Pod koniec minionego roku Jacek Zadrożny – znany propagator i specjalista w zakresie dostępności, zaproponował na łamach kilku grup dyskusyjnych związanych z technologiami asystującymi Apple, głosowanie na najlepsze aplikacje dla systemu IOS. To drugi taki plebiscyt. Ankieta, dobór kryteriów i inne pomysły z pewnością jakoś będą ewoluować. Dość powiedzieć, że dostępność może być rozumiana mniej lub bardziej dosłownie i że różne mogą być zapatrywania co do użyteczności poszczególnych aplikacji. Można by też się zastanowić, czy brać pod uwagę rozwiązania nowo powstałe, albo takie, które zanotowały skokowy wzrost dostępności, czy w dowód uznania honorować również te już od wielu lat znane i szanowane, co może stanowić swego rodzaju dowód przywiązania użytkowników do któreś z aplikacji.
Na razie bywa i tak i tak.
Trochę zaskoczył mnie brak pewniaków, takich jak Dropbox, 1Password (chyba w Polsce zbyt drogi), czytnik RSS Lire – w końcu bardzo mocno zaktualizowany, popularny klient Twittera Twitterrific, Outlook dla IOS, czy w reszcie Office Lens (te dwie ostatnie Microsoftu).
A oto szczegóły.
1. Voice Dream Reader – zobacz w App Store
2. KNFB Reader – zobacz w App Store
3. Dolphin EasyReader – zobacz w App Store
Voice Dream Reader to wybór oczywisty. Program nie ma sobie równych w Polsce i na świecie, od momentu, gdy się ukazał i pomimo pewnych wpadek Autora i przejściowych kłopotów z działaniem programu. Voice Dream Reader to Rewelacyjny czytnik książek w formatach wszelakich, nakierowany bardziej na odsłuch, niż czytanie tradycyjne, choć i taka możliwość istnieje. Obsługuje wszystkie popularne formaty dokumentów, włącznie z E-Pub (oczywiście bez DRM), a dzięki rozszerzeniu również pozwala zapisać artykuły z otwartej zakładki w Safari. Do tego pozwala na pobieranie tekstów z Pocket, Instapaper i Evernote. Działa również przy zablokowanym ekranie,
Podczas standardowej pracy, interfejs pozwala na śledzenie wzrokiem i nawigację po odczytywanym tekście. Może on być odtwarzany syntezą systemową, albo specjalnymi głosami firm Acapella i Ivona (teraz już Amazom), które możemy dokupić z poziomu aplikacji. Książki i artykuły możemy wrzucać za pomocą standardowych mechanizmów systemowych, chmur typu Dropbox i inne, ale też poprzez folder, który znajduje się w danych aplikacji w ICloud – Reader/Loader. Co nietypowe, Voice Dream Reader może również odtwarzać pliki audio oraz spakowane audiobooki (ZIP). Aplikacja może więc być pomocna nie tylko osobom niewidomym i słabowidzącym.
KNFB Reader to też swego rodzaju oczywistość, choć jego pozycja staje się powoli zagrożona. Program to OCR, dostępny dla użytkowników korzystających z VoiceOvera. Informuje, jak ustawić aparat względem tekstu, stara się wykonać i jak najlepiej rozpoznać tekst ze zdjęcia. Nie używam na tyle efektywnie, by sensownie komentować. Ogólnie KNFB Reader jest chwalony, niemniej nakierowywanie i „skanowanie” tekstu nie każdy zrobić potrafi., stąd obsługa może ,choć nie musi, być problematyczna.
Wydaje się, że konkurencyjny, darmowy i szerzej znany Office Lens Microsoftu, sprawdza się lepiej, choć automatycznie nie wyświetla, a więc też nie czyta zrobionego zdjęcia. Szybko więc nie wiemy, czy i w jakim zakresie udało nam się dotrzeć do interesującej informacji.
Ostatni z tej trójki – Dolphin EasyReader to typowo branżowa aplikacja – czytnik audiobooków ze specjalnych światowych Bibliotek, które oferują książki dla osób, które nie mogą czytać, m.in. właśnie niewidomych i słabowidzących. Miło, że dostępna jest też baza około 6 tys. Książek polskiego Działu Zbiorów dla Niewidomych (http://dzdn.pl)
1. WhatsApp – zobacz w App Store
2. Facebook – zobacz w App Store
3. Swarm – zobacz w App Store
Powszechnie używany na świecie WhatsApp z roku na rok staje się coraz bardziej dostępny. Nie trudno się dziwić, że jest często używany i popularny. Minusów nie znajduję, a plusy same:
– Prosty i dostępny interfejs użytkownika
– Wiadomości tekstowe poprzez Wi-fi i transmisję danych
– Nagrywanie nawet bardzo długich wiadomości głosowych o rewelacyjnej jakości, jak na tego typu komunikator
– Możliwość dzwonienia poprzez WhatsApp
– proste przesyłanie plików, w tym zdjęć i filmów
– multiplatformowość – W końcu nie wszyscy korzystają tylko z Apple’a, a tym samym IMessage i FaceTime.
FaceBook, jak to FaceBook. Z wierzchu, z pewną zmiennością, ale coraz bardziej dostępny. Za to im głębiej, tym trudniej pewne rzeczy zrobić przy pomocy VoiceOvera. Popularność jednak robi swoje i jak sądzę, to ona zaważyła na drugim miejscu, jakie zajął FB w opisywanym zestawieniu.
A zapomniany Swarm? To faktycznie zaskoczenie. Aplikacja, jeszcze za czasów, gdy był tylko Foursquware, zdawała się bardziej przyjazna. Kiedyś w znajomych znajdowałem faktycznie sporą grupę niewidomych, którzy z różną częstością korzystali z meldowania się na Swarmie. Ale czy teraz nie przeszło to bardziej właśnie na FaceBooka?
1. Seeing Assistant Move – zobacz w App Store
2. Google Maps – zobacz w App Store
3. Bilkom – zobacz w App Store
4. BlindSquare – zobacz w App Store
Z nawigacją też sprawa raczej oczywista. Mimo pewnej krytyki, ten znany pośród użytkowników z niepełnosprawnością wzroku program jest ciągle popularny, zyskując do tego w minionym roku kilka istotnych nowości. Miło, że to polski pomysł.
Google Maps zwycięża chyba swoją popularnością, wszechstronnością i swoistą efektywnością, bo raczej nie tym, że idealnie trafia w potrzeby niewidomego użytkownika pieszej nawigacji. Z drugiej strony osoby słabowidzące mogą pewnie prosto sobie jakieś dane powiększyć i coś posprawdzać.
Dziwić może słaby wynik BlindSquare’a, w stosunku do jego popularności za granicą. To drogi program, a do tego jego sposób pracy nie każdemu może się spodobać. W skrócie to taka wyspecjalizowana aplikacja ułatwiająca niewidomym pieszą nawigację i bazująca głównie na POI.
1. Seeing Assistant Home – zobacz w App Store
2. TapTapSee – zobacz w App Store
3. Be My Eyes – zobacz w App Store i systemowa aplikacja do pogody
4. QR Voice Sticker – zobacz w App Store i Chime.
To aplikacje chętnie wykorzystywane przez osoby z wadami wzroku. Seeing Assistant Home to pakiet narzędzi (rozpoznawanie kodów kreskowych i QR, czujnik natężenia światła, lupa). Dostał w tym roku sporą aktualizację, która znacznie poprawiła działanie programu. To rozwiązanie z rodzimego rynku (Transition Technologies).
QR Voice Sticker również rozpoznaje kody i ciekawie się rozwija, przy czym ma nieco prostszy interfejs.
Z kolei Be My Eyes to aplikacja, dzięki której można poprosić zarejestrowanego wolontariusza o np. pomoc w odczytaniu jakiejś informacji, dzięki kamerze naszego IPhone’a.
1. Spotify – zobacz w App Store i TuneIN Radio (https://itunes.apple.com/ae/app/tunein-radio/id418987775?mt=8)
2. WP Pilot – zobacz w App Store
3. Quizwanie
4. Polskie Radio – zobacz w App Store
Tu aplikacje powszechnie znane i używane. Trudno coś więcej na ich temat pisać. Cieszy, że po iluś miesiącach kłopotów, gra Quizwanie znowu stała się dostępna i dobrze działa z VoiceOverem.
Może dziwi nieobecność Apple Music, co chyba tylko świadczy o większej popularności Spotify. Obecność Polskiego Radia cieszy, mimo że aplikacja ma pewne błędy i od dawna nie posiada nowych funkcji. Widocznie Polskie Radio jest słuchane. Zastanawia brak jakiejkolwiek aplikacji do odtwarzania podcastów. Dziwne to. Czyżby tylko systemowy odtwarzacz podcastów był używany?
1. IKO – zobacz w App Store
2. Allegro – zobacz w App Store
3. Nant Mobile Money Reader – zobacz w App Store
4. Paypal – zobacz w App Store i Tesco – zobacz w App Store
Z bankami, raczej tradycyjnie. BZWBK24 słusznie zapracował sobie, na miano najbardziej dostępnego banku w Polsce, ale obecność IKO, czyli PKOBP również bardzo cieszy, bo to przecież duży i wszędzie obecny bank. Warto, by jego usługi były dostępne dla użytkowników korzystających z technologii asystujących.. Tak chwalone przez niektórych użytkowników Millennium, czy mBank na miejsca się nie załapały.
Załapał się natomiast PayPal, co cieszy, bo to szybki i prosty sposób płatności, a w dodatku bardzo dostępny, szkoda tylko że w sumie w Polsce mało popularny poza nieco bardziej zorientowanymi technologicznie osobami. Z Allegro zbyt mało korzystam i nie wiem, jak na prawdę jest z dostępnością Allegro dla IOS. Z dyskusji, jaka wywiązała się potem na specjalistycznych listach, mogę tylko wnioskować, że wcale tak dobrze nie jest i że dostępność Allegro przypomina tę z Facebook’aa. Ogólnie dobrze i coraz lepiej, w szczegółach trudno, albo wręcz nie wykonalnie.
Michał Kasperczak – od wielu lat pisze o technologiach asystujących ukierunkowanych na osoby niewidome. używa z VoiceOverem m.in. urządzeń Apple (IPhone i MacBook). Prowadzi blog http://www.aptechnologie.info. Od niedawna stronę poświęconą historii Polskiego Radia: http://stareaudycje.pl
Markę Synology kojarzycie zapewne z urządzeniami NAS. Te świetne dyski sieciowe dają możliwość przechowywania bezpiecznie…
Na rynek wchodzą dwa nowe głośniki marki Sonos: Era 100 i Era 300. Model Era…
Akcesoriów, które możemy dodać do naszego inteligentnego domu jest coraz więcej. Do tego zacnego grona…
Wiecie, że jedna z najlepszych baz danych - FileMaker (obecnie zmieniana jest nazwa na Claris),…
Elon Musk wszedł na Twittera i zrobił rewolucje. Ostateczną ocenę jego poczynań w tym serwisie…
Ten produkt miał już nie istnieć. Kiedy pojawiły się informację, że Apple nie przedłuży życia „dużego”…
Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie plików cookies.